Në Shqipëri e Kosovë përpunonte drogën e ardhur nga Amerika Latine, shqiptarit i sekuestrohen 12 milionë euro pasuri

04.11.2019 19:57
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Në Shqipëri e Kosovë përpunonte drogën e ardhur nga Amerika Latine, shqiptarit i sekuestrohen 12 milionë euro pasuri

12 milionë euro pasuri iu sekuestruan një 54-vjeçari nga Fieri, i arrestuar në Greqi për trafik kokaine. Prokuroria, në bashkëpunim me policinë kanë vënë nën sekuestro pasuritë e luajtshme dhe të paluajtshme të Arjan Shanajt, me dyshimin se janë përfituar nga aktiviteti i paligjshëm i trafikut të drogës.

Shanaj është arrestuar në qershor të 2017-s së bashku me një shtetas grek, pasi u kapën në shtetin fqinj me 20 kg kokainë, me vlerë të përafërt rreth 800,000 euro.
Në sajë të hetimeve rezulton se këta persona merreshin me importimin e kokainës nga vende të Amerikës Latine. Përpunimi dyshohet se bëhej në Shqipëri e Kosovë, e më pas droga shpërndahej në zonat e pasura të Athinës, apo në ishujt e njohur grekë, si ai i Santorinit.

Shanaj u arrestua së bashku me grekun Sakis Karaxunis. Pas kësaj, prokuroria në bashkëpunim me policinë kriminale në qytetin e Fierit nisën hetimet për pasuritë e Shanajt.

Ndër pasuritë e sekuestruara janë 3 shoqëri ndërtimi e tregtimi gazi në Fier, Durrës, Tiranë, Korçë etj, 1 hotel trekatësh në Fier, 2 vila trekatëshe, apartamente, 8 793 metër katror tokë në Tiranë, Durrës e Fier dhe disa garazhe.

Policia thekson se Shanaj prej vitesh ushtronte aktivitetin e shitjes së lëndëve narkotike nga vendi ynë në drejtim të Turqisë.

Ai është një emër i njohur për Policinë Shqiptare pasi është arrestuar në 2014-n në kryeqytet, teksa u kap me dy pistoleta që i mbante pa leje. Dy vite më vonë u shpall në kërkim pasi dhunoi një dhe kanosi me jetë një person./Tv Klan/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Rama: ‘Kokat’ e korrupsionit gjyqtarët, jo politikanët! I kanë dhënë licencë krimit!

Rama: ‘Kokat’ e korrupsionit gjyqtarët, jo politikanët! I kanë dhënë licencë krimit!

Pensionistët së shpejti mund t’i tërheqin pensionet përmes kartelave bankare

Pensionistët së shpejti mund t’i tërheqin pensionet përmes kartelave bankare

Dënohet me 7 vite burg për reket ish-kryeprokurorja

Dënohet me 7 vite burg për reket ish-kryeprokurorja

Komuna në të cilën u shfaq rasti i parë me koronavirus, sot nuk ka asnjë rast aktiv

Komuna në të cilën u shfaq rasti i parë me koronavirus, sot nuk ka asnjë rast aktiv

Varhelyi: KE rekomandon këtë javë draftet, nevojitet plotësimi i reformave

Varhelyi: KE rekomandon këtë javë draftet, nevojitet plotësimi i reformave

Kërkohet shkarkimi i Bordit dhe menaxhmentit të Postës, akuzohen për përhapje të koronavirusit

Kërkohet shkarkimi i Bordit dhe menaxhmentit të Postës, akuzohen për përhapje të koronavirusit

Lajçak: E respektoj faktin që Hoti do t’i udhëheq negociatat me Serbinë, s’ka marrëveshje pa BE-në

Lajçak: E respektoj faktin që Hoti do t’i udhëheq negociatat me Serbinë, s’ka marrëveshje pa BE-në

Spiunët serbë arrijnë para zgjedhjeve në veri

Spiunët serbë arrijnë para zgjedhjeve në veri

Hoti të martën prezanton në Kuvend platformën e dialogut

Hoti të martën prezanton në Kuvend platformën e dialogut

Prokurori i Shtetit dje ngriti aktakuzë kundër 99 personave

Prokurori i Shtetit dje ngriti aktakuzë kundër 99 personave

Ministria e Tregtisë merrë masa të reja për kafet dhe restorantet

Ministria e Tregtisë merrë masa të reja për kafet dhe restorantet

Testi i arritshmërisë dhe i maturës mund të shtyhen për shkak të koronavirusit

Testi i arritshmërisë dhe i maturës mund të shtyhen për shkak të koronavirusit

Vitia e Zemaj kërkohen të jenë dëshmitarë në Komisionin Hetimor për COVID-19

Vitia e Zemaj kërkohen të jenë dëshmitarë në Komisionin Hetimor për COVID-19

VV dhe PDK bojkotojnë “Forumin e Liderëve

VV dhe PDK bojkotojnë “Forumin e Liderëve

Kapet me marihuanë një prishtinas

Kapet me marihuanë një prishtinas

Supremja konfirmon vendimin e Apelit për rritjen e dënimit ndaj të akuzuarit për vrasje në tentativë në Pejë

Supremja konfirmon vendimin e Apelit për rritjen e dënimit ndaj të akuzuarit për vrasje në tentativë në Pejë