Ndryshe nga juristët tjerë, Koci dhe VV thonë se Kurti mund të bëhet deputet

23.12.2020 20:13
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ndryshe nga juristët tjerë, Koci dhe VV thonë se Kurti mund të bëhet deputet

Ndryshe nga juristët e tjerë, Koci dhe LV pretendojnë se Albin Kurtit nuk i mohohet e drejta për tu zgjedhur.

Është hera e parë që rrëzoi një qeveri.

Këtë, Gjykata Kushtetuese e bëri me aktgjykimin ku konstatoi që Avdullah Hoti nuk i kishte 61 vota kur u zgjedh kryeministër.

Mirëpo vëmendje të madhe mori edhe një pikë tjetër në vendimin e Kushtetueses.

Bëhet fjalë për pikën e cila thotë se asnjë person që ka qenë i dënuar për ndonjë vepër penale me vendim të formës së prerë në 3 vitet e fundit, nuk ka të drejtë të kandidoj në zgjedhje.

Juristë të ndryshëm por edhe vetë ish kryetari i kësaj Gjykate, Enver Hasani, komentuan në lidhje me këtë cështje, që sipas mendimit të tyre ky vendim ia pamundëson të garoj edhe Albin Kurti.

Kjo pasi që kreut të LVV-së, në shtator të viti 2018 i ishte vërtetuar një dënim me burgim me kusht.

Por, interpretim krejt tjetër ka avokati Arianit Koci.

Kjo me arsyetimin se është obligim që ndaj liderit të LVV-së, por edhe të tjerëve, të aplikohet ligji më i favorshëm për ta.

Ndërkohë një ditë më parë, vetë Kurti por edhe këshilltari i tij ligjor, Blerim Sallahu, u treguan të matur rreth kësaj çështjeje, me arsyetimin se do presin publikimin e aktgjykimit të plotë.

Megjithatë, një anëtar i LVV-së në Komisionin Qëndron të Zgjedhjeve, thotë se kjo e fundit nuk ka mundësi që ta interpretojë ndryshe nga ajo se çka deklaron Koci, këtë aktgjykim të Kushtetueses.

Adnan Rrustemi shton se bartës i listës së Lëvizjes në zgjedhjet e ardhshme nacionale pritet që përsëri të jetë Albin Kurti, ndonëse ende ky vendim nuk është marrë në organet e këtij subjekti politik.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Përfaqësuesit e Luginës të përçarë, Ragmi Mustafa i thotë Shqiprim Arifit “mos iu zgërdhij Vulinit”

Përfaqësuesit e Luginës të përçarë, Ragmi Mustafa i thotë Shqiprim Arifit “mos iu zgërdhij Vulinit”

Të gjitha vendimet që mori sot Qeveria

Të gjitha vendimet që mori sot Qeveria

Rishfaqet Shefqet Krasniqi ka një kërkesë për Kurtin e Osmanin

Rishfaqet Shefqet Krasniqi ka një kërkesë për Kurtin e Osmanin

Shoqata e Gastronomëve jep detaje për masat e reja, muzika do të jetë e lejuar deri në 21:45

Shoqata e Gastronomëve jep detaje për masat e reja, muzika do të jetë e lejuar deri në 21:45

Qeveria e Kosovës vendos masat e reja anti-Covid-19

Qeveria e Kosovës vendos masat e reja anti-Covid-19

Vonesat me sigurimin e vaksinave, ministri Vitia e fton në takim Bekim Haxhiun e PDK’së që tha se ka kontakt me një kompani

Vonesat me sigurimin e vaksinave, ministri Vitia e fton në takim Bekim Haxhiun e PDK’së që tha se ka kontakt me një kompani

Rama në Kukës: Më mungon Thaçi, i dërgoj një përqafim, ja pse aeroporti quhet “Zayed”

Rama në Kukës: Më mungon Thaçi, i dërgoj një përqafim, ja pse aeroporti quhet “Zayed”

Belgjika bën thirrje për përfundimin e dialogut Kosovë – Serbi me një marrëveshje historike

Belgjika bën thirrje për përfundimin e dialogut Kosovë – Serbi me një marrëveshje historike

Obradoviq: Dokumenti jozyrtar për ndryshimin e kufijve i jep karburant Kurtit

Obradoviq: Dokumenti jozyrtar për ndryshimin e kufijve i jep karburant Kurtit

11 viktima e 364 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

11 viktima e 364 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Mosbesim ndaj vaksinave si pasojë e  lajmeve të rreme

Mosbesim ndaj vaksinave si pasojë e lajmeve të rreme

Mbyllet spitali Covid-3 në Tiranë, shkak bëhet ulja e numrit të pacientëve

Mbyllet spitali Covid-3 në Tiranë, shkak bëhet ulja e numrit të pacientëve

A do t’iu konfiskohet pasuria edhe qytetareve të zakonshëm me ligjin e ri?

A do t’iu konfiskohet pasuria edhe qytetareve të zakonshëm me ligjin e ri?

Të ndryshojë preambula për Kosovën në kushtetutën serbe, Daçiq: Histori boshe

Të ndryshojë preambula për Kosovën në kushtetutën serbe, Daçiq: Histori boshe

Mbetet ora policore, hapet gastronomia – këto janë masat që pritet t’i miratojë sot Qeveria

Mbetet ora policore, hapet gastronomia – këto janë masat që pritet t’i miratojë sot Qeveria

Izraeli shfuqizon masën për vendosje të maskës në ambiente të jashtme

Izraeli shfuqizon masën për vendosje të maskës në ambiente të jashtme