Në Pejë QKMF ka mungesë të ilaçeve për të strehuarit shqiptar

29.11.2019 23:12
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Në Pejë QKMF ka mungesë të ilaçeve për të strehuarit shqiptar

Kryeshefja e Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare në Pejë dr. Arijeta Musliqi, i tha gazetës lokale të Pejës “Zarfi Info”, se aksioni për kontrollet mjekësore nëpër shtëpitë që kanë strehuar vëllezër dhe motra nga Shqipëria po ecën shumë mirë edhe përkundër faktit se grupi i emergjencave në terren po ballafaqohet me mungesë të ilaçeve.

“Aksioni për kontrollet nëpër shtëpitë e të strehuarve nga Shqipëria po ecën shumë mirë dhe deri më tani gjithçka është nën kontroll. Grupi i emergjencave në terren po ballafaqohet me mungesë të barnave, gjë që është problem serioz dhe se duhet të mobilizohen qytetarët ose pronarët e barnatoreve private, që bashkërisht ta tejkalojmë këtë problem  për të mirën e të sëmurëve”, tha Musliqi, duke bërë me dije kështu lisën e ilaçeve të cilat janë të domosdoshme për këta pacientë.

“Antihipertenziv, Diabetik oral, Antikuagulant, Insulin Levemir dhe Diuretik, janë disa prej ilaçeve kryesore që na mungojnë e që janë të domosdoshme për shëndetin e këtyre pacientëve”, tha Musliqi.

Bëhet e ditur se gjatë ditës së djeshme janë bërë kontrolle në 11 familje të Pejës të cilat kanë strehuar gjithsejtë 45 persona të prekur nga tërmeti.

Aksion i njëjtë nga grupi i emergjencave është duke vazhduar edhe sonte në fshatin Qyshk të kësaj komune.

Të gjithë të interesuarit që kanë dëshirë të kontribuojnë për zgjidhjen e problemit të ilaçeve, mund të kontaktojnë në faqen e Qendrës kryesore të mjekësisë familjare.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Selimi: Thaçi ka thënë se s’do të lejojë të ndodhë koalicioni VV-LDK sa të jetë president

Selimi: Thaçi ka thënë se s’do të lejojë të ndodhë koalicioni VV-LDK sa të jetë president

Tahiri: Thaçi e Rama bënë gabim historik, unë s’e lejova Serbinë të hapë tema territoresh

Tahiri: Thaçi e Rama bënë gabim historik, unë s’e lejova Serbinë të hapë tema territoresh

Pallaska tregon se pse nuk pret të aprovohet padia e Ramës ndaj Haradinajt

Pallaska tregon se pse nuk pret të aprovohet padia e Ramës ndaj Haradinajt

Haradinaj priti në takim ambasadorin William Walker

Haradinaj priti në takim ambasadorin William Walker

‘Më së pakti injorant’/ Haradinaj: Rama i angazhuar në ndarjen e Kosovës. Veprim i dëmshëm

‘Më së pakti injorant’/ Haradinaj: Rama i angazhuar në ndarjen e Kosovës. Veprim i dëmshëm

Merovci publikon foto të sekretarit të LDK-së që ishte rrahur rëndë nga serbët para luftës

Merovci publikon foto të sekretarit të LDK-së që ishte rrahur rëndë nga serbët para luftës

Kurti: Jemi aq afër marrëveshjes me LDK’në saqë po u afruam edhe më, merremi vesh

Kurti: Jemi aq afër marrëveshjes me LDK’në saqë po u afruam edhe më, merremi vesh

Elmi Reçica, i ftuari i rradhës i Gjykatës Speciale

Elmi Reçica, i ftuari i rradhës i Gjykatës Speciale

Mediat greke kërkojnë që të shpallet ‘non grata’ gazetarja e Top Channel, bëri emisionin me temë: “Derviciani, fshati që refuzon shqipen”

Mediat greke kërkojnë që të shpallet ‘non grata’ gazetarja e Top Channel, bëri emisionin me temë: “Derviciani, fshati që refuzon shqipen”

Shqiptarët ekzekutuan snajperistin në Londër, policia publikon emrat dhe foto

Shqiptarët ekzekutuan snajperistin në Londër, policia publikon emrat dhe foto

Besa Shahini “pa doreza” ndaj Rektorit Koni: Është koha të zgjidhet një grua në krye të Universitetit

Besa Shahini “pa doreza” ndaj Rektorit Koni: Është koha të zgjidhet një grua në krye të Universitetit

Kosnetti sfidon ministritë dhe komunat të publikojnë hetimet për mashtrim e korrupsion

Kosnetti sfidon ministritë dhe komunat të publikojnë hetimet për mashtrim e korrupsion

Selimi: S’jam kërcënuar nga askush e as s’kam nevojë për ndonjë mbrojte

Selimi: S’jam kërcënuar nga askush e as s’kam nevojë për ndonjë mbrojte

Ligji për mbrojtje, mbetet i bllokuar në parlament

Ligji për mbrojtje, mbetet i bllokuar në parlament

Detaje të reja/ Zjarri në banesën në Laç, 2-vjeçari që humbi jetën po luante me shkrepëse

Detaje të reja/ Zjarri në banesën në Laç, 2-vjeçari që humbi jetën po luante me shkrepëse

Bekë Berisha: Albin Kurti ka përgjegjësi për mos lidhjen e koalicionit ndërmjet LVV’së dhe LDK’së

Bekë Berisha: Albin Kurti ka përgjegjësi për mos lidhjen e koalicionit ndërmjet LVV’së dhe LDK’së