Në Kirgistan pihet një ilaç i krijuar nga babai i presidentit, ekspertët paralajmërimeve se është vdekjeprurës

18.04.2021 17:53
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Në Kirgistan pihet një ilaç i krijuar nga babai i presidentit, ekspertët paralajmërimeve se është vdekjeprurës

Kirgistani do të përdorë një tonik bimor në trajtimin e sëmundjeve të shkaktuara nga koronavirusi, njoftoi ministri i Shëndetësisë atje.

Deklarata e tij vjen pasi presidenti i këtij vendi dha dritën e gjelbër për këtë përdorim, pavarësisht paralajmërimit të ekspertëve mjekësorë se përmban helme potencialisht vdekjeprurëse, transmeton Gazeta Express.

Ministri Alimkadir Beishenaliyev piu një përgatitje nga rrënja e një bime endemike në një konferencë në internet për të treguar se ai është i sigurt.

“Ata me simptoma të lehta do të shërohen brenda një dite dhe ata me një formë më të rëndë të sëmundjes në tre deri në katër”, pohoi ai.Reklamë

“Presidenti Sadir Dzaparov personalisht u dha mjekëve një recetë që ai mori nga babai i tij dhe ata tashmë po e përdorin atë”, tha ministri i Shëndetësisë.

Jo Bermet Bariktabasova, një ish-këshilltare e Ministrisë së Shëndetësisë, e përshkruan uzinën si një nga më helmueset në Kazakistan.

“Edhe në doza më të vogla, ekstrakti ka një efekt të fortë negativ në trup dhe një person mund të vdesë shpejt”, thotë ajo, duke shtuar: “Ne do të kthehemi në Mesjetë”.

Më shumë se 90,000 raste me koronavirus dhe më shumë se 1,500 vdekje janë raportuar në Kirgistan.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Çmimi i katër versioneve të reja të iPhone 13

Çmimi i katër versioneve të reja të iPhone 13

Ja si duhet të aplikoni për të marrë shtesat për lehona (Video)

Ja si duhet të aplikoni për të marrë shtesat për lehona (Video)

Habit konkurrentja e ‘Për’Puthen’: Meshkujt shqiptarë nuk janë gjë në shtrat…

Habit konkurrentja e ‘Për’Puthen’: Meshkujt shqiptarë nuk janë gjë në shtrat…

Greqia në epërsi kundër Kosovës pas pjesës së parë

Greqia në epërsi kundër Kosovës pas pjesës së parë

Moderatori i njohur kosovar me postim prekës për grimeren 26-vjeçare që vdiq nga Covid-19

Moderatori i njohur kosovar me postim prekës për grimeren 26-vjeçare që vdiq nga Covid-19

Kida publikon këngën e re “Dinero”

Kida publikon këngën e re “Dinero”

Kitaristi Ledion Halitaj shkëlqen në festivalin ndërkombëtar në Rumani, zë vendin e parë në dy kategori

Kitaristi Ledion Halitaj shkëlqen në festivalin ndërkombëtar në Rumani, zë vendin e parë në dy kategori

Çmenduria e orëve të fundit, Griezmann tek Atletico, Barça merr Luuk de Jong

Çmenduria e orëve të fundit, Griezmann tek Atletico, Barça merr Luuk de Jong

Dual arsimi dhe përgatitja për tregun e punës

Dual arsimi dhe përgatitja për tregun e punës

Juve atje n’kry t’venit e që po na thoni “hajt se mirë’ osht”

Juve atje n’kry t’venit e që po na thoni “hajt se mirë’ osht”

Dua Lipa vazhdon të mahnitë me paraqitjet me stil, teksa fansat mendojnë se ajo ka humbur shumë peshë

Dua Lipa vazhdon të mahnitë me paraqitjet me stil, teksa fansat mendojnë se ajo ka humbur shumë peshë

Ky është djali nga Prishtina me këmbën më të gjatë në Kosovë

Ky është djali nga Prishtina me këmbën më të gjatë në Kosovë

Rita Ora e mrekullueshme në versionin akustik të këngës “You For Me”

Rita Ora e mrekullueshme në versionin akustik të këngës “You For Me”

Stuhia e rrufeve në Arktik befasi për shkencëtarët

Stuhia e rrufeve në Arktik befasi për shkencëtarët

Kida vë në pah ndërhyrjen në gjoks në paraqitjet e fundit

Kida vë në pah ndërhyrjen në gjoks në paraqitjet e fundit

KEK-u tejkalon planin për gjashtëmujorin e parë të këtij viti

KEK-u tejkalon planin për gjashtëmujorin e parë të këtij viti