Në Britani rregulla të reja, nuk ka punë për të pakualifikuarit dhe ata që nuk dinë anglisht

19.02.2020 09:14
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Në Britani rregulla të reja, nuk ka punë për të pakualifikuarit dhe ata që nuk dinë anglisht

Mbretëria e Bashkuar pritet t’i ashpërsojë rregullat e hyrjes dhe qëndrimit në territorin e saj për të huajt. Në mesin e masave përfshihet ndalimi i hyrjes për punëtorët e pakualifikuar dhe ata që nuk e njohin gjuhën angleze.

Këto masa janë pjesë e ndryshimeve rrënjësore të ligjeve të imigracionit, që pritet t’i prekin më së shumti punëtorët e fabrikave, hoteleve dhe restoranteve, shkruan “The Guardian”.

Pas prezantimit të sistemit të ngjashëm me atë të Australisë, qeveria britanike tha të mërkurën se po e shfrytëzon një mundësi unike për t’i marrë nën kontroll të plotë kufijtë britanikë për herë të parë në disa dekada, transmeton Gazeta Express.

Ndaj këtij vendimi reaguan menjëherë udhëheqësit e industrive që do të preken nga këto masa. Ata e akuzuan qeverinë për sulm ndaj ekonomisë dhe paralajmëruan pasoja shkatërruese, përfshirë humbjen e vendeve të punës dhe mbylljen e fabrikave.

Ndryshimi i paralajmëruar nga qeveria u kritikua edhe nga Partia Laburiste dhe Partia Liberaldemokrate. Edhe shoqata e punëtorëve shëndetësorë doli kundër planit të qeverisë, duke thënë se ai paraqet katastrofë për sektorin e kujdesit shëndetësor.

Sipas masave të reja, të gjithë të huajt që dëshirojnë të punojnë në Britani duhet të kenë ofertë nga punëdhënësi me prag të pagës vjetore prej së paku 20 mijë e 480 funteve. Sidoqoftë, përparësi për leje pune do të kenë profesionistët e sektorëve që kanë mungesa të fuqisë punëtore dhe ata që e mbajnë titullin e doktorit të shkencave.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ish-ambasadori amerikan në Beograd i jep të drejtë Kurtit: Kosovës për reciprocitet tregtar ndaj Serbisë

Ish-ambasadori amerikan në Beograd i jep të drejtë Kurtit: Kosovës për reciprocitet tregtar ndaj Serbisë

Qeveria emëron bordet e përkohshme në tri ndërmarrje publike, ndan shtesa për pagat e mësuesve

Qeveria emëron bordet e përkohshme në tri ndërmarrje publike, ndan shtesa për pagat e mësuesve

Humolli: Sipas parashikimeve, në fund të prillit do të bie numri i rasteve me COVID-19

Humolli: Sipas parashikimeve, në fund të prillit do të bie numri i rasteve me COVID-19

Ndërroi jetë e moshuara/ Arrestohet bashkëshorti dhe të afërmit, i shkuan në varrim

Ndërroi jetë e moshuara/ Arrestohet bashkëshorti dhe të afërmit, i shkuan në varrim

Haradinaj: Nuk shoh mundësi bashkëpunimi me VV, kemi krijuar distancë të madhe

Haradinaj: Nuk shoh mundësi bashkëpunimi me VV, kemi krijuar distancë të madhe

“Simbol i luftës ndaj CoVid-19”/ Përloti botën me foton e saj, shërohet infermierja që u bë virale në rrjet

“Simbol i luftës ndaj CoVid-19”/ Përloti botën me foton e saj, shërohet infermierja që u bë virale në rrjet

Infektologu jep lajmin e mirë: Disa të prekur me COVID-19 kanë rezultuar negativ në teste e para

Infektologu jep lajmin e mirë: Disa të prekur me COVID-19 kanë rezultuar negativ në teste e para

Arrin në Kosovë testi amerikan që zbulon koronavirusin për pak minuta

Arrin në Kosovë testi amerikan që zbulon koronavirusin për pak minuta

Osmani: Për herë të parë Kosova kishte Qeveri që planifikonte padi për gjenocidin serb

Osmani: Për herë të parë Kosova kishte Qeveri që planifikonte padi për gjenocidin serb

​Konfirmohen 1.128 raste të reja me koronavirus në Zvicër

​Konfirmohen 1.128 raste të reja me koronavirus në Zvicër

Cilat biznese po përfitojnë nga kriza e Koronavirus?

Cilat biznese po përfitojnë nga kriza e Koronavirus?

“Media nuk mund të braktisen në këtë moment delikat” Shoqata e Gazetarëve Europian: Të krijohen paketa lehtësuese

“Media nuk mund të braktisen në këtë moment delikat” Shoqata e Gazetarëve Europian: Të krijohen paketa lehtësuese

Kurteshi e quan presidentin Thaçi ‘monstrum’ me figurë njeriu

Kurteshi e quan presidentin Thaçi ‘monstrum’ me figurë njeriu

Europarlamentarët mirëpresin heqjen e taksës, presin nga BE-ja heqjen e vizave për Kosovën

Europarlamentarët mirëpresin heqjen e taksës, presin nga BE-ja heqjen e vizave për Kosovën

Ndikimi i izolimit në marrëdhëniet shoqërore

Ndikimi i izolimit në marrëdhëniet shoqërore

Kreshnik Ahmeti: Serbia po vazhdon me bllokimin e kamionëve tregtarë të cilët vijnë nga Kosova

Kreshnik Ahmeti: Serbia po vazhdon me bllokimin e kamionëve tregtarë të cilët vijnë nga Kosova