NBA, Phoenix fiton sfidën “play off” me New Orleans

20.03.2015 12:49
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
NBA, Phoenix fiton sfidën “play off” me New Orleans

Sfida e cila u prezantua edhe si një finale për vendin e tetë të Konferencës së Perëndimit nisi me 6 pikë të P.J. Tucker.

Phoenix Suns rrit shanset për një biletë në play off pasi kaloi me vështirësi 74-72 New Orleans Pelicans në takimin e zhvilluar në Arizona. Sfida e cila u prezantua edhe si një finale për vendin e tetë të Konferencës së Perëndimit nisi me 6 pikë të P.J. Tucker, i cili i dha kryesimin skuadrës vendase, ndërsa Archie Goodwin, i cili e nisi ndeshjen nga pankina i dha një ndihmesë të madhe ekipit për ta mbyllur pjesën e para në avantazhin e 9 pikëve. Ndeshja krijoi iluzionin e rrugës pa kthim sepse Phoenix e thelloi avantazhin edhe në periodën e tretë ku Wright realizoi 16 pikë dhe 6 bllokime, por në krahun tjetër edhe pse skuadra nga Luisiana nuk e humbi shpresën edhe pse nuk kishte në përbërje Anthony Davis.

Norris Cole realizoi 12 pikë, ndërsa Alexis Ajinca shtoi 10 të tjera për t’i fiksuar shifrat në 57-55. Gjithsesi, Phoenix arriti të mos lëshonte terren pasi Markieff Morris që e mbylli mbremjen me 17 pikë, i dhuroi një sukses të rëndësishëm ekipit të drejtuar nga Jeff Hornacek. Kjo humbje e ngushton diferencën e New Orleans me Oklahoma City për vendin e tetë me një fitore më shumë, ndërsa Phoenix ka një distancë sigurie prej dy suksesesh me ekipin e Kevin Durant. Në sfidat e tjera, New York u mund nga Minesota 95-92, Houston kaloi Denver 118-108, ndërsa Los Angeles Lakers thelloi krizën me një tjetër disfatë kundër Utah Jazz 73-80.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Manajn transferohet në Barcelonë

Manajn transferohet në Barcelonë

Palestra sportive në Istog është kthyer në gjendje të rëndë, nisi të ndërtohej më 2004, punimet po vazhdojnë edhe në këtë vit!

Palestra sportive në Istog është kthyer në gjendje të rëndë, nisi të ndërtohej më 2004, punimet po vazhdojnë edhe në këtë vit!

Po rikthehet Milani i madh, fitore në ‘frymën e fundit’. -7 nga Champions

Po rikthehet Milani i madh, fitore në ‘frymën e fundit’. -7 nga Champions

Kriza e Napolit s’ka fund, Fiorentina e Iachinit e turpëron në “San Paolo”

Kriza e Napolit s’ka fund, Fiorentina e Iachinit e turpëron në “San Paolo”

Aguero s’mjafton, City ndalet nga Crystal Palace, barazon edhe Arsenali

Aguero s’mjafton, City ndalet nga Crystal Palace, barazon edhe Arsenali

Vedat Muriqi shënon gol në minutat shtesë ndaj Gaziantepit, por ndëshkohet edhe me të kuq

Vedat Muriqi shënon gol në minutat shtesë ndaj Gaziantepit, por ndëshkohet edhe me të kuq

“Bomberin” e bën Casemiro, Reali mposht Sevillan dhe merr kreun

“Bomberin” e bën Casemiro, Reali mposht Sevillan dhe merr kreun

Ashley Young tek Interi, Solskjaer zgjedh kapitenin e ri të “Djave të Kuq”

Ashley Young tek Interi, Solskjaer zgjedh kapitenin e ri të “Djave të Kuq”

Klopp: Kupa e Afrikës në janar? Katastrofë për Liverpoolin

Klopp: Kupa e Afrikës në janar? Katastrofë për Liverpoolin

Klubi i David Beckhamit, në garë me kohën për stadiumin e ri

Klubi i David Beckhamit, në garë me kohën për stadiumin e ri

Pellegrini mposht i vetëm Parmën, Roma është çerekfinalistja e fundit

Pellegrini mposht i vetëm Parmën, Roma është çerekfinalistja e fundit

Martinez: Me Lukakun ndihem mirë, te Interi më duan shumë

Martinez: Me Lukakun ndihem mirë, te Interi më duan shumë

Klopp: S’do ta lejojë asnjë shitje këtë muaj

Klopp: S’do ta lejojë asnjë shitje këtë muaj

PSG nuk gabon dy herë, triumfon bindshëm ndaj Monaco

PSG nuk gabon dy herë, triumfon bindshëm ndaj Monaco

Kupa e Italisë, Juventusi shkatërron Udinesen

Kupa e Italisë, Juventusi shkatërron Udinesen

Messi befason tifozët me zgjedhjen

Messi befason tifozët me zgjedhjen