Në Çeki paralajmërohet për kërcënime për sulme nga militantët

01.09.2016 15:06
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Në Çeki paralajmërohet për kërcënime për sulme nga militantët

Agjencia çeke e kundër-zbulimit thotë se ka një kërcënim potencial për sulme nga radikalët islamikë në territorin e Çekisë.

Agjencia, e njohur si BIS, në raportin e saj vjetor, të publikuar të enjten, tha se kërcënimet e tilla vijnë nga militantët e lidhur me grupin Shteti Islamik dhe gjithashtu nga Fronti Al-Nusra në Siri.

Paralajmërimi vjen pas një vale të sulmeve në Evropën Perëndimore.

BIS thotë se bazuar në informacionet të saj, shtatë myslimanë që ishin në Republikën Çeke për një periudhë të paspecifikuar, u larguan në vitin 2015 me qëllim të bashkimit me grupet ekstremiste në Siri, posaçërisht me lëvizjen e Shtetit Islamik.

Agjencia thotë se kthimi i tyre në vend mund të shkaktojë “kërcënime serioze të sigurisë”. Ajo thotë se gjetjet janë ndarë me autoritetet brenda në vend dhe jashtë./rel/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Limaj zbulon detaje nga përmbajtja e Platformës për Bisedime me Serbinë

Limaj zbulon detaje nga përmbajtja e Platformës për Bisedime me Serbinë

Çollaku: ​Nuk ka presion ndërkombëtar për ndonjë marrëveshje Kosovë-Serbi

Çollaku: ​Nuk ka presion ndërkombëtar për ndonjë marrëveshje Kosovë-Serbi

Thaçi për AP: S’ka ftohje të marrëdhënieve mes SHBA-ve dhe Kosovës

Thaçi për AP: S’ka ftohje të marrëdhënieve mes SHBA-ve dhe Kosovës

Merkel propozohet për shefe të Bashkimit Evropian

Merkel propozohet për shefe të Bashkimit Evropian

Putin: Tërheqja amerikane nga Siria, hap pozitiv

Putin: Tërheqja amerikane nga Siria, hap pozitiv

Zv.ministri i Mbrojtjes: S’do të ketë zvogëlim të bashkëpunimit Kosovë-NATO

Zv.ministri i Mbrojtjes: S’do të ketë zvogëlim të bashkëpunimit Kosovë-NATO

Policia e Kosovës arreston dy të dyshuar për përfshirje në veprimtari penale

Policia e Kosovës arreston dy të dyshuar për përfshirje në veprimtari penale

Ismaili: Pas 120 ditësh të pezullimit të taksës fitojmë të drejtën për reciprocitet

Ismaili: Pas 120 ditësh të pezullimit të taksës fitojmë të drejtën për reciprocitet

OAK dhe Komuna e Hanit të Elezit në përkrahje të bizneseve

OAK dhe Komuna e Hanit të Elezit në përkrahje të bizneseve

Presidenti Thaçi dekoron deputetin Danush Ademi me Medalje Presidenciale

Presidenti Thaçi dekoron deputetin Danush Ademi me Medalje Presidenciale

Policia turke: Pjesët e trupit të Khashoggit mund të jenë djegur

Policia turke: Pjesët e trupit të Khashoggit mund të jenë djegur

Universiteti i Prishtinës nesër shënon 49 vjetorin e themelimit

Universiteti i Prishtinës nesër shënon 49 vjetorin e themelimit

Kjo është agjenda shtetërore për Ditën e Pavarësisë së Kosovës

Kjo është agjenda shtetërore për Ditën e Pavarësisë së Kosovës

Arrestohet një i dyshuar për grabitje të taksistit, në kërkim të dyshuarit e tjerë

Arrestohet një i dyshuar për grabitje të taksistit, në kërkim të dyshuarit e tjerë

Vlerësohet mbështetja e BE-së për ngritjen e kapaciteteve kundër krimit të organizuar, korrupsionit dhe ekstremizmit

Vlerësohet mbështetja e BE-së për ngritjen e kapaciteteve kundër krimit të organizuar, korrupsionit dhe ekstremizmit

Gjilani nënshkruan memorandum mirëkuptimi për trajnimin e mësimdhënësve në “Këshillim për studime në SHBA dhe bursa”​

Gjilani nënshkruan memorandum mirëkuptimi për trajnimin e mësimdhënësve në “Këshillim për studime në SHBA dhe bursa”​