Në odat shqiptare janë marrë vendime me rëndësi historike

02.12.2019 20:38
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Në odat shqiptare janë marrë vendime me rëndësi historike

Odat shqiptare historikisht kanë qenë vende ku burrat kanë marrë vendime të mëdha e të rëndësishme jo vetëm familjare e shoqërore, por edhe kombëtare. Për shekuj të tërë odat kanë qenë edhe simbol i burrërisë, i besës dhe mikpritjes shqiptare. Tani odat janë vetëm vlera të trashëgimisë kulturore.

Oda të tilla ka pasur edhe në rrethinat e Gjilanit. Në fshatin Cernicë ka qenë e njohur oda e Mulla Halimit, e ndërtuar në fillim të shekullit XX, të cilën e mbajti gjallë tribuni Ramiz Cernica, deri më 1964, kur u shpërngul në Fshatin e Vjetër, komuna e Ferizajt.

Ajo kishte, përveç trapazanëve e minderit, edhe oborr të veçantë, ku miqtë mund të hynin edhe pa thirrur, sepse gjithnjë oda ishte e hapur. Kjo odë nuk ekziston më.

Ramiz Cernica ka qenë një tribun i njohur popullor i kësaj ane, i cili luftoi për bashkimin e trojeve shqiptare. Ai e donte popullin e vet, por nuk urrente popujt tjerë. Kjo ishte veti e burrave të mëdhenj si Ramiz Cernica, që ishin rritur në këto oda shqiptare, ku merreshin vendime të mëdha e të rëndësishme.

Në vitin 1945, Ramizi, si delegat i rrethit të Gjilanit në konferencën e Prizrenit, u deklarua kundër aneksimit të Kosovës nga ana e Serbisë, duke shprehur njëkohësisht vullnetin e popullit të Kosovës për bashkim me Shqipërinë. Ai la pas një “JO” historike në raport me Serbinë, e cila u ngulit thellë në shpirtin dhe mendjen e popullit dhe një “PO” të madhe për bashkim me Shqipërinë. Ëndrra për një komb të bashkuar vazhdon edhe sot.

Në fshatin Cërnicë të Gjilanit gjendet Oda e Mulla Vehbiut, më vonë pronë e nipit të tij, Fevzi Hoxha dhe tani, e djemve të tij. Oda është ndërtuar në vitin 1928. Sipërfaqja e odës është rreth 50 m/2. Në enterier janë ruajtur elementet origjinale, si jyklyku që përdorej për vendosjen e dyshekëve dhe jorganëve, trapazanët në të dy anët e odës, në hyrje të saj.

Oda ka qenë e rrethuar me mindere, ka pasur dollapë ku janë mbajtur takëmet e kafesë, sheqeri, duhani etj. Kafeja e duhani ishin “almise” të domosdoshme në një odë burrash. Me to nisej muhabeti e mbanin kuvend burrat e fisit.

Odat, zakonisht bëheshin në fund të oborrit, afër rrugës, për të pasur më lehtë qasjen mysafirët, të cilët kanë mundur të kthejnë edhe vonë natën.

Në rajonin e Gjilanit ka pasur edhe oda tjera që kanë qenë të njohura, qoftë si oda burrash, qoftë si oda të miqve. Një odë e këtillë etnologjike ka ekzistuar edhe në fshatin Llashticë. Njihet si oda e Bejtullah Selimit, ose siç quhej ndryshe Bejta i Llutës. Kjo odë e ndërtuar në mbarim të shekullit XIX, nuk ekziston më.

Në vitet e mëvonshme, odat kanë filluar të braktisen, si njësi më vete, duke ndërtuar brenda shtëpive të banimit dhoma të veçanta për miq e mysafirë./mediafokus/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


LDK publikon album për të treguar se Vjosa Osmani e Agim Veliu qëndrojnë krah njëri – tjetrit

LDK publikon album për të treguar se Vjosa Osmani e Agim Veliu qëndrojnë krah njëri – tjetrit

Gazeta austriake me artikull të veçantë për LDK-VV: Kurti ka afat të formojnë Qeverinë deri më 24 shkurt

Gazeta austriake me artikull të veçantë për LDK-VV: Kurti ka afat të formojnë Qeverinë deri më 24 shkurt

Mashtrim me kreditë/ Zbulohet grupi prej 6 personash, ja skema e përfitimit

Mashtrim me kreditë/ Zbulohet grupi prej 6 personash, ja skema e përfitimit

Zafir Berisha: Nuk mundem të udhëtoj sepse nuk ma kanë dhënë vizën me kohë, për intervistim në Hagë

Zafir Berisha: Nuk mundem të udhëtoj sepse nuk ma kanë dhënë vizën me kohë, për intervistim në Hagë

Gabimet gjyqësore i kushtojnë mbi 2 milionë euro Maqedonisë së Veriut

Gabimet gjyqësore i kushtojnë mbi 2 milionë euro Maqedonisë së Veriut

Mustafa: LDK ka vullnet edhe përkushtim që të arrihet koalicioni me VV’në, kemi punuar gjatë

Mustafa: LDK ka vullnet edhe përkushtim që të arrihet koalicioni me VV’në, kemi punuar gjatë

Sulmi me raketa, vriten të paktën 70 ushtarë

Sulmi me raketa, vriten të paktën 70 ushtarë

Thaçi: Po mendoj dekretimin e Kurtit pasi është i nominuar për Kryeministër dhe ka caktuar gjysmën e Qeverisë

Thaçi: Po mendoj dekretimin e Kurtit pasi është i nominuar për Kryeministër dhe ka caktuar gjysmën e Qeverisë

6 orë po presin bashkatdhetarët në kufirin Serbi-Hungari

6 orë po presin bashkatdhetarët në kufirin Serbi-Hungari

Walker: Formojeni Qeverinë dhe jepni pushim Thaçit – ai tashmë është i thinjur

Walker: Formojeni Qeverinë dhe jepni pushim Thaçit – ai tashmë është i thinjur

Denoncuesi i masakrës së Reçakut shkon në Presidencë, e takon Thaçin

Denoncuesi i masakrës së Reçakut shkon në Presidencë, e takon Thaçin

Kurti para studentëve: Si kryeministër premtoj zvogëlim të pushtetit

Kurti para studentëve: Si kryeministër premtoj zvogëlim të pushtetit

Avdullah Hoti flet se LDK’së i takon Presidenti në kohën kur s’ka ende koalicion me VV’në

Avdullah Hoti flet se LDK’së i takon Presidenti në kohën kur s’ka ende koalicion me VV’në

Donika Gërvalla: Mjerë ai popull që pret diçka prej Isa Mustafës

Donika Gërvalla: Mjerë ai popull që pret diçka prej Isa Mustafës

Cakaj: I falënderoj krerët e partive për marrëveshjen e unitetit për Preshevën

Cakaj: I falënderoj krerët e partive për marrëveshjen e unitetit për Preshevën

Nagavci: Thaçi i anshëm dhe kundër LV!, po dëshiron të krijoj huti te qytetarët e presion tek LV!

Nagavci: Thaçi i anshëm dhe kundër LV!, po dëshiron të krijoj huti te qytetarët e presion tek LV!