Në Vushtrri dënohen 57 qytetarë dhe 4 lokale për mosrespektim të masave anti-Covid

15.07.2020 16:26
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Në Vushtrri dënohen 57 qytetarë dhe 4 lokale për mosrespektim të masave anti-Covid

Që nga hyrja në fuqi e masave të reja anti-COVID-19, në Komunën e Vushtrrisë, drejtoria e Inspekcionit ka shqiptuar 57 gjoba për qytetarët të cilët nuk i kanë respektuar këto masa. Përveç qytetarëve, kjo drejtori ka shqiptuar edhe 4 gjoba për mosrespektim të masave për lokalet e gastronomisë.

Megjithatë, drejtori i Inspekcionit në Komunën e Vushtrrisë, Rrahim Ajeti, për KosovaPress thotë se janë të kënaqur me respektimin e masave nga qytetarët dhe nga bizneset e Vushtrrisë.

Por, ai thotë se do të jenë të pa kompromise ndaj atyre që nuk respektojnë masat, që sipas tij janë në të mirë të shëndetit të qytetarëve.

“Jemi të kënaqur me respektimin, jo qind për qind po diku 95 përqind janë duke i respektuar…Që nga hyrja në fuqi i kemi pasur 57 gjoba për qytetarët, ndërsa për biznese i kemi pasur 4 gjoba, bizneset janë të gastronomisë”, tha ai.

Duke qenë se Vushtrria është karakterizuar me numër të lartë të rasteve me COVID-19, nga Ministria e Shëndetësisë është kufizuar lëvizja e qytetarëve nga ora 21 deri në orën 5 të mëngjesit.

Ajeti thotë se këtë kufizim në masë të madhe janë duke e respektuar edhe qytetarët, po edhe bizneset e kësaj komune.

“Është duke u respektuar edhe nga bizneset që e kanë të ndaluar veprimtarinë, po edhe ata që nuk e kanë të ndaluar, të gjitha bizneset në ora 21:00 mbyllen dhe nuk sheh qytetarë, përpos ata që kanë nevojë për shërbime urgjente”, tha ai.

Drejtori i Inspekcionit në Komunën e Vushtrrisë, Rrahim Ajeti, deklaron se janë 11 inspektorë në kuadër të drejtorisë që drejton, e që thotë se po arrijnë të kryejnë punën në përpikëri.

Ndonëse kanë shqiptuar gjoba për qytetarët, Ajeti thotë se ka ndodhur një vetëdijesim i qytetarëve që sipas tij, shumë pak ka që dalin në rrugë pa maska.

“Jam shumë i kënaqur, dje kemi qenë edhe me kryetarin në vizitë nëpër sheshe dhe në nëpër rrugët e Komunës dhe diku 95 përqind janë duke i respektuar masat”, tha ai.

Në Komunën e Vushtrrisë janë 92 raste aktive me COVID-19, ndërsa në gjithë vendin numri i të infektuarve me COVID-19 ka shkuar mbi 5 mijë raste./kp/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Në Vushtrri dënohen 57 qytetarë dhe 4 lokale për mosrespektim të masave anti-Covid

Në Vushtrri dënohen 57 qytetarë dhe 4 lokale për mosrespektim të masave anti-Covid

Sela: Sot do të rivendoset demokracia dhe do t’i jepet fund monizmit 18 vjeçar

Sela: Sot do të rivendoset demokracia dhe do t’i jepet fund monizmit 18 vjeçar

Hoti në takim me Komisionerin për Fqinjësi dhe Zgjerim, Oliver Varhelyi – flasin për procesin e liberalizimit të vizave

Hoti në takim me Komisionerin për Fqinjësi dhe Zgjerim, Oliver Varhelyi – flasin për procesin e liberalizimit të vizave

Rezultate pozitive: Vaksina britanike e ka nxitur prodhimin e antitrupave kundër koronavirusit

Rezultate pozitive: Vaksina britanike e ka nxitur prodhimin e antitrupave kundër koronavirusit

Bllokohen llogaritë bankare të Telekomit, Sindakata paralajmëron protesta

Bllokohen llogaritë bankare të Telekomit, Sindakata paralajmëron protesta

Telekomi kërkon zhbllokimin e menjëhershëm të llogarive bankare

Telekomi kërkon zhbllokimin e menjëhershëm të llogarive bankare

Konfirmohen edhe 119 raste me COVID-19 në Kosovë

Konfirmohen edhe 119 raste me COVID-19 në Kosovë

Ahmeti: Pres që të jemi fitues absolut në kombin shqiptar

Ahmeti: Pres që të jemi fitues absolut në kombin shqiptar

31 pacientë me COVID-19 në Spitalin e Prizrenit, dy të intubuar dhe 31 të tjerë po presin rezultatet e testimit

31 pacientë me COVID-19 në Spitalin e Prizrenit, dy të intubuar dhe 31 të tjerë po presin rezultatet e testimit

Nis ndërtimi i xhamisë qendrore në Prishtinë

Nis ndërtimi i xhamisë qendrore në Prishtinë

Von Cramon: Kosovarët e kanë merituar liberalizimin e vizave

Von Cramon: Kosovarët e kanë merituar liberalizimin e vizave

Vogel nuk pret ndonjë marrëveshje në takimin e nesërm Kosovë-Serbi

Vogel nuk pret ndonjë marrëveshje në takimin e nesërm Kosovë-Serbi

Krasniqi zotohet se prodhimet vendore do t’i ketë prioritet

Krasniqi zotohet se prodhimet vendore do t’i ketë prioritet

PDK akuzon LVV për shpenzime enorme në dreka zyrtare

PDK akuzon LVV për shpenzime enorme në dreka zyrtare

OAK: Të lirohen çerdhet dhe të hiqen kufizimet

OAK: Të lirohen çerdhet dhe të hiqen kufizimet

Marrëveshja Serbi-Kosovë: A mundet BE-ja të ketë sukses atje ku Trump dështoi?

Marrëveshja Serbi-Kosovë: A mundet BE-ja të ketë sukses atje ku Trump dështoi?