Ndryshimi dramatik i ngjyrës së lumit Daldykan (Foto)

08.09.2016 21:42
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ndryshimi dramatik i ngjyrës së lumit Daldykan (Foto)

Autoritetet në Rusi nuk po i japin dot përgjigje se, përse është shndërruar në ngjyrë të kuqe një lum, i cili shtrihet në afërsi të kompleksit industrial “Norilsk Nikel” pranë Arktikut, fenomen ky i pazakontë.

Fotografitë kanë pushtuar menjëherë rrjetet sociale. Për gazetën e përditshme “Rosiskaja”, ngjyra e çuditshme e lumit ka ardhur pasi në të ndodhet një tubacion, që shkarkon bakrin dhe nikelin e kompleksit industrial që ndodhet në zonë.

Por, zyrtarët e kompanisë thanë se nuk janë në dijeni se fabrika e tyre ndot lumin dhe se mbetjet e saj shkarkohen në lum. Miliarderi Vladimir Potanin është president i fabrikës së nikelit dhe njëkohësisht prodhuesi më i madh në botë i tij.

 

 

 

 

 

/TCH/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Njeriu që rrezikon të gjendet ballë për ballë me krokodilët, vetëm për të mbledhur vezët e tyre (Video)

Njeriu që rrezikon të gjendet ballë për ballë me krokodilët, vetëm për të mbledhur vezët e tyre (Video)

Këlyshin e hedhur në lumë, krokodili e hëngri brenda pak sekondash (Video)

Këlyshin e hedhur në lumë, krokodili e hëngri brenda pak sekondash (Video)

“Jashtëtokësorët e detit”: Njihuni me krijesat e frikshme që kanë rënë në rrjetat e peshkatarit (Foto)

“Jashtëtokësorët e detit”: Njihuni me krijesat e frikshme që kanë rënë në rrjetat e peshkatarit (Foto)

Kapet një anije kozmike e panjohur në Orbit, pretendohet se ka origjinë jashtëtokësore! (Video)

Kapet një anije kozmike e panjohur në Orbit, pretendohet se ka origjinë jashtëtokësore! (Video)

I gjithë fshati në dietë, banorët do të dobësohen njëkohësisht

I gjithë fshati në dietë, banorët do të dobësohen njëkohësisht

Stuhia e fuqishme i dërgoi në ishullin e pabanuar, i shpëtoi ‘ndihma’ që e shkruan në rërë (Foto)

Stuhia e fuqishme i dërgoi në ishullin e pabanuar, i shpëtoi ‘ndihma’ që e shkruan në rërë (Foto)

Çfarë nuk ka në botë: Një adoleshent pretendon se bën vezë, mjekët e fusin në karantinë për ta verifikuar! (Foto)

Çfarë nuk ka në botë: Një adoleshent pretendon se bën vezë, mjekët e fusin në karantinë për ta verifikuar! (Foto)

Maskohet si i pastrehë për të parë nëse e lejojnë të hyjë në restorant (Video)

Maskohet si i pastrehë për të parë nëse e lejojnë të hyjë në restorant (Video)

Lëshuesi me kostum shpërtheu tullumbacen në cep të shkëmbit, para se të hapte parashutën (Video)

Lëshuesi me kostum shpërtheu tullumbacen në cep të shkëmbit, para se të hapte parashutën (Video)

Ajo ishte si në filmat horror, por çifti e transformuan tërësisht shtëpinë, duke shpenzuar vetëm rreth njëmijë dollarë! (Foto)

Ajo ishte si në filmat horror, por çifti e transformuan tërësisht shtëpinë, duke shpenzuar vetëm rreth njëmijë dollarë! (Foto)

Nga “askushi” në faqen e parë të revistave – ndryshimi drastik i 33-vjeçarit (Foto)

Nga “askushi” në faqen e parë të revistave – ndryshimi drastik i 33-vjeçarit (Foto)

Rrëzohet lisi njëmijë vjeçar që shënonte kufirin mes dy shteteve (Foto)

Rrëzohet lisi njëmijë vjeçar që shënonte kufirin mes dy shteteve (Foto)

Vështirë të numërohen se sa gazela janë në grup, shkaku i ngjyrave të lëkurës (Video)

Vështirë të numërohen se sa gazela janë në grup, shkaku i ngjyrave të lëkurës (Video)

Elefanti pengoi trafikun për dy orë, ndalonte kamionët për të marrë kallam sheqeri (Video)

Elefanti pengoi trafikun për dy orë, ndalonte kamionët për të marrë kallam sheqeri (Video)

Luani i uritur i afrohet gjirafës që mbron foshnjën e saj – gjirafa bën atë që do ta bënin pak nëna! (Video)

Luani i uritur i afrohet gjirafës që mbron foshnjën e saj – gjirafa bën atë që do ta bënin pak nëna! (Video)

Riparon çadra “për të shpëtuar botën”! Biznesi i vogël por “me emocione të mëdha” që ndodhet në qendër të Parisit (Video)

Riparon çadra “për të shpëtuar botën”! Biznesi i vogël por “me emocione të mëdha” që ndodhet në qendër të Parisit (Video)