Në arkivat polake zbulohen të dhëna për James Bond-in e vërtetë

24.09.2020 09:50
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Në arkivat polake zbulohen të dhëna për James Bond-in e vërtetë

Polakët u befasuan nga lajmi se një agjent britanik me emrin James Bond ishte në shërbimin sekret të Madhërisë së saj në Poloni në vitet 1960, i cili u botua në rrjetet e tij sociale nga Instituti polak i Kujtimit Kombëtar (IPN).

Sipas arkivave të Institutit polak, James Bond erdhi në Poloni më 18 shkurt 1964 dhe ishte punësuar si arkivist nga një atashe ushtarak në Ambasadën britanike. Ai shpejt u pikas nga zyrtarët polakë të kundërzbulimit.

“Ne e dimë se ai ishte në Poloni në 1964 dhe 1965,” tha drejtoresha e IPN Marzena Kruk për Reuters.

“Ai udhëtoi pak në Poloni, i donte gratë, si dhe adashin e tij fiktiv, por nuk ka asnjë fjalë për Martini,” tha Kruk.

Martini është pija e preferuar e personazhit imagjinar, por “ne kemi informacion se atij i pëlqente birra polake, shton Kruk.

Bond ishte nën mbikëqyrje të rreptë, duke vizituar rajonet e Bialystok dhe Olsztyn në Poloninë verilindore për t’u përpjekur të “depërtonte në objektet ushtarake” në shtetin satelitor sovjetik, thuhej në dokumente.

Ai nuk vendosi kontakte me shtetasit polakë. Të gjithë polakët që dyshohet se kanë punuar me agjentë në anën tjetër të Perdes së Hekurt do të kishin pasoja të rënda.

Agjenti sekret britanik 007, krijuar nga autori Ian Fleming, u shfaq në ekranin e filmit në vitin 1962 në filmin “Dr.No” me Sean Connery në rolin kryesor.

“Ndoshta ata bënë shaka pak me kundërzbulimin polak,” tha Kruk, transmeton KosovaPress.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Një foto e paparë e Princeshës Diana në bikini

Një foto e paparë e Princeshës Diana në bikini

Në Itali: Ronaldo nuk e pyet Pirlon, ai vendos vet se kur luan

Në Itali: Ronaldo nuk e pyet Pirlon, ai vendos vet se kur luan

​Dy lajme shumë të mira për Juventusin

​Dy lajme shumë të mira për Juventusin

​Ballkani vazhdon me fitore, Llapi mposht Drenicën

​Ballkani vazhdon me fitore, Llapi mposht Drenicën

Zyrtare, jep dorëheqje trajneri i skuadrës së Superligës së Kosovës

Zyrtare, jep dorëheqje trajneri i skuadrës së Superligës së Kosovës

​Laporta zbulon mega-ofertën e gjigantit evropian për Leo Messin

​Laporta zbulon mega-ofertën e gjigantit evropian për Leo Messin

Vdes edhe një tjetër legjendë e futbollit botëror

Vdes edhe një tjetër legjendë e futbollit botëror

​Dyshime mbi vdekjen e Maradonas, nisin hetimet nga policia

​Dyshime mbi vdekjen e Maradonas, nisin hetimet nga policia

Ky aktivitet parandalon 5 milionë vdekje në vit – sa stërvitje nevojiten gjatë kohës së COVID?

Ky aktivitet parandalon 5 milionë vdekje në vit – sa stërvitje nevojiten gjatë kohës së COVID?

​Vendosja e shtatores së Fadil Vokrrit në Prishtinë, Shpend Ahmeti lëshon një paralajmërim

​Vendosja e shtatores së Fadil Vokrrit në Prishtinë, Shpend Ahmeti lëshon një paralajmërim

​Nuk mjafton Casemiro, Alavesi e mposht Real Madridin

​Nuk mjafton Casemiro, Alavesi e mposht Real Madridin

Marotta: Ky është problemi i Eriksenit me Interin

Marotta: Ky është problemi i Eriksenit me Interin

Njihuni me futbollistin më problematik në botë

Njihuni me futbollistin më problematik në botë

Ben Affleck në gjendje mendore gjithnjë e më të vështirë

Ben Affleck në gjendje mendore gjithnjë e më të vështirë

Klopp po planifikon të shesë dyshen e Liverpoolit

Klopp po planifikon të shesë dyshen e Liverpoolit

​Inteligjenca artificiale do ta dijë kur nuk i besojmë

​Inteligjenca artificiale do ta dijë kur nuk i besojmë