Në kohë të pandemisë, rreth 22 mijë qytetarë nga Kosova e kaluan fundjavën në bregdetin shqiptar

22.06.2020 11:58
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Në kohë të pandemisë, rreth 22 mijë qytetarë nga Kosova e kaluan fundjavën në bregdetin shqiptar

Rreth 22 mijë persona kanë dalë nga Kosova përmes pikave kufitare dhe kanë hyrë në Shqipëri gjatë kësaj fundjave. Derisa që nga e premtja e deri në paraditen e së dielës, në Kosovë kanë hyrë rreth 17 mijë persona, e të cilët u janë nënshtruar kontrolleve mjekësore.

Si në Kosovë, ashtu edhe në Shqipëri, por edhe vendet e rajonit, ditëve të fundit ka pasur rritje të numrit të të infektuarave me COVID-19.

Por tashmë lehtësimi i masave po vazhdon dhe qarkullimi e kalimet kufitare mes shteteve nuk po ndalet. Vetëm gjatë vikendit në pikat kufitare Kosovë-Shqipëri, kanë kaluar me dhjetëra mijëra persona. Kthimi i aktiviteteve në normalitet po rezulton me rritje të numrit të të infektuarve me COVID-19 gjithandej.

Numër i lartë i rasteve po regjistrohet edhe në Kosovë, ku vetëm në ditët e vikendit janë regjistruar 96 raste me COVID-19.

Mirëpo këto shifra alarmuese nuk i kanë ndalur kosovarët që të vizitojnë gjatë vikendit bregdetin në Shqipëri. Madje fundjava ka qenë e mbingarkuar tej mase për pikat kufitare Kosovë-Shqipëri.

Sipas statistikave të Policisë së Kosovës, dita kur numri më i madh i personave që kanë shkuar në drejtim të Shqipërisë ka qenë e shtuna, ku nga Kosova kanë dalë 8 mijë e 462 persona. Kurse, në përgjithësi janë 22 mijë persona që kanë dalë nga Kosova përmes pikave kufitare dhe ia kanë mësyrë Shqipërisë gjatë vikendit.

Derisa që nga e premtja e deri në paraditen e së dielës, në Kosovë kanë hyrë rreth 17 mijë persona, e të cilët u janë nënshtruar kontrolleve mjekësore.

Edhe në një javë në parë, gjatë vikendit në Shqipëri kanë dalë mijëra qytetarë të Kosovës. Sipas të dhënave të policisë për këto dy ditë vetëm në pikat kufitare në perëndim, kanë hyrë në Kosovë mbi 10 mijë persona, si dhe kanë dalë rreth 10 mijë. Po nga ana perëndimore kanë hyrë e dalë edhe mijëra mjete transportuese.

Nga të dhënat zyrtare gjatë vikendit kanë hyrë 4 mijë e 111 vetura dhe 114 kamionë, si dhe kanë dalë 3 mijë e 24 vetura dhe 60 kamionë. Për dy ditë, në javën e shkuar, kanë hyrë 16 mijë e 481 persona dhe kanë dalë 15 mijë e 267 persona.

Vlen të theksojmë se pika kufitare më e ngarkuar gjatë sezonit të verës është ajo e Merdares, pasi aty kalojnë shumica e mërgimtarëve që vijnë për të kaluar pushimet në Kosovë. E të ngarkuara janë edhe pikat kufitare me Shqipërinë, pasi shumë qytetarë shkojnë për pushimet e verës atje.

Qeveria e Kosovës nën drejtimin e Avdullah Hotit disa ditë më parë ka miratuar masat lehtësuese. Pas lehtësimit në Kosovë është hequr orari i kufizimit të lëvizjes të qytetarëve nga ora 21:00 deri në orën 05:00. Pra tani lëvizja është e lirë dhe 24 orë.

Po ashtu qytetarët që hyjnë në Kosovë, përmes kufijve tokësorë, nuk do të detyrohen që të vetizolohen për shtatë ditë, por ata do të kontrollohen në kufi nga ekipet mjekësore. /Monitor/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Në kohë të pandemisë, rreth 22 mijë qytetarë nga Kosova e kaluan fundjavën në bregdetin shqiptar

Në kohë të pandemisë, rreth 22 mijë qytetarë nga Kosova e kaluan fundjavën në bregdetin shqiptar

35 aksidente trafiku brenda ditës

35 aksidente trafiku brenda ditës

Vrasje në tentativë në Prishtinë

Vrasje në tentativë në Prishtinë

Vjosa Osmani i nis vizitat në terren

Vjosa Osmani i nis vizitat në terren

Nënkryetarja e LVV-së: Nuk kemi shtet për ankand publik

Nënkryetarja e LVV-së: Nuk kemi shtet për ankand publik

Vdes një 70-vjeçar nga Vushtrria i infektuar me koronavirus

Vdes një 70-vjeçar nga Vushtrria i infektuar me koronavirus

93 të infektuar me koronavirus po trajtohen në Infektivë, pesë në gjendje kritike

93 të infektuar me koronavirus po trajtohen në Infektivë, pesë në gjendje kritike

Rritje në mënyrë dramatike e shkallës së transmetimit të COVID-19 në Gjermani

Rritje në mënyrë dramatike e shkallës së transmetimit të COVID-19 në Gjermani

Thaçi: Bashkimi i shqiptarëve në Luginën e Preshevës e dha rezultatin e tij

Thaçi: Bashkimi i shqiptarëve në Luginën e Preshevës e dha rezultatin e tij

OAK kërkon nga Ministri Reçica një ligj funksional të punës dhe lehonisë

OAK kërkon nga Ministri Reçica një ligj funksional të punës dhe lehonisë

Deputeti i AAK-së – Kurtit: U pa patriotizmi yt z.Kurti

Deputeti i AAK-së – Kurtit: U pa patriotizmi yt z.Kurti

Vuçiq e Lajçak takohen sot në Beograd

Vuçiq e Lajçak takohen sot në Beograd

Dalin rezultatet për stafin e Prokurorisë së Pejës që u testuan për Coronavirus

Dalin rezultatet për stafin e Prokurorisë së Pejës që u testuan për Coronavirus

Bolton: Trumpi paraqet rrezik për republikën, nuk do ta votoj në nëntor

Bolton: Trumpi paraqet rrezik për republikën, nuk do ta votoj në nëntor

Shefi i kabinetit të presidentit Thaçi tregon temat për të cilat Kosova do të diskutojë në Shtëpinë e Bardhë

Shefi i kabinetit të presidentit Thaçi tregon temat për të cilat Kosova do të diskutojë në Shtëpinë e Bardhë

U zhduk pak ditë më parë nga Kosova, u gjet e përdhunuar në Kukës, detaje nga rasti i 20 vjeçares me nevoja të veçanta

U zhduk pak ditë më parë nga Kosova, u gjet e përdhunuar në Kukës, detaje nga rasti i 20 vjeçares me nevoja të veçanta