Në 9 vjetorin e vendimit të GJND-së, opozita akuzon presidentin për pazare me territor

22.07.2019 20:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Në 9 vjetorin e vendimit të GJND-së, opozita akuzon presidentin për pazare me territor

Më 22 korrik, nëntë vjet më parë, Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësie vulosi shtetësinë e Kosovës.

Kjo u quajt si goditja më e fuqishme që e mori Serbia.

Nëntë vjet pas, presidenti, Hashim Thaçi e ka quajtur si fitoren më të madhe ndërkombëtare të Kosovës, ndërsa kryeministri në dorëheqje, Ramush Haradinaj, ka thënë se vendimi i Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë është vendim historik, i cili ka konfirmuar themelet e pavarësisë, sovranitetit dhe integritetit territorial.

Për opozitën, pushteti nuk ka arritur që ta shfrytëzojë fuqinë juridike që e pati ky mendim këshillëdhënës i GJND-së.

Dy partitë opozitare, LDK-ja dhe Vetëvendosje thonë se Kosova mori goditjen më të madhe nga vetë udhëheqësit e saj.

Akuzat më të mëdha drejtohen për presidentin, Hashim Thaçi, për të cilin këto dy parti thonë se e rrezikoi integritetin territorial me idenë për shkëmbim territoresh me Serbinë.

Deputetja Vjosa Osmani ka thënë se presidenti, në kundërshtim me vullnetin e popullit, e ka vënë shtetësinë e Kosovës në tavolinë duke bërë dëm të pariparueshëm në konsolidimin e shtetësisë.

Albulena Haxhiu nga Vetëvendosje ka thënë se për këto nëntë vjet ky vendim i GJND-së nuk ka arritur asnjëherë të fuqizohet në ruajtje të shtetësisë, të sovranitetit, por në vazhdimësi është degraduar nga krerët më të lartë shtetërorë.

Të dyja këto parti thonë se pushteti dështoi që të sjellë njohje të reja e dështoi t’u sigurojë lëvizje të lirë qytetarëve, por si mundësi për mbrojtje të shtetësisë e sovranitetit i shohin zgjedhjet e reja, pas dorëheqjes së kryeministrit Ramush Haradinaj.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kurti në Londër pritet të ketë për herë të parë përballë Brnabiqin

Kurti në Londër pritet të ketë për herë të parë përballë Brnabiqin

Serbia nuk bindet, blen sërish armatime nga Rusia pavarësisht kërcënimeve për sanksione

Serbia nuk bindet, blen sërish armatime nga Rusia pavarësisht kërcënimeve për sanksione

Trump: Grenell do ta vazhdojë angazhimin në bisedimet Kosovë-Serbi

Trump: Grenell do ta vazhdojë angazhimin në bisedimet Kosovë-Serbi

Koronavirusi/ Çmimi i një maske rritet me 1700%

Koronavirusi/ Çmimi i një maske rritet me 1700%

Koronavirusi/ Shënohet viktima e tretë në Itali, deri më tani 152 të prekur

Koronavirusi/ Shënohet viktima e tretë në Itali, deri më tani 152 të prekur

Koronavirusi në Itali, Ministria e Jashtme jep informacion: Ja si është situata për shqiptarët

Koronavirusi në Itali, Ministria e Jashtme jep informacion: Ja si është situata për shqiptarët

Dilemat e ngritura për përfilljen e procedurave ligjore nga shkarkimet e Qeverisë Kurti

Dilemat e ngritura për përfilljen e procedurave ligjore nga shkarkimet e Qeverisë Kurti

Kurti shkon në këmbë deri në zyrë, tregon arsyen pse e bëri këtë

Kurti shkon në këmbë deri në zyrë, tregon arsyen pse e bëri këtë

Shtrirja e koronavirusit nga Kina në Evropë: një listë me lajmet më të rëndësishme

Shtrirja e koronavirusit nga Kina në Evropë: një listë me lajmet më të rëndësishme

Vuçiq: Serbia sivjet do të përballet me ultimatum rreth njohjes së Kosovës

Vuçiq: Serbia sivjet do të përballet me ultimatum rreth njohjes së Kosovës

Sipas PDK-së, Konjufca është përgjegjës për skandalin me Xhamajkan

Sipas PDK-së, Konjufca është përgjegjës për skandalin me Xhamajkan

Xhamajka sqarohet edhe zyrtarisht: S’kemi marrë asnjë vendim për Kosovën

Xhamajka sqarohet edhe zyrtarisht: S’kemi marrë asnjë vendim për Kosovën

Vjen reagimi i Vlora Çitakut rreth (mos) njohjes nga Xhamajka

Vjen reagimi i Vlora Çitakut rreth (mos) njohjes nga Xhamajka

Thaçi: Ftoj institucionet e Kosovës t’i mirëpresin kërkesat e SHBA-së

Thaçi: Ftoj institucionet e Kosovës t’i mirëpresin kërkesat e SHBA-së

Pastrimi i parave: Shqipëria në “listën gri”, që paraqet pasoja negative për ekonominë dhe imazhin e shtetit

Pastrimi i parave: Shqipëria në “listën gri”, që paraqet pasoja negative për ekonominë dhe imazhin e shtetit

Kadri Veseli i reagon Albin Kurtit për shkarkimet e zyrtarëve

Kadri Veseli i reagon Albin Kurtit për shkarkimet e zyrtarëve