Nënshkruhet memorandum mirëkuptimi mes Këshillit Prokurorial dhe Akademisë së Drejtësisë

20.03.2019 16:48
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Nënshkruhet memorandum mirëkuptimi mes Këshillit Prokurorial dhe Akademisë së Drejtësisë

Kryesuesi i Këshillit Prokurorial të Kosovës, Bahri Hyseni dhe drejtori i Akademisë së Drejtësisë, Valon Kurtaj, kanë nënshkruar Memorandumin e Mirëkuptimit për mbështetjen e avancimit profesional dhe lehtësimin e zhvillimit të programeve të trajnimit për sistemin prokurorial.

Kryesuesi i Këshillit, Bahri Hyseni, ka thënë me këtë rast se ky memorandum do të fokusohet kryekëput në shkëmbimin e informatave të ndërsjella për zbatimin e aktiviteteve për vlerësimin e nevojave, përcaktimin e politikave, zbatimin e programit dhe shkëmbimin e të dhënave lidhur me trajnimet, por edhe vlerësimin e ndikimit të tyre. “Në këtë aspekt, Këshilli Prokurorial i Kosovës do të angazhohet në mënyrë proaktive për vlerësimin e nevojave për trajnim të prokurorëve dhe stafit administrativ dhe për hartimin e politikave trajnuese”, ka thënë z.Hyseni.

Nga ana tjetër, Drejtori i Akademisë së Drejtësisë, Kurtaj, ka thënë se institucioni që udhëheq ai do të angazhohet për të bërë zbatimin e trajnimeve për anëtarët e sistemit prokurorial, në mënyrë që të bëhet ngritja e nevojshme e kapaciteteve të sistemit prokurorial.

Këshilli Prokurorial dhe Akademia e Drejtësisë do të bëjnë në vazhdimësi shkëmbimin e të dhënave bazike të prokurorëve dhe stafit administrativ lidhur me të dhënat për pjesëmarrjen në trajnime dhe programe të tjera./Infosot/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Nënshkruhet memorandum mirëkuptimi mes Këshillit Prokurorial dhe Akademisë së Drejtësisë

Nënshkruhet memorandum mirëkuptimi mes Këshillit Prokurorial dhe Akademisë së Drejtësisë

Isa Mustafa për PSD-në: Si nuk e shohin vetën në pasqyrë – objektivisht janë në pozitë

Isa Mustafa për PSD-në: Si nuk e shohin vetën në pasqyrë – objektivisht janë në pozitë

Karaxhiq dënohet me burgim të përjetshëm

Karaxhiq dënohet me burgim të përjetshëm

Haradinaj: Përkujdesja për dinjitetin e pensionistëve detyrë dhe përkushtim i Qeverisë

Haradinaj: Përkujdesja për dinjitetin e pensionistëve detyrë dhe përkushtim i Qeverisë

Karagjiq dënohet me burgim të përjetshëm

Karagjiq dënohet me burgim të përjetshëm

Veseli: Korrupsioni e nepotizmi janë bërë problem psikologjik tek qytetarët, të gjitha do të sanksionohen

Veseli: Korrupsioni e nepotizmi janë bërë problem psikologjik tek qytetarët, të gjitha do të sanksionohen

Ministri i Jashtëm i Sllovenisë demanton gazetat serbe: Nuk e heqim njohjen për Kosovën

Ministri i Jashtëm i Sllovenisë demanton gazetat serbe: Nuk e heqim njohjen për Kosovën

Gjilani me trajnime intensive për projektet e Komisionit Evropian

Gjilani me trajnime intensive për projektet e Komisionit Evropian

Kosovarët më të lumturit në rajon

Kosovarët më të lumturit në rajon

Haradinaj priti përfaqësuesit e Bankës sllovene “SID Bank”

Haradinaj priti përfaqësuesit e Bankës sllovene “SID Bank”

Mustafa u takua me Këshillin Komunal për Siguri në Bashkësi në Ferizaj

Mustafa u takua me Këshillin Komunal për Siguri në Bashkësi në Ferizaj

Thaçi në Ditën e Frankofonisë: Kosova mbetet e angazhuar në promovimin e gjuhës frënge

Thaçi në Ditën e Frankofonisë: Kosova mbetet e angazhuar në promovimin e gjuhës frënge

Gashi priti në takim drejtorin e Divizionit për Evropë në JICA Miyazaki Kiyotaka

Gashi priti në takim drejtorin e Divizionit për Evropë në JICA Miyazaki Kiyotaka

Tre të arrestuar në Podujevë për vepra të ndryshme penale

Tre të arrestuar në Podujevë për vepra të ndryshme penale

Murtezaj viziton drejtoritë rajonale të ATK-së

Murtezaj viziton drejtoritë rajonale të ATK-së

Haziri ngushëllon familjen Syla me rastin e ndarjes nga jeta të veprimtarit të çështjes kombëtare, Riza Syla

Haziri ngushëllon familjen Syla me rastin e ndarjes nga jeta të veprimtarit të çështjes kombëtare, Riza Syla