Në Pejë dënohen tetë mashtrues me veteranë të UÇK-së, prokurorja tregon mënyrat e mashtrimit

01.11.2019 20:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Në Pejë dënohen tetë mashtrues me veteranë të UÇK-së, prokurorja tregon mënyrat e mashtrimit

Të ndarë nga rasti ku akuzohen Agim Çeku, Rrustem Berisha e të tjerët, Prokuroria dhe Gjykata në Pejë, së fundmi kanë ngritur dhjetëra aktakuza e kanë gjykuar raste të veteranëve të rrejshëm.

Disa prej të akuzuarve nga Prokuroria e Pejës, kanë pranuar fajësinë dhe më pas, ndaj tyre janë shqiptuar dënime kryesisht me burgim me kusht dhe me gjobë, raporton KTV.

Ndërsa, për herë të parë, 4 veteranëve mashtrues u janë shqiptuar edhe dënime plotësuese, duke i obliguar ata që t’i kthejnë mjetet e përfituara në emër të pensionit të veteranit të UÇK-së.

Prokurorja e Themelores së Pejës, Lumturije Vuçetaj, që po i heton listat e veteranëve të Dukagjinit, thotë se deri në shtator të këtij viti janë ngritur 38 aktakuza.

Prokurorja Vuçetaj tregon nga kush dhe si u pajisën me dokumente false veteranët e rrejshëm.

Ehat Miftaraj nga Instituti i Kosovës për Drejtësi, thotë se aktakuzat ndaj veteranëve të rrejshëm dhe dënimi i tyre, dëshmojnë fryrjen e qëllimshme të listës së veteranëve.

Organizata e Veteranëve të UÇK-së kërkon që secili veteran mashtrues të hiqet nga lista e veteranëve.

Prokuroria Themelore e Pejës po i heton mbi 7,800 aplikacione të veteranëve nga rajoni i Dukagjinit.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Në Pejë dënohen tetë mashtrues me veteranë të UÇK-së, prokurorja tregon mënyrat e mashtrimit

Në Pejë dënohen tetë mashtrues me veteranë të UÇK-së, prokurorja tregon mënyrat e mashtrimit

Punëtorët e Telekomit nuk duan që të bëhen pjesë e Ligjit të Pagave, thonë se vetëfinancohen

Punëtorët e Telekomit nuk duan që të bëhen pjesë e Ligjit të Pagave, thonë se vetëfinancohen

Policia fton qytetarët që t’i raportojnë rastet e trafikimit dhe dhunës në familje

Policia fton qytetarët që t’i raportojnë rastet e trafikimit dhe dhunës në familje

Ngritën 135 aktakuza për një ditë

Ngritën 135 aktakuza për një ditë

ATK në aksion për konfiskimin e pasurisë së tatimpaguesve borxhlinj

ATK në aksion për konfiskimin e pasurisë së tatimpaguesve borxhlinj

Arrestohet një person i  dyshuar për disa raste të vjedhjeve

Arrestohet një person i dyshuar për disa raste të vjedhjeve

Palmer: Zgjidhja mes Kosovës dhe Serbisë, prioritet i SHBA-së

Palmer: Zgjidhja mes Kosovës dhe Serbisë, prioritet i SHBA-së

Kërkohet ndihmë për 20 vjeçarin nga Prishtina

Kërkohet ndihmë për 20 vjeçarin nga Prishtina

Kërkohet paraburgim ndaj dy personave që tentuan të transportojnë 15 kg ‘’Marihuanë’’ në Serbi

Kërkohet paraburgim ndaj dy personave që tentuan të transportojnë 15 kg ‘’Marihuanë’’ në Serbi

LDK pas takimit të Mustafës e Osmanit në Ambasadën e SHBA’së: Palmer foli si të arrihet paqja me Serbinë

LDK pas takimit të Mustafës e Osmanit në Ambasadën e SHBA’së: Palmer foli si të arrihet paqja me Serbinë

BQK-ja rishikon tarifat e sigurimit për kategoritë e automjeteve për pasagjer

BQK-ja rishikon tarifat e sigurimit për kategoritë e automjeteve për pasagjer

Këta janë faktorët që po e pengojnë heqjen e vizave

Këta janë faktorët që po e pengojnë heqjen e vizave

Dy miliardë euro kontribute pensionale humbin për shkak të papërgjegjësisë së institucioneve të Kosovës

Dy miliardë euro kontribute pensionale humbin për shkak të papërgjegjësisë së institucioneve të Kosovës

Moti sot dhe nesër

Moti sot dhe nesër

Doriana humbi jetën në lindje, mjekët e dënuar me 400 mijë lekë gjobë shfaqin arrogancë 5 vite pas ngjarjes

Doriana humbi jetën në lindje, mjekët e dënuar me 400 mijë lekë gjobë shfaqin arrogancë 5 vite pas ngjarjes

Çka është Zyra Shtetërore e Hetimit që po dëshirojnë ta krijojnë VV-ja dhe LDK-ja? (VIDEO)

Çka është Zyra Shtetërore e Hetimit që po dëshirojnë ta krijojnë VV-ja dhe LDK-ja? (VIDEO)