Në pikë të ditës në parkun e Ulpianës përdoret drogë

07.04.2019 20:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Në pikë të ditës në parkun e Ulpianës përdoret drogë

Marihuana vazhdon të mbetet ndër substancat narkotike më të përdorura në Kosovë.

Të shqetësuar me këtë gjendje, janë banorët e lagjeve “Ulpiana” dhe “Dardania” në Prishtinë.

Në disa video të siguruara nga KTV-ja, shihen disa persona të cilët dyshohen se kanë konsumuar substancë narkotike në parkun e lagjes Ulpiana.

Banorët përreth kanë treguar se kanë njoftuar edhe Policinë e Kosovës, por janë ndarë të zhgënjyer, pasi që policët janë vonuar shumë dhe nuk kanë treguar ndonjë interesim të veçantë.

E, në një video tjetër shihen dy zyrtarë policorë të cilët qëndrojnë të ulur në parkun e kësaj lagjeje.

Interesim më të madh nga institucionet, për parandalim të përdorimit të drogës te moshat e reja, kanë kërkuar edhe qendrat të cilat trajtojnë rastet e përdoruesve të drogës.

Policia e Kosovës ka arsyetuar vonesat me numrin e madh të punëve që ajo kryen, raporton KTV.

Ndërkohë, ka thënë se është duke ndërmarrë në vazhdimësi masa për parandalim të përdorimit të drogave.

Vetëm gjatë muajit mars të 2019-s, në rajonin e Prishtinës, janë 16 raste të iniciuara për posedim të paautorizuar të narkotikëve, substancave psiko-trope ose analoge.

Ndërkaq, në muajin janar të 2019-s, janë konfiskuar rreth 98 kg marihuanë, 39 gr kokainë, si dhe 5 hapa ekstazi.

Në muajin shkurt janë konfiskuar rreth 293 kg marihuanë, 77 gr kokainë, 3 kg heroinë, si dhe 81 hapa ekstazi.

Gjatë dymujorit të parë të 2019-s, janë 276 raste për substanca narkotike, ndërsa janë arrestuar 342 persona, e janë realizuar rreth 179 operacione.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Analistët për Samitin e Zagrebit: Pandemia lë nën hije liberalizimin e vizave për Kosovën

Analistët për Samitin e Zagrebit: Pandemia lë nën hije liberalizimin e vizave për Kosovën

Ky është programi i propozuar nga Gjilani për masat lehtësuese për bizneset

Ky është programi i propozuar nga Gjilani për masat lehtësuese për bizneset

Ekonomia e Kosovës do të humb deri në 500 mln euro për shkak të pandemisë

Ekonomia e Kosovës do të humb deri në 500 mln euro për shkak të pandemisë

Bislimi: Një kontabilist i papërgjegjshëm ka futur veten në listat e punëtorëve të bizneseve

Bislimi: Një kontabilist i papërgjegjshëm ka futur veten në listat e punëtorëve të bizneseve

Haradinaj: Me LDK-në jemi dakorduar për programin qeverisës

Haradinaj: Me LDK-në jemi dakorduar për programin qeverisës

Deputetët e LVV-së: Mbështesim formimin e Komisionit hetimor për zbardhjen e rastit të Agon Musliut

Deputetët e LVV-së: Mbështesim formimin e Komisionit hetimor për zbardhjen e rastit të Agon Musliut

OFL ‘godet’ në Durrës/ Sekuestron 1,2 milion litra naftë e një magazinë, pronari shantazh ndaj konkurrencës

OFL ‘godet’ në Durrës/ Sekuestron 1,2 milion litra naftë e një magazinë, pronari shantazh ndaj konkurrencës

Josep Borrell: Nuk jam kundër ndryshimit të kufijve të Kosovës

Josep Borrell: Nuk jam kundër ndryshimit të kufijve të Kosovës

PK: Gjatë 24 orëve të fundit, ndaloi 72 persona, të cilët nuk i respektuan masat e vendosura nga autoritetet

PK: Gjatë 24 orëve të fundit, ndaloi 72 persona, të cilët nuk i respektuan masat e vendosura nga autoritetet

Shpend Ahmeti paralajmëroi masa: Parashihet pas pandemisë në Prishtinë, pagesat për qendër, shtrenjtimi i parkingjeve

Shpend Ahmeti paralajmëroi masa: Parashihet pas pandemisë në Prishtinë, pagesat për qendër, shtrenjtimi i parkingjeve

Shkak koronavirusi, urrejtja ndaj kinezëve është rritur në Britani

Shkak koronavirusi, urrejtja ndaj kinezëve është rritur në Britani

Haziri: Po keqpërdoret rasti i Agonit, për vdekjen e tij duhet të ketë përgjegjësi institucionale

Haziri: Po keqpërdoret rasti i Agonit, për vdekjen e tij duhet të ketë përgjegjësi institucionale

Haradinaj: Në këto rrethana, nder i madh të bashkohemi në vendin e heronjve të Dukagjinit

Haradinaj: Në këto rrethana, nder i madh të bashkohemi në vendin e heronjve të Dukagjinit

Guvernatori Mehmeti diskuton me përfaqësuesit e odave ekonomike për programin e rimëkëmbjes

Guvernatori Mehmeti diskuton me përfaqësuesit e odave ekonomike për programin e rimëkëmbjes

Limaj në ditën e dëshmorëve: Përkulemi përherë përballë heroizmit e sakrificës së tyre

Limaj në ditën e dëshmorëve: Përkulemi përherë përballë heroizmit e sakrificës së tyre

Pezullohen kamatat e tatimit në pronë deri më 31 dhjetor

Pezullohen kamatat e tatimit në pronë deri më 31 dhjetor