Ndryshimet tatimore mbushin arkën e shtetit

10.11.2018 12:48
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ndryshimet tatimore mbushin arkën e shtetit

Tre vjet pas hyrjes në fuqi të pakos fiskale, që si e tillë përcaktoi dy norma të Tatimit mbi Vlerën e Shtuar (TVSH), normën standarde 18 për qind dhe normën e reduktuar 8 për qind, flitet për efekte pozitive në ekonominë e Kosovës.

Norma e Tatimit mbi Vlerën e Shtuar para këtyre ndryshimeve të bëra në vitin 2015 ka qenë 16 për qind për të gjitha produktet.

Sipas të dhënave të Agjencisë së Statistikave të Kosovës, të hyrat qeveritare nga tatimi mbi vlerën e shtuar që nga hyrja në fuqi e pakos fiskale, e deri më tani, kanë shënuar rritje.

Në vitin 2015 të hyrat nga Tatimi mbi Vlerën e Shtuar kanë qenë 584,3 milionë euro, në vitin 2016 mbi 650 milionë euro, dhe ndërsa vitin 2017 kanë qenë mbi 711,5 milionë euro.

Ndërkohë, në një vlerësim të kësaj pakoje fiskale të bërë nga Administrata Tatimore e Kosovës thuhet se në të hyrat e realizuara nga TVSH-ja për gati në të gjitha aktivitetet pas hyrjes në fuqi të kësaj pakoje, ka pasur ngritje të të hyrave.

Rënie të të hyrave ka pasur tek aktivitetet me ndryshimet e normave tatimore nga 16 për qind në 8 për qind.

“Ndryshimi i të hyrave në TVSH për periudhën janar-gusht 2016 me janar-gusht 2015 në këto aktivitete, është 14 milionë euro më e vogël se sa periudha para ndryshimit të normave tatimore”, thuhet në raportin e ATK-së.

“Pakoja fiskale, e cila ka nisur të zbatohet në vitin 2015, ka dhënë efektin e saj, ku ka rezultuar me rritjen e të hyrave si rezultat i këtyre normave të ndryshuara. Për periudhën janar – gusht 2016 në krahasim me periudhën e njëjtë të vitit 2015, ka pasur rritje të të hyrave”, ka thënë Valentina Bytyçi- Sefa, zëdhënëse në Administrata Tatimore e Kosovës

Pakoja fiskale e vitit 2015 kishte përfshirë ndryshimet në Ligjin për TVSH- Ligjin për tatimin në të ardhura personale, si dhe Ligjin për tatimin në të ardhura të korporatave.

Profesori i ekonomisë, Naim Gashi, ka thënë për Radion Evropa e Lirë se efektet e kësaj pako fiskale kanë rezultuar të jenë pozitive për ekonominë e vendit.

“Pakoja e fiskale e aprovuar nga Qeveria në vitin 2015, ka dhënë efektet e saj në ekonomi për arsye se gjatë tre vjetëve kemi pasur një rritje ekonomike mbi 4 për qind që ka qenë më e larta në rajon. Njëkohësisht, edhe pse pakoja e re fiskale ka pasur lirime deri në 40 milionë euro për bizneset, megjithatë të ardhurat në arkën e shtetit nuk janë zvogëluar”, ka thënë Gashi.

Qeveria e Kosovës në fund të vitit 2017 aprovoi masat të reja fiskale ku lirohen nga tatimi doganor lënda e parë që përdoret për prodhim, linjat e makinerive prodhuese si dhe pajisjet e teknologjisë së informacionit e të tjera.

Efektet e këtyre masave fiskale, sipas Gashit, mund të vërehen pas disa viteve.
“Efektet e pakos fiskale do t’i shohim pas 1 apo dy vjetësh pasi që në ekonomi reformat nuk vërehen gjatë vitit fiskal. Ajo që është me rëndësi, është se Dogana dhe Administrata tatimore kanë performuar shumë mirë dhe nuk do të ketë destabilitet financiar, edhe pse është miratuar pakoja e re fiskale”, ka shpjeguar Gashi.
Administrata Tatimore dhe Dogana e Kosovës janë kontribuuesit kryesorë të buxhetit të shtetit, i cili në këtë vit kap shifrën e 1.8miliardë euro.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Ndryshimet tatimore mbushin arkën e shtetit

Ndryshimet tatimore mbushin arkën e shtetit

Haradinaj s’e di se çfarë folën Thaçi e Vuçiqi në Bruksel

Haradinaj s’e di se çfarë folën Thaçi e Vuçiqi në Bruksel

Kjo është gjendja shëndetësore e ministrit Reçica

Kjo është gjendja shëndetësore e ministrit Reçica

Drekat e darkat e deputetëve me para të shtetit në restorante luksoze

Drekat e darkat e deputetëve me para të shtetit në restorante luksoze

Ahmeti “mbetet pa krahë”, i duhen partnerë të rinj për Prishtinë

Ahmeti “mbetet pa krahë”, i duhen partnerë të rinj për Prishtinë

Shqipëria dhe Kosova me hidrocentral të përbashkët në zonën e Dragashit

Shqipëria dhe Kosova me hidrocentral të përbashkët në zonën e Dragashit

Kundërshtimi i FSK-së nga frika për luftë me Serbinë

Kundërshtimi i FSK-së nga frika për luftë me Serbinë

Lista Serbe do të përkrahë çdo përpjekje për rrëzimin e Qeverisë Haradinaj

Lista Serbe do të përkrahë çdo përpjekje për rrëzimin e Qeverisë Haradinaj

Ministria synon projekt 5 milionë eurosh për matjen e cilësisë së ajrit, “problemi s’zgjidhet për një ditë”

Ministria synon projekt 5 milionë eurosh për matjen e cilësisë së ajrit, “problemi s’zgjidhet për një ditë”

“Kush kujton se Presidenti është kukull honorike, s’merr vesh Kushtetutën e vendit”

“Kush kujton se Presidenti është kukull honorike, s’merr vesh Kushtetutën e vendit”

RTK: Ivanovicin e vrau Beogradi, në bashkëpunim me gruan e tij

RTK: Ivanovicin e vrau Beogradi, në bashkëpunim me gruan e tij

Në Ferizaj ka një shembull se mund të fitohet mjaftueshëm veç me produkte vendore

Në Ferizaj ka një shembull se mund të fitohet mjaftueshëm veç me produkte vendore

Ministri i Jashtëm i Unionit të Komoreve: Kosova është pjesë e Serbisë

Ministri i Jashtëm i Unionit të Komoreve: Kosova është pjesë e Serbisë

Haradinaj uron xhudistet kosovare për medaljet në Grand Prix

Haradinaj uron xhudistet kosovare për medaljet në Grand Prix

Prokuroria Themelore e Gjilanit sekuestron mjete shpërthyese

Prokuroria Themelore e Gjilanit sekuestron mjete shpërthyese

Arrestohet një i dyshuar dhe sekuestrohen mbi pesë kilogramë marihuanë

Arrestohet një i dyshuar dhe sekuestrohen mbi pesë kilogramë marihuanë