Në 2018-ën ishin 21.5 mijë faqe me domain .al

17.05.2019 12:00
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Në 2018-ën ishin 21.5 mijë faqe me domain .al

Viti 2018 pati një debat të gjerë për regjistrimin e domaineve .al ose mbajtjen e tyre të bllokuar nga regjistrues të caktuar, të cilët kalonin numrin mbi 10.

Kjo bëri që të rishikohej rregullorja por hasi në rezistencën e regjistruesve. Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare (AKEP) i është rikthyer kësaj pjese në raportin vjetor të vitit të shkuar, duke bërë një përmbledhje për situatën në fundvit. Referuar shifrave, AKEP raportoi se numri i domaineve .al dhe nëndomaineve të regjistruar për vitin 2018 është 5742 domaine, kurse numri total i domaineve .al dhe nëndomaineve në fund të vitit 2018 ishte 21.537 domaine.

“Vihet re se kemi pothuajse të njëjtin numër të domaineve të regjistruar krahasuar me vitin 2017, ndërsa rritja totale e numrit të domaineve gjatë vitit 2018 është rreth 7%. Vazhdon përsëri edhe për vitin 2018 trendi i regjistrimit të domaineve tek regjistrarët e akredituar, ku AKEP mbetet Regjistrues në vendin e tretë për sa u përket numrit total të domaineve”, – vlerëson AKEP.

Nëse shohim me vëmendje se cilat janë domainet e faqeve shqiptare që përdoren më rëndom rezulton që (.al) është kryesori me mbi 19 mijë faqe të tilla (.com.al) janë mbi 1 mijë (.gov.al) që janë kryesisht institucione shtetërore rezultojnë 375 deri në fund të vitit 2018, kurse edu.al që janë kryesisht universitetet, janë 148 të tilla.

“Gjatë vitit 2018 janë përditësuar të dhënat e poseduesve të rreth 3200 domaineve.al dhe nëndomaineve. Për këtë, është bashkëpunuar ngushtësisht me Regjistruesit e domaineve, pasi shumica e domaineve .al dhe nëndomaineve, është regjistruar prej tyre. Kjo gjë do të vazhdojë edhe gjatë vitit 2019, me qëllim përditësimin e të dhënave të poseduesve të çdo domaini .al dhe nendomaini” thuhet në raport.

Nisma e ndërmarrë një vit më parë për t’ju lënë regjistruesve vetëm 10 domaine “rezervë” u argumentua nga AKEP me faktin që shumë biznese nuk kishin mundësi të përdornin domainin e saktë të tyre për shkak se ajo kontrollohej nga një palë e tretë. /Monitor

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vali Corleone flet për Hashim Thaçin e Albin Kurtin: Ja kush janë këta

Vali Corleone flet për Hashim Thaçin e Albin Kurtin: Ja kush janë këta

Faton Isufi dhe Dani, sjellin këngë për heroin Agim Ramadani ‘Marshi i Agimit’

Faton Isufi dhe Dani, sjellin këngë për heroin Agim Ramadani ‘Marshi i Agimit’

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Apple, Google, njoftim në telefon për ekspozimin ndaj koronavirusit

Apple, Google, njoftim në telefon për ekspozimin ndaj koronavirusit

Mjekët në Gjermani vijojnë të pozojnë nudo në shenjë proteste për mungesën e mjeteve mbrojtëse (Fotot)

Mjekët në Gjermani vijojnë të pozojnë nudo në shenjë proteste për mungesën e mjeteve mbrojtëse (Fotot)

Rusi/ 35 vjeçarja vret shoqen e saj, pjesët e trupit të viktimës përfundojnë në ushqim për qentë

Rusi/ 35 vjeçarja vret shoqen e saj, pjesët e trupit të viktimës përfundojnë në ushqim për qentë

Policia e interviston Gold AG për shkak të këngës së fundit

Policia e interviston Gold AG për shkak të këngës së fundit

Klubet që nuk preken nga kriza e Koronavirus sa i përket merkatos. Reali, Interi dhe…

Klubet që nuk preken nga kriza e Koronavirus sa i përket merkatos. Reali, Interi dhe…

Njerku i kapi duke kryer marrëdhënie intime, 16 vjeçarja dhe i dashuri punësuan dikë për ta vrarë

Njerku i kapi duke kryer marrëdhënie intime, 16 vjeçarja dhe i dashuri punësuan dikë për ta vrarë

Ina: Përjetova gjendje shoku, kur Geri doli në takim me Antonetën (Foto)

Ina: Përjetova gjendje shoku, kur Geri doli në takim me Antonetën (Foto)

Griezmann, Coutinho, Pochettino… Newcastle kërkon lavdinë

Griezmann, Coutinho, Pochettino… Newcastle kërkon lavdinë

Ja çka i ndërtoi gruas së tij!

Ja çka i ndërtoi gruas së tij!

Arrestohet punonjësja e supermarketit që falsifikoi testin e koronavirusit për t’iu shmangur punës

Arrestohet punonjësja e supermarketit që falsifikoi testin e koronavirusit për t’iu shmangur punës

Sallata 3 ngjyrëshe, më e shëndetshmja e stinës

Sallata 3 ngjyrëshe, më e shëndetshmja e stinës

Kamomil, qumësht dhe kanellë, kura natyrale që shëron trupin tuaj

Kamomil, qumësht dhe kanellë, kura natyrale që shëron trupin tuaj