Ndërrohet komanda, ky është Komandantit i ri i KFOR-it në Kosovë

19.11.2019 12:44
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ndërrohet komanda, ky është Komandantit i ri i KFOR-it në Kosovë

Në ceremoninë e ndërrimit të komandës së KFOR-it u vlerësua kontributi i këtij misioni si një forcë e besueshme për ruajtjen e sigurisë në Kosovë, teksa u tha se falë bashkëpunimit të ndërsjellë u formua Ushtria e Kosovës dhe zhvillimi i saj do të bëjë që në të ardhmen e afërt të jetë pjesë e NATO-s.Presidenti Hashim Thaçi, duke folur për kontributin e NATO-s në Kosovë, tha se sukseset e përbashkëta po i bëjnë gjithnjë e më pak të nevojshme trupat e KFOR-it në Kosovë, ku u shpreh optimist se vendi ynë do të përfshihet nën ‘ombrellën’ e NATO-s.I pari i shtetit po ashtu theksoi se Kosova është e përkushtuar për të arritur paqe në rajon.

“Jam i lumtur të shoh që nga bashkëpunimi ynë ka lindur Ushtria e Kosovës, Forca e Sigurisë së Kosovës si një forcë profesionale, multi-etnike në shërbim të çdo qytetari të Kosovës. Zhvillimi i Ushtrisë së Kosovës, FSK-së do të thotë që në një ditë në të ardhme të afërt do të realizohet aspirata jonë e drejtë që jo vetëm NATO të jetë në Kosovë, por Kosova të jetë në NATO, që të kontribuojë për paqen me punën e vet. Kosova sot është një shoqëri multi-etnike, shtëpi e çdo qytetari të saj, e përkushtuar për të arritur paqe në dobi të qytetarëve me të gjitha vendet e rajonit dhe tërë kontinentin evropian”, tha presidenti Thaçi.Në ceremoninë e ndërrimit të komandës, komandanti në largim i KFOR-it, gjeneralmajor Lorenzo D’Addario foli për kontributin e tij që KFOR-i të njihet si një forcë e besueshme, e paanshme dhe e aftë për të dhënë siguri jo vetëm në Kosovë.“Si organizatë ushtarake kemi vazhduar që të sigurojmë se KFOR-i njihet si forcë e besueshme e paanshme dhe e aftë për të dhënë siguri. Ne, gjithashtu, kontribuuam përmes angazhimit tonë ushtri me ushtri, aktiviteti i rëndësishëm që i minimizon keqkuptimet dhe siguron hapësirë politike për zgjedhje të qëndrueshme”, tha komandanti në largim, D’Addario.

Komandantit i ri i KFOR-it, gjeneralmajor Michele Risi u shpreh falënderues dhe tha se shtetet aleate të NATO-s po i kontribuojnë sigurisë së tërë popullatës së Kosovës për ruajtje të stabilitetit të Kosovës, Ballkanin dhe tërë Evropës.

“Dua t’i falënderoj 20 shtetet aleate dhe 8 shtetet partnere, të cilat po i kontribuojnë sigurisë së tërë popullatës së Kosovës, për të cilën besoj fuqishëm se edhe është shtytësi kyç i stabilitetit të Kosovës, Ballkanit Perëndimor dhe tërë regjionin euro-atlantik. Mirëpres që së shpejti t’i takoj dhe të punojmë së bashku”, tha ai.Pas përfundimit të ceremonisë në një konferencë për media, admirali James Foggo i bëri thirrje partive fituese të zgjedhjeve që të formojnë qeverinë e re që të shtyjnë Kosovën drejt stabilitetit dhe prosperitetit, teksa tha se nuk planifikojnë për reduktim të trupave të KFOR-it në Kosovë.“Tani e keni mundësinë që të formoni qeverinë e re. Zgjedhjet ishin të lira dhe shumë gjëra të mira kemi dëgjuar. Kështu po i them popullit të Kosovës dhe zyrtarëve të ri të zgjedhur që të shtyjnë këtë shtete në stabilitet dhe prosperitet”, tha ai.Ish-komandanti i KFOR-it Lorenzo D’Addario ka shërbyer edhe më herët në Kosovë në vitet 1999 dhe 2003-2004, derisa detyrën e komandantit e kishte marrë në vitin 2018.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vdesin dy vëllezër në Prilluzhë të Vushtrrisë, hetohen si “vdekje të dyshimta”

Vdesin dy vëllezër në Prilluzhë të Vushtrrisë, hetohen si “vdekje të dyshimta”

Shtrirja e VV-së në Maqedoni, Ahmeti e quan të pashëndetshme – thotë se e copëton elektoratin shqiptar

Shtrirja e VV-së në Maqedoni, Ahmeti e quan të pashëndetshme – thotë se e copëton elektoratin shqiptar

Agim Bahtiri merr pjesë në protestën e Mitrovicës, ku u protestua edhe kundër tij

Agim Bahtiri merr pjesë në protestën e Mitrovicës, ku u protestua edhe kundër tij

Lutfi Haziri jep detaje për nëntë rastet e reja me Covid-19 në Gjilan

Lutfi Haziri jep detaje për nëntë rastet e reja me Covid-19 në Gjilan

Vetëvendosje thotë se Qeveria Hoti hoqi dorë nga shtetësia për të shkuar në dialog me Serbinë

Vetëvendosje thotë se Qeveria Hoti hoqi dorë nga shtetësia për të shkuar në dialog me Serbinë

Deputeti gjerman Peter Beyer: Kosova duhet të refuzojë pazarin e ndyrë

Deputeti gjerman Peter Beyer: Kosova duhet të refuzojë pazarin e ndyrë

Haxhiu: Qeveria jolegjtime paska hequr dorë nga hetimi dhe gjykimi i krimeve të luftës

Haxhiu: Qeveria jolegjtime paska hequr dorë nga hetimi dhe gjykimi i krimeve të luftës

Në Amerikë, del nga burgu ortaku i Pablo Escobarit

Në Amerikë, del nga burgu ortaku i Pablo Escobarit

Më 27 qershor, Kosova e Serbia do të diskutojnë për marrëveshje të tipit mini-Schengen

Më 27 qershor, Kosova e Serbia do të diskutojnë për marrëveshje të tipit mini-Schengen

Tensionet Turqi-Francë, NATO thërret takim virtual për sqarime

Tensionet Turqi-Francë, NATO thërret takim virtual për sqarime

Pse burrat i adhurojnë gratë me forma të theksuara?

Pse burrat i adhurojnë gratë me forma të theksuara?

Vëllai i Floyd kërkon që OKB-ja të hetojë racizmin dhe dhunën e policisë në SHBA

Vëllai i Floyd kërkon që OKB-ja të hetojë racizmin dhe dhunën e policisë në SHBA

Finalja e parë e arritur, Armend Dallku në vitin e parë si trajner

Finalja e parë e arritur, Armend Dallku në vitin e parë si trajner

AGK mirëpret reagimin e Prokurorisë në rastin e Gazetës Online “Insajderi”

AGK mirëpret reagimin e Prokurorisë në rastin e Gazetës Online “Insajderi”

Jakup Krasniqi: Qeveria “Hoti” jo e qëndrueshme

Jakup Krasniqi: Qeveria “Hoti” jo e qëndrueshme

IPhone që regjistron automatikisht ndërveprimin tuaj me policinë, nëse jeni ndaluar diku në rrugë

IPhone që regjistron automatikisht ndërveprimin tuaj me policinë, nëse jeni ndaluar diku në rrugë