Në rezervuarët e karburantit të aeroplanëve Boeing 737 Max, gjenden mbetje

19.02.2020 09:45
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Në rezervuarët e karburantit të aeroplanëve Boeing 737 Max, gjenden mbetje

Zyrtarët e prodhuesit amerikan të aeroplanëve, Boeing, kanë dhënë urdhër për inspektimin e tërë flotës së aeroplanëve të modelit 737 Max pasi u gjetën mbetje në rezervuarët e disave prej tyre.

Kjo është një goditje e re për gjigantin amerikan pas krizës së shkaktuar nga dy aksidentet fatale.

Ende nuk është mbushur një vit nga aksidenti i dytë fatal i një aeroplani Boeing 737 Max, që ndikoi në largimin nga përdorimi të tërë aeroplanëve të këtij lloji në mbarë botën.

Kompania deri tash është munduar t’i bindë rregullatorët se aeroplanët e saj janë të sigurt për fluturime.

Gjatë kësaj periudhe, kompania e njohur i ka prodhuar rreth 400 aeroplanë, të cilët nuk ka mundur t’ua dorëzojë blerësve. Ajo gjithashtu u detyrua që ta zvogëlojë prodhimin në fabrikën e ndodhur në Seattle.

Besohet se gjetja e mbetjeve në rezervuarët e karburantit nuk do të ndikojë në vonimin e certifikimit. Sidoqoftë, nevojiten rreth tri ditë për inspektimin e të gjithë aeroplanëve, shkruan “The Guardian”, transmeton Gazeta Express.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Marrëveshja Serbi-Kosovë: A mundet BE-ja të ketë sukses atje ku Trump dështoi?

Marrëveshja Serbi-Kosovë: A mundet BE-ja të ketë sukses atje ku Trump dështoi?

Ambasada amerikane reagon pas rritjes së numrit të rasteve me koronavirus në Kosovë

Ambasada amerikane reagon pas rritjes së numrit të rasteve me koronavirus në Kosovë

Gjini merr mbështetje nga Tahiri për projektet e Komunës së Gjakovës

Gjini merr mbështetje nga Tahiri për projektet e Komunës së Gjakovës

S’ka vendim tjetër për shtyrje, sot afati i fundit për bizneset që të paguajnë tatimet

S’ka vendim tjetër për shtyrje, sot afati i fundit për bizneset që të paguajnë tatimet

Policia i kap 5 persona në Prishtinë duke tentuar t’i transportonin me ‘taxi’ dy thasë me drogë

Policia i kap 5 persona në Prishtinë duke tentuar t’i transportonin me ‘taxi’ dy thasë me drogë

Arsenal – Liverpool, formacionet e mundshme

Arsenal – Liverpool, formacionet e mundshme

Koronavirusi i merr jetën 23 vjeçares në Tiranë

Koronavirusi i merr jetën 23 vjeçares në Tiranë

Maqedoni, deri në ora 09:00 votuan mbi 5% të votuesve

Maqedoni, deri në ora 09:00 votuan mbi 5% të votuesve

Therje me thikë në Pejë, policia arreston një person

Therje me thikë në Pejë, policia arreston një person

I infektuari me koronavirus sillet nëpër Prishtinë, rrihet nga disa persona të panjohur

I infektuari me koronavirus sillet nëpër Prishtinë, rrihet nga disa persona të panjohur

Meta pret sot Bashën

Meta pret sot Bashën

LDK optimiste për marrëveshjen finale, LVV kundërshton takimin e Brukselit

LDK optimiste për marrëveshjen finale, LVV kundërshton takimin e Brukselit

Lëkundet Shqipëria, tërmeti godet në Korçë

Lëkundet Shqipëria, tërmeti godet në Korçë

Zëdhënësi i MSH-së tregon se pse po përhapet aq shpejt koronavirusi

Zëdhënësi i MSH-së tregon se pse po përhapet aq shpejt koronavirusi

Moti sot dhe nesër

Moti sot dhe nesër

Pejë, tre pacientë me koronavirus në gjendje të rëndë

Pejë, tre pacientë me koronavirus në gjendje të rëndë