Në fund të javës pritet aktgjykimi në rastin ndaj Limajt dhe të tjerëve

21.11.2017 19:50
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Në fund të javës pritet aktgjykimi në rastin ndaj Limajt dhe të tjerëve

Si rrallë herë në praktikën gjyqësore, prokurori i EULEX-it nuk i ka bërë thirrje fare trupit gjykues që të shpallë fajtorë apo të dënojë të akuzuarit në MTPT.

Ai, në fjalën përfundimtare, ka rikujtuar provat, që kryesisht janë përgjime të Fatmir Limajt, Endrit Shalës e Florim Zukës, ani pse shpesh nuk ka ditur t’i citojë këto mesazhe kur ia kërkoi mbrojtja, raporton KTV.

Pos zëvendëskryeministrit, ish-shefit të kabinetit e biznesmenit Zuka, të akuzuar për krim të organizuar e keqpërdorim detyre janë edhe ish-shefi i Prokurimit në MTPT, Nexhat Krasniqi, dhe shoferi i Limajt, Shpëtim Telaku.

Prokurori Charles Hardaway ka thënë se Limaj është dëshmuar se Shalën e Telakun i ka shumë të afërt dhe njerëzit i kishin shfrytëzuar ata për të mbërritur te ish-ministri i Transportit.

Sipas prokurorit, në disa mesazhe telefonike, pronari i kompanisë për ndërtim rrugësh “Tali” i kishte shkruar Endrit Shalës, duke i kërkuar ndihmë dhe duke i rikujtuar se ai kishte dhënë 5 mijë euro për PDK-në.

Prokurori ka kërkuar që trupi gjykues të mos marrë parasysh pretendimet e fundit të ish-kryetarit të gjyqtarëve të EULEX-it.

Ai ka shtuar se shumë përgjime kanë dëshmuar se ka pasur ndikime politike në shërbimin civil, kryesisht duke përdorur lidhjet përmes PDK-së.

Me fjalën e prokurorit është pajtuar edhe përfaqësuesja e palës së dëmtuar.

Gjykimi vazhdon me fjalët përfundimtare të mbrojtjes, derisa në fund të javës pritet edhe aktgjykimi për një nga rastet me publicitetin më të madh nga EULEX-i.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Ramadani: FSK-ja është multi-etnike, s’përmend bombën te pjesëtari boshnjak

Ramadani: FSK-ja është multi-etnike, s’përmend bombën te pjesëtari boshnjak

Me nderime ushtarake, u varros veprimtari i çështjes kombëtare, Nazmi Llapashtica

Me nderime ushtarake, u varros veprimtari i çështjes kombëtare, Nazmi Llapashtica

Pas mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit, mblidhet LDK-ja

Pas mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit, mblidhet LDK-ja

Mësimi me libra të shtypur më i suksesshëm se ai elektronik, konstaton një studim në SHBA

Mësimi me libra të shtypur më i suksesshëm se ai elektronik, konstaton një studim në SHBA

Serbia do të përdorë çdo mekanizëm për ta parandaluar themelimin e Ushtrisë së Kosovës

Serbia do të përdorë çdo mekanizëm për ta parandaluar themelimin e Ushtrisë së Kosovës

106 studentë të pakicave janë regjistruar në UP

106 studentë të pakicave janë regjistruar në UP

Kapen me armë tre fëmijë në Drenicë, po gjuanin në shenjë

Kapen me armë tre fëmijë në Drenicë, po gjuanin në shenjë

Haradinaj për median kroate: Ndryshimi i kufijve, eksperiment i rrezikshëm

Haradinaj për median kroate: Ndryshimi i kufijve, eksperiment i rrezikshëm

Vetëvendosje e do dorëheqjen e Presidentit dhe Kryeministrit, shkak vonesat në liberalizim

Vetëvendosje e do dorëheqjen e Presidentit dhe Kryeministrit, shkak vonesat në liberalizim

Aksion i policisë kundër drogave, arrestohen pesë persona

Aksion i policisë kundër drogave, arrestohen pesë persona

S’ka të ndalur dhuna në familje, tri raste të raportuara vetëm në 24 orët e fundit

S’ka të ndalur dhuna në familje, tri raste të raportuara vetëm në 24 orët e fundit

Ish-lehtësuesi i dialogut: Me korrigjimin e kufijve të pajtohen dy popujt

Ish-lehtësuesi i dialogut: Me korrigjimin e kufijve të pajtohen dy popujt

Ministria e Kulturës pritet që të zhvendoset në Prizren

Ministria e Kulturës pritet që të zhvendoset në Prizren

Borxhi milionësh ndaj Bechtel Enkas: Qeveria planifikon ta kryejë në vitin që vjen

Borxhi milionësh ndaj Bechtel Enkas: Qeveria planifikon ta kryejë në vitin që vjen

Diplomacia defanzive

Diplomacia defanzive

Ndërron jetë veprimtari i çështjes kombëtare Nazmi Llapashtica – Lalia

Ndërron jetë veprimtari i çështjes kombëtare Nazmi Llapashtica – Lalia