Nëntë dezinfektues duarsh që janë shumë të rrezikshëm për lëkurën

27.06.2020 11:19
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Nëntë dezinfektues duarsh që janë shumë të rrezikshëm për lëkurën

Më 19 qershor, Administrata e Ushqimit dhe e Barnave e SHBA (FDA), paralajmëroi për një produkt të rrezikshëm që përmbajnë dezinfektantët e duarve të prodhuar nga “Eskbiochem SA de CV” në Meksikë. Shkak i këtij publikimi ishte prania e metanolit në formulën e këtyre përbërësve, i cili është mjaft i dëmshëm.

Metanoli, që njihet ndryshe edhe si alkooli i drurit, është një substancë që mund të jetë toksike kur përthithet përmes lëkurës ose gëlltitet. Për këtë arsye, nuk është një përbërës i pranueshëm për dezinfektantët e duarve.

Lajmërimi vjen në mes të pandemisë globale të koronavirusit kur ka pasur mungesë të përkohshme të produkteve sanitare siç ka qenë edhe dezinfektanti i duarve, për shkak të rritjes së kërkesës.

Nëntë llojet e produkteve të dezinfektantëve që nuk duhet t’i përdorni:

  • Esk Biochem Hand Sanitizer
  • CleanCare NoGerm Advanced Hand Sanitizer 75% Alcohol
  • Lavar 70 Gel Hand Sanitizer
  • The Good Gel Antibacterial Gel Hand Sanitizer
  • CleanCare NoGerm Advanced Hand Sanitizer 80% Alcohol
  • CleanCare NoGerm Advanced Hand Sanitizer 75% Alcohol
  • CleanCare NoGerm Advanced Hand Sanitizer 80% Alcohol
  • Saniderm Advanced Hand Sanitizer

Sipas FDA, në testimet e këtyre produkteve është vënë re një përqindje e lartë e metanolit, 81 për qind metanol u gjet në Lavar Xhel dhe 28 për qind në “CleanCare No Germ”.

Nëse keni qenë të ekspozuar ndaj dezinfektantëve të duarve që përmbajnë metanol, rekomandohet të kërkoni trajtim mjekësor, në mënyrë që të pastroheni nga efektet e helmimit nga metanoli. “Ekspozimi i konsiderueshëm i metanolit mund të rezultojë në të vjella, dhimbje koke, vizion të turbullt, verbëri të përhershme, gjendje kome, dëmtim të përhershëm të sistemit nervor, madje deri edhe në vdekje”,- thuhet në deklaratën e FDA-së./FO/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Nëntë dezinfektues duarsh që janë shumë të rrezikshëm për lëkurën

Nëntë dezinfektues duarsh që janë shumë të rrezikshëm për lëkurën

“Ronaldo ka nevojë të luajë për t’u përmirësuar”

“Ronaldo ka nevojë të luajë për t’u përmirësuar”

Moti për ditën e sotme

Moti për ditën e sotme

Parashikimi i motit për dy ditët e ardhshme

Parashikimi i motit për dy ditët e ardhshme

Probleme tjera për Interin

Probleme tjera për Interin

Real Madridi shënon gola nga gjuajtja e lirë… pas 528 ditëve

Real Madridi shënon gola nga gjuajtja e lirë… pas 528 ditëve

Zidane: E kam vetëm një frikë, se fëmijët e mi do të shndërrohen në idiotë të vegjël

Zidane: E kam vetëm një frikë, se fëmijët e mi do të shndërrohen në idiotë të vegjël

Paralajmërohet Juventusi: Ja pse Ajaxi mund të jetë befasia e Championsit

Paralajmërohet Juventusi: Ja pse Ajaxi mund të jetë befasia e Championsit

Driton Kuka kujton sukseset e Kosovës në Minsk para një viti

Driton Kuka kujton sukseset e Kosovës në Minsk para një viti

Conte: Çdo ndeshje është si finale tani e tutje

Conte: Çdo ndeshje është si finale tani e tutje

Real Madridi ankohet në La Liga për orarin e ndeshjeve: Po e favorizoni Barcelonën

Real Madridi ankohet në La Liga për orarin e ndeshjeve: Po e favorizoni Barcelonën

3 lojtarë të PSG-së me koronavirus

3 lojtarë të PSG-së me koronavirus

Tayna sjell fotografi nga xhirimet e klipit të ri

Tayna sjell fotografi nga xhirimet e klipit të ri

Foto/ Rita Ora pozon nudo

Foto/ Rita Ora pozon nudo

Conte beson te titulli: Interi im nuk ka asgjë për të humbur, por favorit mbetet Juventusi!

Conte beson te titulli: Interi im nuk ka asgjë për të humbur, por favorit mbetet Juventusi!

8 ‘finalet’ e mbetura të Realit dhe Barçës

8 ‘finalet’ e mbetura të Realit dhe Barçës