Në Kosovë s’ka qendër rehabilitimi, kushtet financiare bëjnë që shumë qytetarë të mos kenë mundësi të shkojnë në privat

03.04.2019 09:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Në Kosovë s’ka qendër rehabilitimi, kushtet financiare bëjnë që shumë qytetarë të mos kenë mundësi të shkojnë në privat

Ermal Haziri, një i ri nga Fushë Kosova, ditë më parë i shqetësuar vraponte nëpër korridoret e Neurokirurgjisë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës. Ai po përpiqej të rregullonte dokumentet për daljen nga spitali të nënës së tij, Gynerës, e cila më 15 shkurt të këtij viti, si pasojë e rrëzimit nga lartësia ka pësuar frakturë të kafkës dhe gjakderdhje në tru.

Pas operimit, më shumë se një muaj ajo kishte qëndruar nën kujdesin intensiv e më pas edhe pesë ditë të tjera, kishte qëndruar në repartin e Neurokirurgjisë. Gynera, 52 vjeçe, i njeh anëtarët e familjes së saj, por ende nuk ka arritur që të komunikojë në mënyrë verbale me ta. Ajo me vështirësi i lëvizë gjymtyrët dhe për momentin nuk mund të ecë. Në fletë-lëshimin që i është dhënë, është udhëzuar për tretman rehabilitues, si dhe për konsultime me fiziatrin dhe logopedin.

Ermal Haziri, thotë se nënën e tij tashmë po e dërgon në shtëpi.

“Kam ardhur ta marrë nënën. E kanë lëshuar që ta dërgojmë në shtëpi. Këtu nuk mund të qëndrojë më gjatë, sepse po thonë se nuk kanë kushte. Na thanë që ta dërgojmë në shtëpi për rehabilitim, në mungesë të një qendre për rehabilitim në Kosovë për ata që kanë pësuar trauma të këtilla. Na thanë se ne duhet ta sigurojmë fizioterapinë dhe logopedin”, tha Ermali.

Ai shtoi se për daljen e nënës nga spitali i është dashur të sigurojë transport privat.

Kosova është ndër vendet e rralla në Evropë, e cila ende nuk ka qendër rehabilitimi për pacientët ose qendër për kujdesin paliativ.

Sot, për shkak të mungesës së një institucioni të tillë, pacientët nga Kosova janë të detyruar që mjekimin ta vazhdojnë në mënyrë private. Në rast se familja nuk ka mundësi financiare për diçka të tillë, mjekimi vazhdohet në shtëpi, me ndihmën e familjarëve.

Radio Evropa e Lirë

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Në Kosovë s’ka qendër rehabilitimi, kushtet financiare bëjnë që shumë qytetarë të mos kenë mundësi të shkojnë në privat

Në Kosovë s’ka qendër rehabilitimi, kushtet financiare bëjnë që shumë qytetarë të mos kenë mundësi të shkojnë në privat

Nga rrëzimi i aeroplanit në Maqedoni vdiqën katër anëtarë të një familjeje

Nga rrëzimi i aeroplanit në Maqedoni vdiqën katër anëtarë të një familjeje

BE, Schmidt synon postin e Mogherinit (VIDEO)

BE, Schmidt synon postin e Mogherinit (VIDEO)

Demi: Njerëzit po kërkojnë azil nëpër Evropë, Kosova u ka mbet banditëve

Demi: Njerëzit po kërkojnë azil nëpër Evropë, Kosova u ka mbet banditëve

Ambasadori gjerman vizitë te anti-korrupsioni

Ambasadori gjerman vizitë te anti-korrupsioni

Haradinaj: Serbia po blen armë në Moskë për qëllime lufte

Haradinaj: Serbia po blen armë në Moskë për qëllime lufte

Delegacioni i Gjysmëhënës së Kuqe të Katarit viziton Kryqin e Kuq të Kosovës

Delegacioni i Gjysmëhënës së Kuqe të Katarit viziton Kryqin e Kuq të Kosovës

I riu nga Kamenica kërkon ndihmën tuaj

I riu nga Kamenica kërkon ndihmën tuaj

Vuçiq iu kërkon deputetëve të Bundestagut që Gjermania dhe BE-ja t’i bëjnë presion Kosovës

Vuçiq iu kërkon deputetëve të Bundestagut që Gjermania dhe BE-ja t’i bëjnë presion Kosovës

Hartohet plan urgjent për parandalimin e zjarreve në malet e Kosovës

Hartohet plan urgjent për parandalimin e zjarreve në malet e Kosovës

Qeveria ndan 40 mijë euro për Shoqatën e Malazezëve

Qeveria ndan 40 mijë euro për Shoqatën e Malazezëve

Gjilani nderon martirët e Lladovës në 20 vjetorin e masakrës

Gjilani nderon martirët e Lladovës në 20 vjetorin e masakrës

Maqedonia, rekord në Evropë për burgje të stërmbushura

Maqedonia, rekord në Evropë për burgje të stërmbushura

Legalizohen 246 armë në Kosovë

Legalizohen 246 armë në Kosovë

Veseli: Rifat Bejtën do ta mbajmë në mend si njeri të vlerave dhe përkushtimit atdhetar

Veseli: Rifat Bejtën do ta mbajmë në mend si njeri të vlerave dhe përkushtimit atdhetar

Mustafa: Qeveria po e neglizhon papunësinë, po mirret me autostrada

Mustafa: Qeveria po e neglizhon papunësinë, po mirret me autostrada