Në Vushtrri, dy punëtorë shëndetësorë të infektuar me COVID-19

12.05.2020 22:23
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Në Vushtrri, dy punëtorë shëndetësorë të infektuar me COVID-19

Kryetari i Vushtrrisë, Xhafer Tahiri ka bërë të ditur se nga tri rastet e konfirmuara me COVID-19, dy persona janë personel shëndetësor.

Tahiri tha se është duke vazhduar gjurmini dhe situata është nën  kontroll, ndërsa u bëri thirrje qytetarëve që të qëndrojnë në shtëpi.

“Sot janë bërë 40 testime nga kontaktet e rasteve të Studimes ku kane rezultuar 3 raste pozitive me Covid 19. Fatkeqesisht kemi një punëtor shëndetësor të Kujdesit Paresor dhe 1 punëtor shëndetësor të Spitalit “Sheikh Zayed” të qytetit. Rasti i trete eshte rast kontakti po ashtu. Po vazhdohet me gjurmim dhe testim të kontakteve, situata është nën kontrollë dhe nuk ka vend për panik. Do të dalim faqebardhë e fitues bashkë edhe kësaj radhe. Ju lutem rrini ne shtëpi, mbajeni distancën dhe mos vizitoni institucionet komunale dhe ato shëndetësore pa pasur urgjencë mjekësore”, shkruan Tahiri.

Ai tha se duhet të përshtatim sjelljen dhe kulturën e sjelljes me virusin, duke mbajtur distancën dhe duke mbajtur maska.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Në Vushtrri, dy punëtorë shëndetësorë të infektuar me COVID-19

Në Vushtrri, dy punëtorë shëndetësorë të infektuar me COVID-19

BioNTech: Rezultatet e para të vaksinës antikoronavirus dalin në korrik

BioNTech: Rezultatet e para të vaksinës antikoronavirus dalin në korrik

Muriqi në mesin e pesë lojtarëve më të shtrenjtë të Superligës së Turqisë

Muriqi në mesin e pesë lojtarëve më të shtrenjtë të Superligës së Turqisë

Kundër LDK’së edhe në Gjykatë, Vjosa Osmani kërkon të shpallet antikushtetues dekreti i Presidentit

Kundër LDK’së edhe në Gjykatë, Vjosa Osmani kërkon të shpallet antikushtetues dekreti i Presidentit

627 të vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit, raportohet nga Mbretëria e Bashkuar

627 të vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit, raportohet nga Mbretëria e Bashkuar

Kryetari i Prishtinës: Mund të vonojë relaksimin e masave

Kryetari i Prishtinës: Mund të vonojë relaksimin e masave

Studimet e fundit tregojnë se nuk sulmon vetëm mushkëritë koronavirusi, zbulojnë dëmtimet e organeve të tjera

Studimet e fundit tregojnë se nuk sulmon vetëm mushkëritë koronavirusi, zbulojnë dëmtimet e organeve të tjera

IKSHPK: Pozitiv me Covid-19 janë 24 raste të reja, ndërsa 14 të shëruar

IKSHPK: Pozitiv me Covid-19 janë 24 raste të reja, ndërsa 14 të shëruar

Mustafa: Nuk e shfrytëzuam, Mogherini më premtoi heqjen e vizave nëse kalon demarkacioni

Mustafa: Nuk e shfrytëzuam, Mogherini më premtoi heqjen e vizave nëse kalon demarkacioni

Ish/deputeti i PDK’së: Gabuan me rrëzimin e Albin Kurtit

Ish/deputeti i PDK’së: Gabuan me rrëzimin e Albin Kurtit

Së shpejti prova e re me 1.500 persona në protestë, thonë nga Vetëvendosje

Së shpejti prova e re me 1.500 persona në protestë, thonë nga Vetëvendosje

Në Skenderaj arrestohen dy persona, dyshohen se merren me trafikim me njerëz

Në Skenderaj arrestohen dy persona, dyshohen se merren me trafikim me njerëz

Kryetari i LDK’së: Vjosa Osmani do të ballafaqohet me pasoja

Kryetari i LDK’së: Vjosa Osmani do të ballafaqohet me pasoja

Bytyçi, PDK: Protesta testuese e VV është intriga e radhës e Albin Kurtit në dëm të Kosovës

Bytyçi, PDK: Protesta testuese e VV është intriga e radhës e Albin Kurtit në dëm të Kosovës

Rreth 30 të dyshuar për koronavirus në Vushtrri, në mesin e tyre dhe punëtorë shëndetësor

Rreth 30 të dyshuar për koronavirus në Vushtrri, në mesin e tyre dhe punëtorë shëndetësor

Nis hapja graduale e kufirit Kosovë-Shqipëri

Nis hapja graduale e kufirit Kosovë-Shqipëri