Ndryshimi legjendar i qëndrimeve, Thaçi edhe në mediat spanjolle flet kundër ndryshimit të kufijve

14.06.2019 20:06
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ndryshimi legjendar i qëndrimeve, Thaçi edhe në mediat spanjolle flet kundër ndryshimit të kufijve

Sikur që kishte bërë kohë më parë në mediat gjermane ku kishte folur kundër ndryshimit të kufijve, Presidenti Thaçi e ka harruar Preshevën dhe ka thënë se ideja e shkëmbimit të territoreve nuk është e tij.

Presidenti i vendit Hashim Thaçi ka dhënë një intervistë për gazetën spanjolle La Vanguardia.

Prestigjiozja spanjolle fillon shkrimin me një përshkrim të rrugëtimit Thaçit prej një lideri të ri politik i UÇK’së në vitin 1999, deri tek zgjedhja e tij si president i vendit.

Në këtë intervistë është përmendur edhe ideja e marrëveshjes së obligueshme ligjërisht me Serbinë dhe ideja e këmbimit të territoreve.

“Ideja nuk është e imja. Ishte e skeptikëve dhe kritikëve”thotë presidenti.

“Ideja ime është që të kemi një model europian me kufijë të hapur, në të cilën jeton një shoqëri multietnike dhe e integruar”

Tutje Thaçi ka folur edhe për krijimin e ushtrisë. Ai ka thënë se kjo është e drejtë e Kosovës si një shtet sovran dhe i pavarur si dhe është e nevojshme për aspiratat e vendit për antarësim në NATO.

Thaçi ka folur edhe për ndikim që do kishte njohja e Spanjës në shtetet e tjera të Bashkimit Europian që nuk e kanë njohur pavarësinë e Kosovës.

“Së pari do të doja të falenderoja qeverinë dhe popullin spanjoll për solidaritetin e dëshmuar në kohë të krizës dhe spastrimit etnik. Spanja ka qenë pjesë e bombardimeve të NATO’s dhe është pjesë e KFOR’it e cila ka vendosur paqen në Kosovë”, ka shtuar presidenti i Kosovës.

“Spanja nuk është Serbi, dhe nuk qeveriset nga Slobodan Milosevici. Dhe as Katalonia nuk është Kosovë”./Gazeta Express/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Hoti: Presidenti i ka kompetencat e veta, unë të miat, s’lejoj askënd të ndërhyjë

Hoti: Presidenti i ka kompetencat e veta, unë të miat, s’lejoj askënd të ndërhyjë

Për një javë në Kosovë u shtuan më shumë se 50 raste aktive me COVID-19

Për një javë në Kosovë u shtuan më shumë se 50 raste aktive me COVID-19

Von Cramon e hutuar se kush do ta kryesojë dialogun me Serbinë

Von Cramon e hutuar se kush do ta kryesojë dialogun me Serbinë

Balaj: Kurti për herë të parë ia dha dy ministri Listës Serbe dhe emëroi një këshilltar serb

Balaj: Kurti për herë të parë ia dha dy ministri Listës Serbe dhe emëroi një këshilltar serb

Ish-gjyqtarja Mushkolaj konteston kushtetutshmërinë e zgjedhjes së Qeverisë Hoti

Ish-gjyqtarja Mushkolaj konteston kushtetutshmërinë e zgjedhjes së Qeverisë Hoti

Cakaj: Jam krenar që isha në VV, por edhe më krenar që u largova

Cakaj: Jam krenar që isha në VV, por edhe më krenar që u largova

Zgjedhorja/ Arrihet dakordësia për administrimin e zgjedhjeve, komisionet siç kanë qenë…

Zgjedhorja/ Arrihet dakordësia për administrimin e zgjedhjeve, komisionet siç kanë qenë…

Vrasje-vetëvrasje, Prindërit, fëmijët dhe macet e shtëpisë gjenden të vdekur

Vrasje-vetëvrasje, Prindërit, fëmijët dhe macet e shtëpisë gjenden të vdekur

Foto/ U infektuan me koronavirus, nëna me foshnjën mposhtin virusin

Foto/ U infektuan me koronavirus, nëna me foshnjën mposhtin virusin

11 raste të reja me COVID-19 në Kosovë të premten, dy të shëruar

11 raste të reja me COVID-19 në Kosovë të premten, dy të shëruar

Haziri: Kurti tentoi të thotë se janë dy parti LDK, njëra në Kuvend e tjetra në lagjen Qafa

Haziri: Kurti tentoi të thotë se janë dy parti LDK, njëra në Kuvend e tjetra në lagjen Qafa

Dorëzohet Hoti ia delegon Thaçit përfaqësimin e Kosovës në negociata

Dorëzohet Hoti ia delegon Thaçit përfaqësimin e Kosovës në negociata

Mustafa i reagon Haskukës pas prishjes së koalicionit: I fitove zgjedhjet falë LDK’së, do të rrëzojmë nga pushteti

Mustafa i reagon Haskukës pas prishjes së koalicionit: I fitove zgjedhjet falë LDK’së, do të rrëzojmë nga pushteti

Hoti i shpreh Kosnettit “vendosmërinë për bashkëpunim të ngushtë me SHBA-në”

Hoti i shpreh Kosnettit “vendosmërinë për bashkëpunim të ngushtë me SHBA-në”

Kosnetti pret që SHBA-ja të dalë më e fuqishme pas trazirave të fundit

Kosnetti pret që SHBA-ja të dalë më e fuqishme pas trazirave të fundit

Një muaj paraburgim të dyshuarit që kërcënoi togerin serb të FSK-së

Një muaj paraburgim të dyshuarit që kërcënoi togerin serb të FSK-së