“Në Kosovë sundon krimi, duket se krejt shoqëria është ndërtuar mbi korrupsionin”

18.06.2019 15:42
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
“Në Kosovë sundon krimi, duket se krejt shoqëria është ndërtuar mbi korrupsionin”

Ndërtimi i autostradës ‘Ibrahim Rugova’, dhe më pas dyshimet dhe akuzat për korrupsion ndaj Fatmir Limajt rreh projektit, kanë bërë që rrjeti i madh televiziv ‘Al Jazeera’, t’i kushtojë një film dokumentar gjithë këtij procesi që në fund rezultoi me lirimin e Limajt dhe të tjerëve nga të gjitha pikat e aktakuzës.

Rastin e gjykimit të Fatmir Limajt e kishte udhëhequr gjyqtarja suedeze e EULEX-it, Marie Tuma, e cila rrëfen gjithë eksperiencën e saj përgjatë gjithë rastit, brenda dhe jashtë sallës së Gjykatës.

Tuma thotë se ndonjë herë e ndjenë së Kosova sundohet nga krimi dhe nga një shoqëri e cila është e ndërtuar mbi korrupsionin,.

“Ndonjëherë ndjejë se është bota e krimit ajo që vendos rregullat. Duket se e gjithë shoqëria është e ndërtuar mbi korrupsionin”, thotë Tuma për Al Jazeera, transmeton Gazeta Express.

Tuma thotë se përderisa ka qenë gjyqtare e këtij rasti është ndjerë më e izoluar se asnjëherë tjetër, pasi që ishte ndjerë e shqetësuar për sigurinë e saj.

Ajo në këtë dokumentar tregon se si në banesën ku jetonte, nuk kishte guxuar asnjëherë që të ndezte dritat dhe gjithmonë i kishte mbajtur perdet e lëshuara.

Megjithatë gjyqtarja e EULEX-it vazhdon të besojë në drejtësi.

‘ Kjo është diçka e rrënjosur thellë brenda meje. Që kur isha fëmija, kam besuar se e mira do të triumfojë mbi te keqen” shprehet ajo.

Në këtë dokumentar përveç gjyqtares së EULEX-it, flasin dhe Fatmir Limaj, e deputeti Milaim Zeka.

Zeka në këtë dokumentar shfaqet me qëndrime të dyfishta. Derisa fliste në periudhën kur ishte gazetar, thoshte që “arrestimi i Fatmir Limajt për korrupsion ishte gjëja më pozitive që EULEX-i kishte bërë në Kosovë.

Ai thoshte se me Limajn ishte takuar gjatë luftës dhe kishte mbledhur para për t’ia paguar avokatët kur ishte akuzuar për krime lufte, dhe thotë se kurr nuk e kishte besuar se ‘një hero mund të shndërrohet në një hajn”.

“Po ta shikoni autostradën, ka kushtu 1 miliardë euro. Çdo kompani që ka marrë tenderin, 20 për qind u dashtë me ia dhanë ministrit dhe njerëzve të tij”, thotë Zeka në këtë dokumentar.

Por fjalët e Zekës ndryshojnë pasi futet në partinë e Fatmir Limajt.

“Gazetarët mund të krijojnë vetëm opinione, ndërsa politikanët janë ata që marrin vendime. Fatmiri mu ka betu që krejt janë fabrikime”, shprehet deputeti Zeka.

Ai ndër të tjera thotë se misioni i EULEX-it është edhe i çuditshëm.

“Është i çuditshëm misioni i EULEX-it, Çka të duash zbulo, është shumë shumë e kotë. Kam dëshmitar që EULEX-i iu ka thanë : qe sa të doni pare, veç dëshmoni kundër njerëzve të luftës”, shprehet Zeka në dokumentar.

Ndërsa Limaj rrëfen se si një natë vonë nëna e tij i kishte kërkuar që të shihte autostradën e ndërtuar, dhe bashkë kishin dalë në ato orë të vona me makinë për të parë gjithë ndërtimin e bërë./GazetaExpress/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Zaev kritikohet për marrjen e drejtimit të Ministrisë së Financave

Zaev kritikohet për marrjen e drejtimit të Ministrisë së Financave

Socialdemokratët e Austrisë: Pa u hequr taksa, s’ka zgjidhje për problemin Kosovë-Serbi

Socialdemokratët e Austrisë: Pa u hequr taksa, s’ka zgjidhje për problemin Kosovë-Serbi

Haradinaj: Krenar me luftën dhe përkushtimin e Akil Gjakovës

Haradinaj: Krenar me luftën dhe përkushtimin e Akil Gjakovës

Gjenocidi, fjala e mohuar

Gjenocidi, fjala e mohuar

Për një vit u arrestuan 784 të mitur

Për një vit u arrestuan 784 të mitur

Deputeti i AAK-së: Po përgatiten komisionet për korrigjimin e kufirit me Malin e Zi

Deputeti i AAK-së: Po përgatiten komisionet për korrigjimin e kufirit me Malin e Zi

11 të vdekur në bregdetin shqiptar gjatë kësaj vere

11 të vdekur në bregdetin shqiptar gjatë kësaj vere

Qindra miliona euro shpenzime më shumë për mëditje, mallra e shërbime

Qindra miliona euro shpenzime më shumë për mëditje, mallra e shërbime

Qeveria “harron” premtimet për “Shkupin 2014”

Qeveria “harron” premtimet për “Shkupin 2014”

Byrnes inkurajon Maqedonine e V. në luftimin e korrupsionit

Byrnes inkurajon Maqedonine e V. në luftimin e korrupsionit

Së shpejti, Kosova me listë finale të organizatave terroriste

Së shpejti, Kosova me listë finale të organizatave terroriste

DASH mbi të bërit biznes në Kosovë, korrupsioni pengesë

DASH mbi të bërit biznes në Kosovë, korrupsioni pengesë

Haradinaj: Qeveria do t’i qëndrojë pranë fermerëve dhe bujqve tanë

Haradinaj: Qeveria do t’i qëndrojë pranë fermerëve dhe bujqve tanë

Veseli: Askush s’ka të drejtë të manipulojë me statutin e luftëtarit të UÇK-së

Veseli: Askush s’ka të drejtë të manipulojë me statutin e luftëtarit të UÇK-së

Tahiri: Qasja në drejtësi imperativ i patjetërsueshëm, së shpejti nis rekrutimi i noterëve

Tahiri: Qasja në drejtësi imperativ i patjetërsueshëm, së shpejti nis rekrutimi i noterëve

Ambasada e Turqisë në Beograd përmirëson gabimin, heq referimin “Kosovë e Metohi”

Ambasada e Turqisë në Beograd përmirëson gabimin, heq referimin “Kosovë e Metohi”