Në Turqi rritet numëri i të vdekurve nga virusi Korona

20.03.2020 11:30
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Në Turqi rritet numëri i të vdekurve nga virusi Korona

Ministri i Shëndetësisë i Turqisë, Fahrettin Koca, njoftoi se nga coronavirusi i ri (Covid-19) në vend është shënuar vdekja e katërt, raporton Anadolu Agency.

Në një postim nga llogaria në Twitter Koca theksoi: “Kemi humbur një nga pacientët tanë një zonjë 85 vjeçare. Një i sëmurë që ka vdekur më parë është vlerësuar me Covid-19. Fatkeqësisht humbjet e jetëve janë bërë 4”.

Gjithashtu Koca lidhur me Covid-19 ka informuar se 168 raste kanë rezultuar pozitive nga 1.981 testet e kryera në 24 orët e fundit dhe se numri i rasteve nga 191 është rritur në 359.

Ndryshe, gjatë ditës së enjte Koca konfirmoi vdekjen e tretë nga coronavirusi i ri (COVID-19) në vend.

Duke folur para ligjvënësve në parlament, Koca tha se viktima e radhës nga coronavirusi është ish-komandanti i Forcave Tokësore, Aytaç Yalman.

“Testi i tij (fillimisht) ishte negativ, megjithatë, të afërmit e tij gjithashtu u testuan dhe disa prej tyre rezultuan pozitivë”, tha Koca.

“Në një rast të tillë, rezultati i testit mund të jetë negativ në fillim, por ai mund të jetë pozitiv më vonë…”, tha ai.

I lindur në vitin 1940, Yalman shërbeu si komandant i Forcave Tokësore midis viteve 2000 dhe 2002.

Që nga shpërthimi në Wuhan të Kinës dhjetorin e kaluar, sëmundja, e njohur si COVID-19, ka shkaktuar mijëra të vdekur në mbarë globin.

Organizata Botërore e Shëndetësisë e ka shpallur sëmundjen pandemi globale.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Në Turqi rritet numëri i të vdekurve nga virusi Korona

Në Turqi rritet numëri i të vdekurve nga virusi Korona

Lajm i mirë për bizneset, merr vendim ATK: Afati i deklarimit dhe pagesa e tatimeve shtyhet deri më 30 prill

Lajm i mirë për bizneset, merr vendim ATK: Afati i deklarimit dhe pagesa e tatimeve shtyhet deri më 30 prill

Ismajli: Qytetarët e Gjilanit të qëndrojnë maksimalisht në shtëpi dhe njëkohësisht të shmangin daljet në ambient të hapur

Ismajli: Qytetarët e Gjilanit të qëndrojnë maksimalisht në shtëpi dhe njëkohësisht të shmangin daljet në ambient të hapur

Enver Hasani: Albin Kurti mund ta ketë në dorë Qeverinë edhe pas shkarkimit nga LDK-ja

Enver Hasani: Albin Kurti mund ta ketë në dorë Qeverinë edhe pas shkarkimit nga LDK-ja

Ahmeti: I prekuri me koronavirus në Janjevë pa e ditur se ishte i infektuar, ka marrë pjesë nëpër ndeja

Ahmeti: I prekuri me koronavirus në Janjevë pa e ditur se ishte i infektuar, ka marrë pjesë nëpër ndeja

Koronavirusi: Janë 850 kërkesa të kosovarëve për t’u kthyer, thotë Zogaj

Koronavirusi: Janë 850 kërkesa të kosovarëve për t’u kthyer, thotë Zogaj

Kërkohet përjashtimi i Vjosa Osmanit dhe të tjerëve që janë kundër daljes nga Qeveria

Kërkohet përjashtimi i Vjosa Osmanit dhe të tjerëve që janë kundër daljes nga Qeveria

Avdyli: Qeveria e ardhshme do të jetë LDK-PDK, për këtë nuk e kemi marrë mandatin

Avdyli: Qeveria e ardhshme do të jetë LDK-PDK, për këtë nuk e kemi marrë mandatin

Haradinaj: Nuk marrë pjesë në asnjë qeveri ku flitet për ndarjen e Kosovës

Haradinaj: Nuk marrë pjesë në asnjë qeveri ku flitet për ndarjen e Kosovës

Eksluzive, Lutfi Haziri: Lajm i rrem, të gjithë deputetët e Gjilanit janë unik, do ta votojnë rrëzimin e Qeverisë Kurti

Eksluzive, Lutfi Haziri: Lajm i rrem, të gjithë deputetët e Gjilanit janë unik, do ta votojnë rrëzimin e Qeverisë Kurti

Prishtinasit protestojnë me tenxhere e me tiganë nëpër ballkone kundër politikës (VIDEO)

Prishtinasit protestojnë me tenxhere e me tiganë nëpër ballkone kundër politikës (VIDEO)

Bashkëshortja e ambasadorit amerikan në protestë me tenxhere kundër rrëzimit të qeverisë Kurti

Bashkëshortja e ambasadorit amerikan në protestë me tenxhere kundër rrëzimit të qeverisë Kurti

Fatmir Rexhepi deputeti i LDK-së nga Gjilani është kundër rrëzimit të Qeverisë Kurti!

Fatmir Rexhepi deputeti i LDK-së nga Gjilani është kundër rrëzimit të Qeverisë Kurti!

Bunjaku: Deputetët e LDK-së kundër koalicionit të mundshëm me PDK-në, pro mocionit

Bunjaku: Deputetët e LDK-së kundër koalicionit të mundshëm me PDK-në, pro mocionit

Veliu: Kurti provokoi prishjen e koalicionit me ne për shkak se prishi raportet Kosovë-SHBA

Veliu: Kurti provokoi prishjen e koalicionit me ne për shkak se prishi raportet Kosovë-SHBA

Surroi: Taksa s’mund të shërbejë më si arsyetim për konfliktet e brendshme politike në vend

Surroi: Taksa s’mund të shërbejë më si arsyetim për konfliktet e brendshme politike në vend