Ndihmë për kompanitë/ Gjermania jep 500 miliardë euro

16.03.2020 07:14
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ndihmë për kompanitë/ Gjermania jep 500 miliardë euro

Kriza e koronavirusit pati ndikim të madh mbi shumë kompani në Gjermani. Për këtë arsye, ekzekutivi atje ka premtuar në ndihmë të tyre një paketë ndihme si kurrë më parë, e cila llogaritet në mbi 500 miliardë euro. Qeveria federale sqaroi se dëshiron t`i ndihmojë kompanitë me programe kredie të pakufizuara.

Ministri i Ekonomisë, Peter Altmaier, deklaroi se “asnjë kompani e shëndetshme nuk duhet të falimentojë, e asnjë vend punë nuk duhet të humbasë për shkak të virusit.” Kancelarja gjermane Angela Merkel sakaq u bëri thirrje qytetarëve të reduktojnë kontaktet me njëri-tjetrin.

“Është koha kur të gjithë mund të dëshmojmë sesa mendojmë dhe sa bëjmë edhe për tjetrin. Këtë mund ta bëjnë të gjithë sepse disa lidhje këto kohë do të ndërpriten. Për shembull ekspertët na thonë që gjyshërit të mos takohen me mbesat e nipërit. Sepse duam të sigurojmë që më të rrezikuarit nga ky virus të mos kenë nevojë të shkojnë në spital, e të mos infektohen fare. Gjithkush mund të ndihmojë me sjelljen e tij që të ngadalësohet shpejtësia e infektimit e të mos mbingarkohet sistemi ynë shëndetësor”.

Gjermania ende nuk e ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme në mbarë vendin. Por ndërkohë të gjitha landet kanë vendosur gjatë këtyre tri ditëve t’i mbyllin shkollat duke filluar nga dita e hënë. Për fëmijët që i kanë prindërit në profesione kritike, si policë, zjarrfikës, infermirë ose forca shpëtimi, do të vihen në dispozicion struktura kujdestarie. 8 persona kanë vderkur në Gjermani prej koronavirusit, ndërsa të prekurit janë 3795.

/Top Channel/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kurteshi: Koalicioni qeverisës, bashkë me PDK-në po zaptojnë të gjitha pozitat në institucionet publike

Kurteshi: Koalicioni qeverisës, bashkë me PDK-në po zaptojnë të gjitha pozitat në institucionet publike

Pse u mbyllën 12 parti, çfarë thotë KQZ

Pse u mbyllën 12 parti, çfarë thotë KQZ

Memorandum për mbarëvajtjen e zgjedhjeve

Memorandum për mbarëvajtjen e zgjedhjeve

Ky është inspektori i Komunës së Prishtinës që u arrestua duke marrë ryshfet

Ky është inspektori i Komunës së Prishtinës që u arrestua duke marrë ryshfet

Në Gjilan konfirmohet rënie e rasteve aktive dhe të të hospitalizuarve me COVID-19

Në Gjilan konfirmohet rënie e rasteve aktive dhe të të hospitalizuarve me COVID-19

Kraja: Të gjitha marrëveshjet janë koncesion që Kosova i bën Serbisë

Kraja: Të gjitha marrëveshjet janë koncesion që Kosova i bën Serbisë

Selmanaj: Kryeministri Hoti e merr bukën nga shtëpia dhe han në zyre

Selmanaj: Kryeministri Hoti e merr bukën nga shtëpia dhe han në zyre

Degradon gjuha publike, Tomë Gashi e quan “kondom” Milaim Zekën

Degradon gjuha publike, Tomë Gashi e quan “kondom” Milaim Zekën

Haziri tregon nëse do të jetë kandidat për president

Haziri tregon nëse do të jetë kandidat për president

Avokati Gashi: Arrestimet nuk i kreu policia e EULEX-it

Avokati Gashi: Arrestimet nuk i kreu policia e EULEX-it

Zafir Berisha pret dështimin e Gjykatës Speciale

Zafir Berisha pret dështimin e Gjykatës Speciale

Haziri: Shqiptarët nuk kanë kryer krime lufte

Haziri: Shqiptarët nuk kanë kryer krime lufte

Hoti: Nga java e ardhshme nisim shpërndarjen e 60 milionë eurove

Hoti: Nga java e ardhshme nisim shpërndarjen e 60 milionë eurove

Haradinaj-Stublla ankohet te Trump për Ivica Daçiqin

Haradinaj-Stublla ankohet te Trump për Ivica Daçiqin

Osmani: Kosova dhe Austria të angazhohen në intensifikim të bashkëpunimit multisektorial

Osmani: Kosova dhe Austria të angazhohen në intensifikim të bashkëpunimit multisektorial

Probleme të shumta teknike para nisjes së vitit shkollor në Maqedoninë e Veriut

Probleme të shumta teknike para nisjes së vitit shkollor në Maqedoninë e Veriut