Në 2018-ën ishin 21.5 mijë faqe me domain .al

17.05.2019 12:00
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Në 2018-ën ishin 21.5 mijë faqe me domain .al

Viti 2018 pati një debat të gjerë për regjistrimin e domaineve .al ose mbajtjen e tyre të bllokuar nga regjistrues të caktuar, të cilët kalonin numrin mbi 10.

Kjo bëri që të rishikohej rregullorja por hasi në rezistencën e regjistruesve. Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare (AKEP) i është rikthyer kësaj pjese në raportin vjetor të vitit të shkuar, duke bërë një përmbledhje për situatën në fundvit. Referuar shifrave, AKEP raportoi se numri i domaineve .al dhe nëndomaineve të regjistruar për vitin 2018 është 5742 domaine, kurse numri total i domaineve .al dhe nëndomaineve në fund të vitit 2018 ishte 21.537 domaine.

“Vihet re se kemi pothuajse të njëjtin numër të domaineve të regjistruar krahasuar me vitin 2017, ndërsa rritja totale e numrit të domaineve gjatë vitit 2018 është rreth 7%. Vazhdon përsëri edhe për vitin 2018 trendi i regjistrimit të domaineve tek regjistrarët e akredituar, ku AKEP mbetet Regjistrues në vendin e tretë për sa u përket numrit total të domaineve”, – vlerëson AKEP.

Nëse shohim me vëmendje se cilat janë domainet e faqeve shqiptare që përdoren më rëndom rezulton që (.al) është kryesori me mbi 19 mijë faqe të tilla (.com.al) janë mbi 1 mijë (.gov.al) që janë kryesisht institucione shtetërore rezultojnë 375 deri në fund të vitit 2018, kurse edu.al që janë kryesisht universitetet, janë 148 të tilla.

“Gjatë vitit 2018 janë përditësuar të dhënat e poseduesve të rreth 3200 domaineve.al dhe nëndomaineve. Për këtë, është bashkëpunuar ngushtësisht me Regjistruesit e domaineve, pasi shumica e domaineve .al dhe nëndomaineve, është regjistruar prej tyre. Kjo gjë do të vazhdojë edhe gjatë vitit 2019, me qëllim përditësimin e të dhënave të poseduesve të çdo domaini .al dhe nendomaini” thuhet në raport.

Nisma e ndërmarrë një vit më parë për t’ju lënë regjistruesve vetëm 10 domaine “rezervë” u argumentua nga AKEP me faktin që shumë biznese nuk kishin mundësi të përdornin domainin e saktë të tyre për shkak se ajo kontrollohej nga një palë e tretë. /Monitor

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë