Nëse i heqni qimet e hundës mikrobet dhe grimcat pranë folikulave mund të futen brenda dhe të shkaktojnë infeksion

17.01.2020 11:17
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Nëse i heqni qimet e hundës mikrobet dhe grimcat pranë folikulave mund të futen brenda dhe të shkaktojnë infeksion

Sado të paqëndrueshëm apo të çuditshëm mund të jenë, qimet e hundës tuaj luajnë një rol të rëndësishëm për t’ju mbajtur të shëndetshëm. Dhe ka një arsye shumë të fortë pse nuk duhet t’i heqësh ato.

Ekipi video i Business Insider bisedoi me doktor Erich Voigt, një otolaringolog (do të thotë se ai trajton sëmundje dhe çrregullime që lidhen me veshin, hundën dhe fytin) në Universitetin e New York. Ai përshkroi atë që po ndodh në hundën tuaj me qimet që filtrojnë të gjitha gjërat që ju frymë në çdo ditë.

Ekzistojnë dy lloje të qimeve të hundës që janë thelbësore: ato që mund të shihni dhe dëshironi t’i hiqni të quajtura vibrissae, dhe qilimat mikroskopike, të cilat janë përgjegjëse për filtrimin e mukusit dhe lëvizjen e tij në pjesën e prapme të hundës, ku mund të hyjë në stomak.

Vibrissae janë përgjegjëse për të mbrojtur hundën nga mbeturinat më të mëdha që tentojnë të hyjnë gjatë frymëmarrjes.

Nëse i heq ato qime, mikrobet dhe grimcat pranë folikulave mund të futen brenda dhe të shkaktojnë infeksion.

Zona në fytyrë midis gojës dhe hundës e cila quhet ndryshe edhe si “trekëndëshi i rrezikut” sepse është mjaft e ndjeshme dhe çdo infeksion që krijohet mund të kalojë në tru.

Kjo për shkak se të njëjtat venat që mbajnë gjak jashtë hundës takohen me venat që bartin gjak edhe nga truri. Prandaj këto mikrobe mund të çojnë në kushte si meningjiti (në të cilin membranat mbrojtëse në palcën kurrizore dhe trurin bëhen të përflakur) ose abscesi i trurit (një lloj tjetër i inflamacionit dhe ënjtjes që ndodh në truri, në lidhje me një infeksion).

Këto lloje të infeksioneve janë të rralla, por ato mund të shkaktojnë telashe serioze për njerëzit me sistem imunitar të dobësuar. Dhe, në varësi të llojit të infeksionit (meningjiti bakterial, për shembull), infeksionet mund të jenë ekstreme dhe në disa raste vdekjeprurëse.

Kështu që herën tjetër në vend që ta këpusni një qime duhet ta shkurtoni, në këtë mënyrë “trekëndshi i rrezikut”, të mos bëhet një problem i rëndësishëm për shëndetin tonë.

kur të mendoni të këputni një qime, mendoni ta shkurtoni në vend; për aq kohë sa ju nuk i afroheni shumë lëkurës brenda hundës tuaj, ajo mund të mbajë “trekëndëshin e rrezikut” të mos bëhet një problem i plotë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Modeli shqiptar i martuar me miliarderen kineze: Do të sjellim 200 000 maska për doktorët

Modeli shqiptar i martuar me miliarderen kineze: Do të sjellim 200 000 maska për doktorët

Nga Italia, Lorik Cana ka një mesazh për studentët e Kosovës

Nga Italia, Lorik Cana ka një mesazh për studentët e Kosovës

Gjyqtari i Superligës mbron Kurtin në grupin #meKryeministrin – A do të suspendohet?

Gjyqtari i Superligës mbron Kurtin në grupin #meKryeministrin – A do të suspendohet?

Koronavirusi nuk pyet për moshën, i merr jetën tifozit 38-vjeçar

Koronavirusi nuk pyet për moshën, i merr jetën tifozit 38-vjeçar

Jeff Bezos shiti $3.4 mld aksione të Amazon para shembjes së bursave nga Covid-19

Jeff Bezos shiti $3.4 mld aksione të Amazon para shembjes së bursave nga Covid-19

Bill dhe Hillary Clinton porosisin pica tek shqiptari për spitalet në Nju Jork: Faleminderit që po na mbani të sigurt

Bill dhe Hillary Clinton porosisin pica tek shqiptari për spitalet në Nju Jork: Faleminderit që po na mbani të sigurt

Nisma e PSG-së, po shet fanella për të ndihmuar në luftën ndaj Koronavirusit

Nisma e PSG-së, po shet fanella për të ndihmuar në luftën ndaj Koronavirusit

Esencë ligësie; Seksi me të mitur po bëhet biznes i madh në SHBA

Esencë ligësie; Seksi me të mitur po bëhet biznes i madh në SHBA

Chelsea ka gati ofertën për Kumbullën, Interi

Chelsea ka gati ofertën për Kumbullën, Interi

Matic kujton bombardimet e NATO-s kundër Serbisë

Matic kujton bombardimet e NATO-s kundër Serbisë

Vazhdon mbështetja e bizneseve gjilanase në përballimin e situatës kundër Covid 19

Vazhdon mbështetja e bizneseve gjilanase në përballimin e situatës kundër Covid 19

Ndryshim drastik! Kur kolliteni në bërryl vs. Kur kolliteni përpara duarve (VIDEO)

Ndryshim drastik! Kur kolliteni në bërryl vs. Kur kolliteni përpara duarve (VIDEO)

“Uh, oh”/ Zyrtarja thotë se ka patur ethe, reagimi i Trump-it është i menjëhershëm! (VIDEO)

“Uh, oh”/ Zyrtarja thotë se ka patur ethe, reagimi i Trump-it është i menjëhershëm! (VIDEO)

Mollë herët në mëngjes, për të nisur ditën shëndetshëm

Mollë herët në mëngjes, për të nisur ditën shëndetshëm

Si u “transformua” jeta e miliarderes pas koronavirusit (FOTO)

Si u “transformua” jeta e miliarderes pas koronavirusit (FOTO)

Ish-ylli i Brazilit, Hulk martohet me mbesën e gruas, pas lidhjes 12-vjeçare

Ish-ylli i Brazilit, Hulk martohet me mbesën e gruas, pas lidhjes 12-vjeçare