Ndarja e milionave shtesë për Bechtel-ENKA, kërkohen hetime

19.10.2019 19:39
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ndarja e milionave shtesë për Bechtel-ENKA, kërkohen hetime

5 muaj kanë kaluar nga ky vendimi i qeverisë që të zgjasë afatin e përfundimit të autostradës “Arbën Xhaferi”.

Dhe për të, edhe 32 milionë euro të tjera mund të përfundojnë në buxhetin e konsorciumit “Bechtel-Enka”.

Siç ka raportuar Jeta në Kosovë, kërkesa për një shumë të tillë, tashmë nga Ministria e Infrastrukturës që kishte negociuar punimet me konsorciumin, i ka shkuar Ministrisë së Financave.

Duke e rikujtuar edhe vendimin për t’i dhënë 53 milionë euro për vonesa në pagesa, analisti i politikave nga instituti GAP, Agron Demi, konsideron se qeveria Haradinaj në më pak se dy vjet, ka çuar dëm mbi 90 milionë euro të buxhetit në këtë autostradë, raporton KTV.

Dhe qëllimi, sipas tij, është që konsorciumi në fjalë të mbesë në Kosovë për një tjetër projekt.

“Pra, përmes vendimeve të dyshimta, Qeveria ka arritur të rrisë koston e autostradës për së paku 14% të vlerës fillestare të kontratës prej 599.9 mil euro. Ministria e Infrastrukturës asnjëherë nuk ka bërë publike kontratat dhe vendimet për shpenzime shtesë. Unë mendoj se punët shtesë në autostradën Prishtinë-Shkup janë vetëm arsye për të mbajtur në Kosovë makinerinë e ‘Bechtel&Enka’ deri në hapjen e tenderit të autostradës së Dukagjinit”, ka thënë Agron Demi, analist politikash në Institutin GAP.

Demi kërkon nga qeveria e ardhshme publikimin e kontratave për autostradat, derisa ka konsideruar se edhe vendimi për ndarjen e 32 milionë eurove pa proces tenderues, duhet të jetë objekt hetimi i prokurorisë.

Për mungesë të transparencës dhe dyshimeve rreth procesit, ngjashëm edhe analisti Krenar Shala, pret që qeveria e re të rishikojë vendimin.

Me 32 milionë e 200 mijë euro, planifikohet ndërtimi i dy kyçjeve në autostradë dhe një mbikalimi në fshatin Paldenicë të Hanit të Elezit, çka banorët e këtij fshati e kishin kërkuar disa herë përmes protestave.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ambasada amerikane e njofton Albin Kurtin se prania ushtarake amerikane në Kosovë është duke u shqyrtuar

Ambasada amerikane e njofton Albin Kurtin se prania ushtarake amerikane në Kosovë është duke u shqyrtuar

OAK takon Kurtin, flasin për sfidat e të bërit biznes

OAK takon Kurtin, flasin për sfidat e të bërit biznes

Haxhiu premton ndihmë për viktimat e dhunës në familje

Haxhiu premton ndihmë për viktimat e dhunës në familje

Aksioni i policisë për krime kibernetike, tre të arrestuar në Prishtinë dhe Gjakovë

Aksioni i policisë për krime kibernetike, tre të arrestuar në Prishtinë dhe Gjakovë

Haziri – Kurtit: Vendimet e vështira i bëjnë liderët të suksesshëm, shfuqizoje taksën

Haziri – Kurtit: Vendimet e vështira i bëjnë liderët të suksesshëm, shfuqizoje taksën

Osmani zotohet se do ta fuqizojnë rolin e Kuvendit në politikën e jashtme

Osmani zotohet se do ta fuqizojnë rolin e Kuvendit në politikën e jashtme

Grenell mbetet i dërguari i Trumpit për dialogun Kosovë-Serbi

Grenell mbetet i dërguari i Trumpit për dialogun Kosovë-Serbi

Haziri shpall të premten ditë zie pas tragjedisë të shuarjes së pesë anëtarëve të familjes Bllaca

Haziri shpall të premten ditë zie pas tragjedisë të shuarjes së pesë anëtarëve të familjes Bllaca

Daka: Deklaratat e Ministrit Bislimi për meditjet e KQZ’së janë ofenduese

Daka: Deklaratat e Ministrit Bislimi për meditjet e KQZ’së janë ofenduese

Ekskluzive: Skenari i Kurtit për shkarkimet e bordeve

Ekskluzive: Skenari i Kurtit për shkarkimet e bordeve

Grenell nuk largohet nga posti i ambasadorit pas emërimit në krye të inteligjencës amerikane

Grenell nuk largohet nga posti i ambasadorit pas emërimit në krye të inteligjencës amerikane

Tahiri i reagon Haxhiut pas anulimit të procesit të noterisë: Shihemi në Gjykatë

Tahiri i reagon Haxhiut pas anulimit të procesit të noterisë: Shihemi në Gjykatë

Hamza: Kurti të mos merr vendime popullsite, kjo mund të dëmtojë buxhetin e shtetit

Hamza: Kurti të mos merr vendime popullsite, kjo mund të dëmtojë buxhetin e shtetit

Konjufca: Shfuqizova vendimin e kundërligjshëm për emërimin e 14 konsujve

Konjufca: Shfuqizova vendimin e kundërligjshëm për emërimin e 14 konsujve

Richard Grenell me tri pozicione: Shef i Inteligjencës, Ndërmjetësues Kosovë-Serbi dhe Ambasador në Gjermani

Richard Grenell me tri pozicione: Shef i Inteligjencës, Ndërmjetësues Kosovë-Serbi dhe Ambasador në Gjermani

Albulena Haxhiu merr vendimin e parë si ministre

Albulena Haxhiu merr vendimin e parë si ministre