Në prag të Haxhit: 1.8 milionë pelegrinë në Mekë

07.08.2019 14:49
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Në prag të Haxhit: 1.8 milionë pelegrinë në Mekë

Më shumë se 2.5 milionë muslimanë do të nisin të premten pelegrinazhin e përvitshëm të Haxhit në qytetin e shenjtë të Mekës në Arabinë Saudite, pavarësisht përshkallëzimit të tensioneve.

Turma besimtarësh kanë nisur të mblidhen në Mekë, që përpara Haxhit, një nga eventet që kulmon kalendarin islamik. Autoritetet raportojnë se më shumë se 1.8 milionë vizitorë kanë hyrë në vend deri mesditën e së mërkurës.
Turma besimtarësh nga e gjithë bota, të veshur me të bardha po enden në qytetin e shenjtë, në perëndim të mbretërisë ultrakonservatore. Pelegrinazhi ka disa rite fetare që kanë mbetur të pandryshuara që nga themelimi i islamit, 14 shekuj më parë.

“Islami na bashkon. Ne jemi të gjithë këtu dhe unë jam shumë i lumtur. Po kënaqem shumë.” shprehet dikush.

Haxhi përbën një nga pesë shtyllat e islamit dhe muslimanët duhet ta realizojnë të paktën një herë në jetë, gjithmonë nëse munden ta përballojnë. Në Mekë ndodhet Qabeja, një strukturë kubike në ngjyrë të zezë, e lyer në ar, dhe që qëndron në zemër të xhamisë, e cila dallon prej minareve të saj otomane.

Muslimanët drejtohen nga qabeja kur falen pesë herë në ditë, ndërkohë që pelegrinët ecin rrotull qabesë shtatë herë dhe performojnë një numër ritesh të shenjta. Gjithçka ndodh në temperatura që i kalojnë 40 gradë Celsius, çka e bën jo pak të vështirë pelegrinazhin.

Ndërkohë autoritetet kanë marrë masa për të evituar përsëritjen e katastrofave të mëhershme si ajo e 2015- s kur 2300 besimtarë humbën jetën të shkelur me këmbë nga njëri- tjetri, tragjedia më e madhe kjo në historinë e Haxhit. /tch

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Në prag të Haxhit: 1.8 milionë pelegrinë në Mekë

Në prag të Haxhit: 1.8 milionë pelegrinë në Mekë

Për 24 orë u ngritën 36 aktakuza dhe u ndaluan 24 persona

Për 24 orë u ngritën 36 aktakuza dhe u ndaluan 24 persona

Brenda 7 muajsh, 2569 kosovarë hoqën dorë nga nënshtetësia

Brenda 7 muajsh, 2569 kosovarë hoqën dorë nga nënshtetësia

Sërish kolona në Merdare, pritjet deri dy orë e gjysmë

Sërish kolona në Merdare, pritjet deri dy orë e gjysmë

Hetimi për PTK-në dhe Vala-n i pamjaftueshëm, deputetët i lënë përgjegjësinë legjislaturës tjetër

Hetimi për PTK-në dhe Vala-n i pamjaftueshëm, deputetët i lënë përgjegjësinë legjislaturës tjetër

I nxehti përfshin Ballkanin: Shqipëri, temperaturat deri në 40 gradë

I nxehti përfshin Ballkanin: Shqipëri, temperaturat deri në 40 gradë

Luta kërcënon të gjithë ata që po i vijnë në Gjilan me u promovua në projektet e tija!

Luta kërcënon të gjithë ata që po i vijnë në Gjilan me u promovua në projektet e tija!

Veseli reagon pas vrasjes në Prizren: Neglizhenca e institucioneve nuk do tolerohet më

Veseli reagon pas vrasjes në Prizren: Neglizhenca e institucioneve nuk do tolerohet më

Gjithçka që dihet për vrasjen në Prizren, ku e vdekur mbeti nëna e këshilltares së Haradinajt

Gjithçka që dihet për vrasjen në Prizren, ku e vdekur mbeti nëna e këshilltares së Haradinajt

Hoxhaj: Serbia po tallet me viktimat e luftës, këtë e ka bërë në Bosnje e po vazhdon ta bëjë edhe me Kosovën

Hoxhaj: Serbia po tallet me viktimat e luftës, këtë e ka bërë në Bosnje e po vazhdon ta bëjë edhe me Kosovën

Tentuan t’i hyjnë me dhunë në shtëpi, dy vëllezërit e rrahin për vdekje grabitësin në Shtime

Tentuan t’i hyjnë me dhunë në shtëpi, dy vëllezërit e rrahin për vdekje grabitësin në Shtime

Arrestohen gjashtë të dyshuar për organizim të skemave piramidale

Arrestohen gjashtë të dyshuar për organizim të skemave piramidale

Taksa si “karrem” për mbledhjen e votave

Taksa si “karrem” për mbledhjen e votave

Kjo është strategjia e Albin Kurtit për ta formuar qeverinë e ardhshme

Kjo është strategjia e Albin Kurtit për ta formuar qeverinë e ardhshme

ARKEP ia pamundëson kompanisë së Blerim Devollit kontratat e reja me konsumatorët

ARKEP ia pamundëson kompanisë së Blerim Devollit kontratat e reja me konsumatorët

Video e papublikuar, tensione në Kuvendin e LDK’së kur ishte propozuar emri i Fatmir Sejdiut

Video e papublikuar, tensione në Kuvendin e LDK’së kur ishte propozuar emri i Fatmir Sejdiut