Në Gjilan sot janë shëruar 20 pacientë nga COVID-19

15.09.2020 16:30
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Në Gjilan sot janë shëruar 20 pacientë nga COVID-19

Në Gjilan, sipas raportit 24 orësh, janë shëruar 20 pacientë që ishin të infektuar me COVID-19, ndërkaq janë konfirmuar edhe katër raste të reja.

Kështu është bërë e ditur përmes një komunikate për medie nga kjo komunë.
“Komiteti i emergjencave për parandalimin e pandemisë globale COVID-19 në Gjilan, në takimin që mbajti sot, ka vlerësuar gjendjen në 24 orët e fundit dhe në bazë të rezultateve të fundit të publikuara nga Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik, konfirmon vetëm 4 raste pozitive dhe 20 pacient të shëruar plotësisht”, thuhet në komunikatë.

Sipas komunikatës, kryetari i Komunës, Lutfi Haziri, duke iu referuar statistikave dhe në bazë të gatishmërisë dhe koordinimit të lartë ndërinstitucional, ka theksuar se me disiplinë dhe vendosmëri të përgjithshme në respektimin e rekomandimeve të shtetit, do të arrihet ulja e trajektores me raste pozitive deri në pikën zero.

“Bazuar në statistikat e javëve të fundit shihet një rënie e vazhdueshme e të infektuarve me Covid-19. Në rezultatet e sotme kemi vetëm 88 raste aktive me COVID-19, prej 946 rasteve sa kemi të regjistruara në totalin e përballjes me pandeminë nga 13 marsi. Kështu, raste të shëruara plotësisht janë gjithsej 817, ndërsa në këtë luftë kundër Covid-19, kanë humbur jetën 41 qytetarë. Mostra në pritje janë 42 qytetarë dhe 19 edukatore nga çerdhet private dhe shpresojmë që edhe këto të jenë negative. Nën kujdesin e vazhdueshëm të mjekëve në Spitalin Regjional janë gjithsej 26 pacient, të cilët konfirmohen me gjendje stabile dhe me simptoma të lehta”, tha Haziri.

Haziri ka apeluar te të gjithë qytetarët e Komunës së Gjilanit dhe veçanërisht te të gjithë mësimdhënësit dhe nxënësit, që vazhdimisht t’i bartin maskat dhe masat tjera mbrojtëse për të qenë larg mundësisë së infektimit.

Gjithashtu edhe nga sektori privat dhe punëtorët shtetëror, ai ka kërkuar respektimin e masave mbrojtëse për ta ndihmuar angazhimin e gjerë në eliminim të virusit.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Në Gjilan sot janë shëruar 20 pacientë nga COVID-19

Në Gjilan sot janë shëruar 20 pacientë nga COVID-19

Prokuroria Speciale ngre tjetër aktakuzë ndaj Burdushit, akuzohet për shpëlarje parash

Prokuroria Speciale ngre tjetër aktakuzë ndaj Burdushit, akuzohet për shpëlarje parash

​Osmani për dialogun: Është gabim serioz që me Serbinë po hapen çështje të mbyllura ndër vite

​Osmani për dialogun: Është gabim serioz që me Serbinë po hapen çështje të mbyllura ndër vite

Thaçi pranoi letrat kredenciale nga ambasadori i ri hungarez, Jozsef Bencze

Thaçi pranoi letrat kredenciale nga ambasadori i ri hungarez, Jozsef Bencze

Një i vdekur dhe 71 raste të reja me koronavirus në Kosovë

Një i vdekur dhe 71 raste të reja me koronavirus në Kosovë

Qeveria s’heq dorë nga mësimi online, nxënësit kërcënojnë me bojkot

Qeveria s’heq dorë nga mësimi online, nxënësit kërcënojnë me bojkot

​Parashikimi i motit për dy ditët e ardhshme

​Parashikimi i motit për dy ditët e ardhshme

Krasniqi: Së shpejti funksionalizohet Spitali i Podujevës

Krasniqi: Së shpejti funksionalizohet Spitali i Podujevës

Izraeli mirëpret vendimin e Qeverisë së Kosovës për antisemitizmin

Izraeli mirëpret vendimin e Qeverisë së Kosovës për antisemitizmin

Ambasadori i Italisë takohet me Hysenin, flasin për liberalizimin e vizave

Ambasadori i Italisë takohet me Hysenin, flasin për liberalizimin e vizave

​Prodhuesit e qumështit njoftojnë Hotin për sfidat me të cilat po përballen

​Prodhuesit e qumështit njoftojnë Hotin për sfidat me të cilat po përballen

​Kurti: Adem Mikullovci ishte i denjë për ta quajtur Çaplini ynë

​Kurti: Adem Mikullovci ishte i denjë për ta quajtur Çaplini ynë

Gjuriqi ambasador i Serbisë në Uashington?

Gjuriqi ambasador i Serbisë në Uashington?

Kosova gati për takimin e ministrave të Transportit në Bruksel

Kosova gati për takimin e ministrave të Transportit në Bruksel

Polici që u plagos në sy nga eksplozivi në Prizren pritet nga Kryeministri Hoti

Polici që u plagos në sy nga eksplozivi në Prizren pritet nga Kryeministri Hoti

Sindikata e Policisë paralajmëron protesta

Sindikata e Policisë paralajmëron protesta