Në Gjilan jashtëligjshëm funksionon një morg privat, ai i Spitalit tash katër muaj pa asnjë shërbim

07.04.2019 19:29
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Në Gjilan jashtëligjshëm funksionon një morg privat, ai i Spitalit tash katër muaj pa asnjë shërbim

Morgut të Spitalit të Përgjithshëm të Gjilanit, tash e katër muaj, i është mbyllur dera dhe aty nuk ofrohet asnjë shërbim.

Kjo për shkak se menaxhmenti, Komuna dhe Bashkësia Islame, janë dakorduar që një organizatë joqeveritare t’i dërgojë në morg privat kufomat e personave të cilët vdesin në këtë spital, raporton KTV.

Kështu, familjarët të cilët duan që të afërmit e tyre të vdekur të qëndrojnë në morg, për këtë shërbim detyrohen të paguajnë nga 20 euro për një natë dhe mos ta shfrytëzojnë morgun e spitalit që është pa pagesë.

KTV-ja ka folur me OJQ “Bereqeti”, numrat e së cilës dhe të Bashkësisë Islame, stafi mjekësor ua rekomandon qytetarëve për t’i thirrur.

Mirëpo, ligjet në fuqi nuk lejojnë që të ketë morg privat, përveç atij të institucionit spitalor publik.

Madje, sipas nenit 21 të udhëzimit administrativ që rregullon shërbimet e morgjeve, edhe klinikat private janë të detyruara që kufomat t’i mbajnë në morgun e spitaleve publike.

Por, në Gjilan, në lagjen Gavran, morgu privat funksionon pa problem në bodrumin e Xhamisë “Dardania”.

Komuna e Gjilanit insiston se janë ata që paguajnë shërbimet e tilla për qytetarët, përfshirë qëndrimin në morgun privat, e që kap shumën 60 euro për person.

Madje, drejtori i Shërbimeve Publike në këtë komunë, Naser Korça nuk është fare në dijeni se ekziston morgu në kuadër të spitalit të qytetit.

Në Spitalin Rajonal të Gjilanit, mohojnë se ky morg nuk po shfrytëzohet derisa thonë se qytetarët e kanë mundësinë të zgjedhin se ku duan t’i mbajnë familjarët e tyre pas vdekjes.

Por, Kohavisioni ka qëndruar më shumë se 4 orë, në dy ditë të ndryshme, para këtij morgu, por aty nuk ka pasur asnjë lëvizje pos zyrtarit përgjegjës.

Ai nuk ka pranuar të flasë nëse ka pasur kufoma që kanë qëndruar së fundmi në morg.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Tahiri: Qasja në drejtësi imperativ i patjetërsueshëm, së shpejti nis rekrutimi i noterëve

Tahiri: Qasja në drejtësi imperativ i patjetërsueshëm, së shpejti nis rekrutimi i noterëve

Ambasada e Turqisë në Beograd përmirëson gabimin, heq referimin “Kosovë e Metohi”

Ambasada e Turqisë në Beograd përmirëson gabimin, heq referimin “Kosovë e Metohi”

Ministria e Infrastrukturës hesht përballë kërkesës për heqjen e monopolit në homologim

Ministria e Infrastrukturës hesht përballë kërkesës për heqjen e monopolit në homologim

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Çka fshihet pas mashtrimit të Zaevit nga humoristët rusë?

Çka fshihet pas mashtrimit të Zaevit nga humoristët rusë?

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev