Në Shtetet e Bashkuara numri i vdekjeve nga koronaviruis ka nisur të bie

25.04.2020 12:26
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Në Shtetet e Bashkuara numri i vdekjeve nga koronaviruis ka nisur të bie

Në Shtetet e Bashkuara, numri i vdekjeve si pasojë e coronavirusit ka rënë në 2,113 në 24 orët e fundit, derisa numri i përgjithshëm i personave të vdekur nga kjo sëmundje deri ditën e djeshme ishte 52,422.

Më së shumti vdekje ditore ka pasur më 15 prill, kur u shënuan 2,524 viktima, derisa pas kësaj dite, më së shumti u shënuar të martën, kur 2,416 persona.

Por, derisa numri i vdekjeve po bie, rastet ditore të infeksionit janë shtuar në numër rekord.

Vetëm gjatë ditës së djeshme janë diagnostikuar 36,008 persona, që e ngrit në 927,360 të infektuar në përgjithësi.

Rekordi për më së shumti të infektuar brenda një dite, ishte shënuar me dhjetë prill, kur u raportuar për 35,579, derisa të enjten u raportua për një shifër tjetër të lartë apo 34,824 raste brenda 24 orëve.

Instituti i Statistikave dhe Vlerësimit të Shëndetit të Universitetit të Uashingtonit, tani pret që numri i të vdekurve të arrijë në 65.976 deri në gusht – 5,561 më shumë sesa parashikohej më parë.

Megjithëse po rritet numri i rasteve, shumë shtete po konsiderojnë t’i hapin plazhet, nëse vizitorët binden ta respektojnë distancën sociale.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Veseli: Albin Kurti mashtrues, nisi reciprocitetin pasi e kuptoi nga Kushtetuesja se nuk do të jetë kryeministër

Veseli: Albin Kurti mashtrues, nisi reciprocitetin pasi e kuptoi nga Kushtetuesja se nuk do të jetë kryeministër

Thaçi: Kurti po e rrezikon Shtetin, po i vazhdon mashtrimet patriotike

Thaçi: Kurti po e rrezikon Shtetin, po i vazhdon mashtrimet patriotike

Ekspertët në Maqedoninë e V: Fondet për pandeminë të menaxhohen me kujdes

Ekspertët në Maqedoninë e V: Fondet për pandeminë të menaxhohen me kujdes

Për masat shtesë të reciprocitetit, Kurti: Serbia ka ndërruar qasje…, i kundërvihemi me masë reciproke

Për masat shtesë të reciprocitetit, Kurti: Serbia ka ndërruar qasje…, i kundërvihemi me masë reciproke

Avdullah Hoti propozon ministrat e LDK’së, votohen pastaj në Kryesi

Avdullah Hoti propozon ministrat e LDK’së, votohen pastaj në Kryesi

Lajçak kërkon heqjen e menjëhershme të reciprocitetitP

Lajçak kërkon heqjen e menjëhershme të reciprocitetitP

Ky është vendimi i plotësuar rreth reciprocitetit me Serbinë

Ky është vendimi i plotësuar rreth reciprocitetit me Serbinë

Daçiq: S’ka dialog pa heqjen e reciprocitetit, duam kompromis por s’do pranojmë Kosovën

Daçiq: S’ka dialog pa heqjen e reciprocitetit, duam kompromis por s’do pranojmë Kosovën

Edhe 12 të shëruar dhe gjashtë raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Edhe 12 të shëruar dhe gjashtë raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Thaçi i shokuar me “amaterizmin e Bordit të përkohshëm të KEK-ut dhe servilëve të tyre”

Thaçi i shokuar me “amaterizmin e Bordit të përkohshëm të KEK-ut dhe servilëve të tyre”

Nis peticioni i VV-së me kërkesën për zgjedhje

Nis peticioni i VV-së me kërkesën për zgjedhje

Mrekullia në Suedi/ 27 vjeçarja me CoVid-19 nga Vlora lind teksa ishte në koma, zgjohet pas 20 ditësh

Mrekullia në Suedi/ 27 vjeçarja me CoVid-19 nga Vlora lind teksa ishte në koma, zgjohet pas 20 ditësh

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

6 zyrtarë të MI-së morën paga shtesë për mbikëqyrjen e një projekti, njëri mori mbi 30 mijë euro

6 zyrtarë të MI-së morën paga shtesë për mbikëqyrjen e një projekti, njëri mori mbi 30 mijë euro

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Donald Trump thotë se protestuesit do të përballen me qentë dhe armët nëse sulmojnë Shtëpinë e Bardhë

Donald Trump thotë se protestuesit do të përballen me qentë dhe armët nëse sulmojnë Shtëpinë e Bardhë