Në Pejë dënohen tetë mashtrues me veteranë të UÇK-së, prokurorja tregon mënyrat e mashtrimit

01.11.2019 20:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Në Pejë dënohen tetë mashtrues me veteranë të UÇK-së, prokurorja tregon mënyrat e mashtrimit

Të ndarë nga rasti ku akuzohen Agim Çeku, Rrustem Berisha e të tjerët, Prokuroria dhe Gjykata në Pejë, së fundmi kanë ngritur dhjetëra aktakuza e kanë gjykuar raste të veteranëve të rrejshëm.

Disa prej të akuzuarve nga Prokuroria e Pejës, kanë pranuar fajësinë dhe më pas, ndaj tyre janë shqiptuar dënime kryesisht me burgim me kusht dhe me gjobë, raporton KTV.

Ndërsa, për herë të parë, 4 veteranëve mashtrues u janë shqiptuar edhe dënime plotësuese, duke i obliguar ata që t’i kthejnë mjetet e përfituara në emër të pensionit të veteranit të UÇK-së.

Prokurorja e Themelores së Pejës, Lumturije Vuçetaj, që po i heton listat e veteranëve të Dukagjinit, thotë se deri në shtator të këtij viti janë ngritur 38 aktakuza.

Prokurorja Vuçetaj tregon nga kush dhe si u pajisën me dokumente false veteranët e rrejshëm.

Ehat Miftaraj nga Instituti i Kosovës për Drejtësi, thotë se aktakuzat ndaj veteranëve të rrejshëm dhe dënimi i tyre, dëshmojnë fryrjen e qëllimshme të listës së veteranëve.

Organizata e Veteranëve të UÇK-së kërkon që secili veteran mashtrues të hiqet nga lista e veteranëve.

Prokuroria Themelore e Pejës po i heton mbi 7,800 aplikacione të veteranëve nga rajoni i Dukagjinit.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Të hënën Kuvendi mblidhet në një seancë të jashtëzakonshme për taksën

Të hënën Kuvendi mblidhet në një seancë të jashtëzakonshme për taksën

Lutfi Haziri: Masa e reciprocitetit duhet të qartësohet deri në fund

Lutfi Haziri: Masa e reciprocitetit duhet të qartësohet deri në fund

Kërkohet paraburgim ndaj tre personave të dyshuar për dhunim

Kërkohet paraburgim ndaj tre personave të dyshuar për dhunim

Lumezi dhe ambasadori zviceran diskutojnë për thellimin e bashkëpunimit

Lumezi dhe ambasadori zviceran diskutojnë për thellimin e bashkëpunimit

Diskutohet procesi i Vettingut në Kosovë

Diskutohet procesi i Vettingut në Kosovë

Reshjet e borës, Policia e Kosovës apelon për kujdes të shtuar në trafik

Reshjet e borës, Policia e Kosovës apelon për kujdes të shtuar në trafik

​FSSHK-Kurtit: Mos harroni ligjin e pagave

​FSSHK-Kurtit: Mos harroni ligjin e pagave

Digjitalizimi, proces i pashmangshëm për bizneset

Digjitalizimi, proces i pashmangshëm për bizneset

Presidenca kroate e BE-së: Shpresojmë që kosovarët të lëvizin pa viza në të ardhmen e afërt

Presidenca kroate e BE-së: Shpresojmë që kosovarët të lëvizin pa viza në të ardhmen e afërt

Qeveria aprovon themelimin e Grupit të ekspertëve për procesin e vetingut në drejtësi

Qeveria aprovon themelimin e Grupit të ekspertëve për procesin e vetingut në drejtësi

Qeveria e Kosovës ndan 400 mijë euro për furnizim me mjete mbrojtëse nga Coronavirusi

Qeveria e Kosovës ndan 400 mijë euro për furnizim me mjete mbrojtëse nga Coronavirusi

Kryeministri Kurti shkarkon bordin drejtues të INFRAKOS

Kryeministri Kurti shkarkon bordin drejtues të INFRAKOS

Grenell po bën probleme duke favorizuar Thaçin

Grenell po bën probleme duke favorizuar Thaçin

Rregullat për vizë pune në Gjermani pas 1 marsit

Rregullat për vizë pune në Gjermani pas 1 marsit

Në Antarktik bora dhe akulli bëhen të kuqe

Në Antarktik bora dhe akulli bëhen të kuqe

Autoriteti i Konkurrencës dhe Policia nënshkruajn memorandum bashkëpunimin për kryerjen e kontrolleve të paparalajmëruara

Autoriteti i Konkurrencës dhe Policia nënshkruajn memorandum bashkëpunimin për kryerjen e kontrolleve të paparalajmëruara