Nëntë pacientë me Covid-19 në Infektive, tre në gjendje të rëndë

28.05.2020 19:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Nëntë pacientë me Covid-19 në Infektive, tre në gjendje të rëndë

Tre nga nëntë pacientët që po vazhdojnë të trajtohen në Klinikën Infektive nga COVID-19 janë në gjendje të rëndë shëndetësore.

Në mesin e tyre është edhe një mjek. Megjithatë, ditëve të fundit Klinika Infektive nuk ka pasur shtim të numrit të pacientëve, të cilët kanë pasur nevojë për trajtim mjekësor, raporton KTV.

Kosova po vazhdon ta përdorë barin e ndaluar nga OBSH-ja, hidroksiklorokinën te pacientët me COVID-19.

Megjithëkëtë, infektologët në Kosovë e cilësojnë si tejet të vonuar këtë vendim të OBSH-së, sepse sipas tyre kjo është dashur të bëhet qysh në fillim të pandemisë.
Deri më tani shumica e pacientëve në Klinikën Infektive janë trajtuar me këtë terapi, por mjekët thonë se ata nuk kanë parë efektet anësore nga përdorimi i këtij ilaçi.

Të enjten kur vendi ka hyrë në fazën e dytë të lehtësimit të masave duke u hapur rrugë hapjes së objekteve fetare, ministri i Shëndetësisë ka thënë se lehtësimi i tyre është bërë bazuar në një analizë parapake për situatën epidemiologjike.

Në 24 orët e fundit, nga 267 mostra e marra nga IKSHPK-ja në Kosovë është shënuar vetëm një rast pozitiv me COVID-19.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Alarmante rënia e të hyrave në ATK, Doganë dhe nga diaspora

Alarmante rënia e të hyrave në ATK, Doganë dhe nga diaspora

Hoti: Nëse nuk thellohet pandemia do ta përmbyllim vitin me 2.3 rënie të ekonomisë

Hoti: Nëse nuk thellohet pandemia do ta përmbyllim vitin me 2.3 rënie të ekonomisë

​77,638 raste me Covid-10 për 24 orë në ShBA

​77,638 raste me Covid-10 për 24 orë në ShBA

Pejë – Dy të dyshuar pengojnë personat zyrtarë

Pejë – Dy të dyshuar pengojnë personat zyrtarë

Skënderaj – Zjarrvënie në arën e mbjellur me grurë

Skënderaj – Zjarrvënie në arën e mbjellur me grurë

Aksident trafiku me lëndime në Prishtinë

Aksident trafiku me lëndime në Prishtinë

Kosova, temë në fushatën presidenciale amerikane? Partitë e shohin si pozitive

Kosova, temë në fushatën presidenciale amerikane? Partitë e shohin si pozitive

Një prokuror i Kosovës vdes nga Coronavirusi

Një prokuror i Kosovës vdes nga Coronavirusi

Borell rrëfen tensionet e takimit Hoti-Vuçiq: S’ishin diskutime të lehta, pati mospajtime

Borell rrëfen tensionet e takimit Hoti-Vuçiq: S’ishin diskutime të lehta, pati mospajtime

​Pas konstatimeve me dronë, arrestohet 28 vjeçi që kishte kultivuar fidanët narkotikë

​Pas konstatimeve me dronë, arrestohet 28 vjeçi që kishte kultivuar fidanët narkotikë

ShBA-ja shënon mbi 71,000 raste të reja me Covid-19

ShBA-ja shënon mbi 71,000 raste të reja me Covid-19

48 ditë në pushtet, Hoti ende nuk e ka dërguar agjendën legjislative në Kuvend

48 ditë në pushtet, Hoti ende nuk e ka dërguar agjendën legjislative në Kuvend

Familjarët obligohen t’i furnizojnë me barna të prekurit me COVID-19 shkaku i mungesave në QKUK

Familjarët obligohen t’i furnizojnë me barna të prekurit me COVID-19 shkaku i mungesave në QKUK

Reshjet e shiut nuk ndalin kosovarët drejt bregdetit, radhë të gjata në Morinë

Reshjet e shiut nuk ndalin kosovarët drejt bregdetit, radhë të gjata në Morinë

Eksperti amerikan: Jam optimist se një trajtim efektiv për Covid-19 do të zbulohet brenda 2-3 muajsh

Eksperti amerikan: Jam optimist se një trajtim efektiv për Covid-19 do të zbulohet brenda 2-3 muajsh

Trumpi zotohet se nuk do t’i urdhërojë amerikanët që të bartin maska

Trumpi zotohet se nuk do t’i urdhërojë amerikanët që të bartin maska