Ndërron jetë legjenda e Manchester United

17.02.2020 12:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ndërron jetë legjenda e Manchester United

Heroi i katastrofës ajrore të Mynihut i cili shpëtoi jetën e Bobby Charlton dhe Denis Viollet, ndërsa i tërhoqi ata nga mbeturinat e djegura pas rrëzimit të avionit në vitit 1958, Harry Greg, ka ndërruar jetë.

Gregg ishte në avionin që u rrëzua në 1958, ku ndërruan jetë 23 persona duke përfshirë 8 lojtarë të Manchesterit, 3 persona nga stafi i klubit, 8 gazetarë si dhe katër persona të tjerë.

Gregg u bë hero i tragjedisë pasi shpëtoi Vera Lukic, gruan shtatzënë të një diplomati jugosllav, dhe vajzën e saj të re, Vesna.

Ai më pas u kthye në aeroplan dhe shpëtoi Charlton dhe Viollet, menaxherin Matt Busby dhe Jackie Blanchflower.

Në mënyrë të jashtëzakonshme, ai luajti vetëm 13 ditë më vonë për United në fitoren 3-0 ndaj Sheffield.

Charlton, 82 vjeç, është i vetmi person i mbetur gjallë nga 21 personat që i shpëtuan atij aksidenti.

Gregg bëri 247 paraqitje për United midis 1957-1966 pasi u bashkua nga Doncaster për një shifër rekord botëror të asaj kohe.

Në botërorin e 1958 në Suedi ai u shpall portieri më i mirë i turneut.

 
 
 

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Modeli shqiptar i martuar me miliarderen kineze: Do të sjellim 200 000 maska për doktorët

Modeli shqiptar i martuar me miliarderen kineze: Do të sjellim 200 000 maska për doktorët

Nga Italia, Lorik Cana ka një mesazh për studentët e Kosovës

Nga Italia, Lorik Cana ka një mesazh për studentët e Kosovës

Gjyqtari i Superligës mbron Kurtin në grupin #meKryeministrin – A do të suspendohet?

Gjyqtari i Superligës mbron Kurtin në grupin #meKryeministrin – A do të suspendohet?

Koronavirusi nuk pyet për moshën, i merr jetën tifozit 38-vjeçar

Koronavirusi nuk pyet për moshën, i merr jetën tifozit 38-vjeçar

Jeff Bezos shiti $3.4 mld aksione të Amazon para shembjes së bursave nga Covid-19

Jeff Bezos shiti $3.4 mld aksione të Amazon para shembjes së bursave nga Covid-19

Bill dhe Hillary Clinton porosisin pica tek shqiptari për spitalet në Nju Jork: Faleminderit që po na mbani të sigurt

Bill dhe Hillary Clinton porosisin pica tek shqiptari për spitalet në Nju Jork: Faleminderit që po na mbani të sigurt

Nisma e PSG-së, po shet fanella për të ndihmuar në luftën ndaj Koronavirusit

Nisma e PSG-së, po shet fanella për të ndihmuar në luftën ndaj Koronavirusit

Talenti i Ajaksit zgjohet nga koma pas 2 vitesh dhe 9 muajsh, babai: Nuk na njeh

Talenti i Ajaksit zgjohet nga koma pas 2 vitesh dhe 9 muajsh, babai: Nuk na njeh

Esencë ligësie; Seksi me të mitur po bëhet biznes i madh në SHBA

Esencë ligësie; Seksi me të mitur po bëhet biznes i madh në SHBA

Chelsea ka gati ofertën për Kumbullën, Interi

Chelsea ka gati ofertën për Kumbullën, Interi

Matic kujton bombardimet e NATO-s kundër Serbisë

Matic kujton bombardimet e NATO-s kundër Serbisë

Vazhdon mbështetja e bizneseve gjilanase në përballimin e situatës kundër Covid 19

Vazhdon mbështetja e bizneseve gjilanase në përballimin e situatës kundër Covid 19

Ndryshim drastik! Kur kolliteni në bërryl vs. Kur kolliteni përpara duarve (VIDEO)

Ndryshim drastik! Kur kolliteni në bërryl vs. Kur kolliteni përpara duarve (VIDEO)

“Uh, oh”/ Zyrtarja thotë se ka patur ethe, reagimi i Trump-it është i menjëhershëm! (VIDEO)

“Uh, oh”/ Zyrtarja thotë se ka patur ethe, reagimi i Trump-it është i menjëhershëm! (VIDEO)

Mollë herët në mëngjes, për të nisur ditën shëndetshëm

Mollë herët në mëngjes, për të nisur ditën shëndetshëm

Si u “transformua” jeta e miliarderes pas koronavirusit (FOTO)

Si u “transformua” jeta e miliarderes pas koronavirusit (FOTO)