Në Maqedoninë Veriore për interpretimin autentik të nenit 11 të Ligjit për Falje, Komisioni Ligjvënës-Juridik do të debatojë sot

04.12.2019 08:46
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Në Maqedoninë Veriore për interpretimin autentik të nenit 11 të Ligjit për Falje, Komisioni Ligjvënës-Juridik do të debatojë sot

Në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë së Veriut për sot në orën 14 është caktuar seanca e Komisionit Ligjvënës-Juridik në të cilën duhet të debatohet për Kërkesën për dhënien e interpretimit autentik të nenit 11 të Ligjit për Falje, të parashtruar nga deputetët Sashko Kostov dhe Dime Vellkovski.

Qeveria dje dha dritë të gjelbër dhe e dorëzoi deri te Kuvendi mendimin për interpretim autentik të nenit 11 të Ligjit për Falje, pas çka spikeri i Kuvendit Talat Xhaferi e dorëzoi te kryetarja e Komisionit Ligjvënës-Juridik Sonja Mirakovska, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Në mendimin e Ministrisë së Drejtësisë të cilin e pranoi Qeveria thuhet se Ligji për Falje ishte ndryshuar dhe plotësuar në vitin 2009, kur ishte shfuqizuar neni 11, i cili përmbante mundësi për falje pa zbatimin e procedurës.

“Sipas këtij vendimi, në mars të vitit 2016, Gjykata Kushtetuese e shfuqizoi Ligjin për Ndryshime dhe Plotësime të Ligjit për Falje nga viti 2009, por me shfuqizimin e ligjit nga viti 2009, nuk kthehet në fuqi dispozita nga neni 11. Kjo nënkupton se presidenti i Republikës nuk kishte, e as që tash ka mundësi juridike që të japë falje pa zbatim të procedurës në bazë të atij neni dhe sipas kësaj të gjitha aktet për falje të presidentit të shtetit të bazuar në nenin 11 të Ligjit për Falje të publikuar në ‘Gazetën Zyrtare të Republikës së Maqedonisë” numër 20/1993″, thuhet në kumtesë.

Qëllimi i interpretimit autentik, sipas parashtruesve, është që të parandalohen përpjekjet për shmangien e drejtësisë dhe sigurimin e mosndëshkimit për vepra serioze penale, gjegjësisht aktivizimin e faljeve të paligjshme të dhëna nga ish presidenti Gjorge Ivanov për shfuqizimin e nenit 11-a të Ligjit për Plotësim të Ligjit për Falje nga viti 2016.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërcënimet kryesore të vitit 2020

Kërcënimet kryesore të vitit 2020

Palestra sportive në Istog është kthyer në gjendje të rëndë, nisi të ndërtohej më 2004, punimet po vazhdojnë edhe në këtë vit!

Palestra sportive në Istog është kthyer në gjendje të rëndë, nisi të ndërtohej më 2004, punimet po vazhdojnë edhe në këtë vit!

Jep tender rreth 300 mijë euro ministria që drejtohet nga Lekaj

Jep tender rreth 300 mijë euro ministria që drejtohet nga Lekaj

Kush është fajtor për infertilitet, gruaja apo burri?

Kush është fajtor për infertilitet, gruaja apo burri?

Dy grabitës qëlluan me armë burrë e grua në Tiranë, policia jep detajet

Dy grabitës qëlluan me armë burrë e grua në Tiranë, policia jep detajet

Kryesia e re e Kuvendit nesër mblidhet për herë të parë

Kryesia e re e Kuvendit nesër mblidhet për herë të parë

Ushtria amerikane vihet në gadishmëri, ka një planifikim për sulm ndaj bazës së SHBA-ve në Gjermani

Ushtria amerikane vihet në gadishmëri, ka një planifikim për sulm ndaj bazës së SHBA-ve në Gjermani

Humbi njërin sy në protestat e Rripit të Gazës, fotografi: Do të vazhdojë të bëjë foto me syrin tjetër

Humbi njërin sy në protestat e Rripit të Gazës, fotografi: Do të vazhdojë të bëjë foto me syrin tjetër

Sergey Lavrov: Politikat ‘agresive’ të SHBA-së janë skaktare për rritjen e tensioneve globale

Sergey Lavrov: Politikat ‘agresive’ të SHBA-së janë skaktare për rritjen e tensioneve globale

Me veç një seancë, për deputetët jepën 200 mijë euro këtë muaj

Me veç një seancë, për deputetët jepën 200 mijë euro këtë muaj

Nga konferenca për Libinë: Pas 8 orësh diskutime liderët bien dakord për armëpushim, jo për zgjidhje ushtarake

Nga konferenca për Libinë: Pas 8 orësh diskutime liderët bien dakord për armëpushim, jo për zgjidhje ushtarake

Ndihmë për shërimin e 8 veçarit Mal Gashit

Ndihmë për shërimin e 8 veçarit Mal Gashit

Mjeku Vezir Bajrami, ka ruajtur dëshmi për masakrën e Reçakut

Mjeku Vezir Bajrami, ka ruajtur dëshmi për masakrën e Reçakut

Osmani thotë se në Vushtrri bisedoi me qindra aktivistë: E konfirmuan se duhet të dëgjohet zëri i qytetarëve për ndryshim me VV’në

Osmani thotë se në Vushtrri bisedoi me qindra aktivistë: E konfirmuan se duhet të dëgjohet zëri i qytetarëve për ndryshim me VV’në

LDK publikon album për të treguar se Vjosa Osmani e Agim Veliu qëndrojnë krah njëri – tjetrit

LDK publikon album për të treguar se Vjosa Osmani e Agim Veliu qëndrojnë krah njëri – tjetrit

Gazeta austriake me artikull të veçantë për LDK-VV: Kurti ka afat të formojnë Qeverinë deri më 24 shkurt

Gazeta austriake me artikull të veçantë për LDK-VV: Kurti ka afat të formojnë Qeverinë deri më 24 shkurt