Zgjedhjet e 6 tetorit: Në garë 20 parti, 4 koalicione dhe 1070 kandidatë për deputetë

10.09.2019 14:10
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Zgjedhjet e 6 tetorit: Në garë 20 parti, 4 koalicione dhe 1070 kandidatë për deputetë

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka përfunduar sot certifikimin e partive politike dhe kandidatëve për zgjedhjet e 6 tetorit.

Sot KQZ certifikoi grupin e dytë të partive politike dhe kandidatëve. Në listën përfundimtare të subjekteve politike që janë certifikuar për zgjedhjet e parakohshme parlamentare, janë 20 parti politike dhe 4 koalicione.
Koalicioni NISMA-AKR-PD është certifikuar së bashku me 110 kandidatë për deputetë. Koalicioni SLOBODA është certifikuar me 8 kandidatë. Ndërkaq AAK-PSD Koalicioni 100% Kosovë është certifikuar po ashtu me 110 kandidatët për deputetë, përcjell Telegrafi.

Koalicioni VAKAT është certifikuar me 55 kandidatë. Ndërkaq nga partitë politike, Lëvizja Vetëvendosje është certifikuar me 110 kandidatë, partia Fjala me 51, Kosova Demokratik Turk Partisi me 30, Partia Rome e Bashkuar e Kosovës me 27, Iniciativa e re Demokratike e Kosovës me 24, Partia Demokratike e Ashkanlive të Kosovës 50 kandidatë, Samostalna Liberalna Stranka 1, Gradanska Inicijativa Gore 6, Nova Demokratska Stranka 59 kandidatë, Partia e Ashkalinjëve për Integrim 38 kandidatë, Partia Liberale Egjiptiane 48, Partija Kosovskih SRBA me 12 kandidatë, Jedinstvena Goranska Partija me 13, Pokret Za Gora 6 kandidatë, Srpska Lista me 17 kandidatë, Stranka Demokratske Akcije 9 kandidatë, Kosovaki Nevi Romani Partia 8 kandidatë.
Me 45 kandidatë për deputetë është certifikuar edhe Partia Euroatlantike e Kosovës e themeluar nga Milaim Zeka. Me nga 110 kandidatë janë certifikuar edhe Partia Demokratike e Kosovës dhe Lidhja Demokratike e Kosovës.

Në zgjedhjet e 6 tetorit përveç 20 partive dhe 4 koalicioneve dhe 1070 kandidatëve për deputetë do të garojë edhe Esmir Kasi si kandidat i pavarur.

Zgjedhjet e parakohshme parlamentare për vitin 2019 do t’i kushtojnë KQZ-së rreth 6 milionë euro.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Zgjedhjet e 6 tetorit: Në garë 20 parti, 4 koalicione dhe 1070 kandidatë për deputetë

Zgjedhjet e 6 tetorit: Në garë 20 parti, 4 koalicione dhe 1070 kandidatë për deputetë

KQZ certifikon të gjitha subjektet garuese në zgjedhjet e 6 tetorit

KQZ certifikon të gjitha subjektet garuese në zgjedhjet e 6 tetorit

Plagosja e një personi me armë në Prishtinë – policia jep detaje

Plagosja e një personi me armë në Prishtinë – policia jep detaje

Të shtëna me armë zjarri në Prishtinë

Të shtëna me armë zjarri në Prishtinë

SBASHK kërkon nga MASHT-i të merr masa për mbylljen e gjashtë shkollave në Kamenicë

SBASHK kërkon nga MASHT-i të merr masa për mbylljen e gjashtë shkollave në Kamenicë

Grupi i mjekëve amerikanë: Ndalni menjëherë cigaret elektronike

Grupi i mjekëve amerikanë: Ndalni menjëherë cigaret elektronike

KQZ certifikon PDK-në, LDK-në dhe koalicionin PSD-AAK

KQZ certifikon PDK-në, LDK-në dhe koalicionin PSD-AAK

Haradinaj takohet me ambasadorin norvegjez, e njofton  për proceset politike në vend

Haradinaj takohet me ambasadorin norvegjez, e njofton për proceset politike në vend

“Dialogu me Serbinë i rëndësishëm, pas zgjedhjeve Kosova të ketë Qeveri me kredibilitet”

“Dialogu me Serbinë i rëndësishëm, pas zgjedhjeve Kosova të ketë Qeveri me kredibilitet”

Prokuroria ngriti 46 aktakuza për 24 orë

Prokuroria ngriti 46 aktakuza për 24 orë

Pak gjasa për Kosovën që të anëtarësohet në INTERPOL

Pak gjasa për Kosovën që të anëtarësohet në INTERPOL

333.000 euro, fatura e “armatës politike” të ministrit që e quajti të trilluar masakrën e Reçakut

333.000 euro, fatura e “armatës politike” të ministrit që e quajti të trilluar masakrën e Reçakut

Thaçi nga Japonia: Kosova në vitin 2025 do të marrë pjesë në panairin më të madh ekonomik

Thaçi nga Japonia: Kosova në vitin 2025 do të marrë pjesë në panairin më të madh ekonomik

Palmer kërkon marrëveshje Kosovë-Serbi: Të drejtë, të qëndrueshme dhe me njohje të ndërsjelltë

Palmer kërkon marrëveshje Kosovë-Serbi: Të drejtë, të qëndrueshme dhe me njohje të ndërsjelltë

Nga tetë këshilltarë komunalë në vetëm tre – “Në Medvegjë po kryhet spastrim etnik modern”

Nga tetë këshilltarë komunalë në vetëm tre – “Në Medvegjë po kryhet spastrim etnik modern”

Dezertorë, humbës e vjedhës të fushatës së Eskobarit- Përplasje mes përfaqësuesve të partive politike

Dezertorë, humbës e vjedhës të fushatës së Eskobarit- Përplasje mes përfaqësuesve të partive politike