NATO-ja diskuton rrezikun nga aktiviteti kibernetik i Rusisë

23.05.2019 19:03
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
NATO-ja diskuton rrezikun nga aktiviteti kibernetik i Rusisë

Britania e Madhe ka ndarë informacione me 16 aleatët e NATO, për aktivitetet kibernetike të Rusisë duke iu ndihmuar atyre të luftojnë kërcënimet kundër vendeve të tyre, tha sekretari i Jashtëm britanik, Jeremy Hunt.

Gjatë fjalimit të tij në një konferencë për mbrojtjen kibernetike të cilën NATO po e mban në Londër, ministri Hunt akuzoi shërbimet e inteligjencës ruse për ndërmarrjen e një fushate globale për të kompromentuar rrjetet e qeverive.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se NATO është e gatshme të përdorë të gjitha mjetet në dispozicion për të iu përgjigjur sulmeve kibernetike.

“Duhet vetëm prekja e një butoni për të dërguar një virus që përhapet anembanë botës, por kërkon një përpjekje globale për ta ndaluar atë nga shkaktimi i kaosit”, tha Stoltenberg.

Vërejtjet e Hunt dhe Stoltenberg pasqyrojnë tensionin e vazhdueshëm mes Rusisë dhe Perëndimit, ku qeveritë kanë akuzuar Moskën për përdorimin e sulmeve kibernetike dhe aktivitetin në media sociale për të mbjellë grindje jashtë vendit dhe për të rritur ndikimin e saj global. /REL

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Hafizi që i zmbrapsi bullgarët nga Prishtina

Hafizi që i zmbrapsi bullgarët nga Prishtina

Era Istrefi sjell në versionin e saj këngën e artistit të preferuar

Era Istrefi sjell në versionin e saj këngën e artistit të preferuar

Negative pas 75 ditësh! Modelja italiane shërohet nga Covid-19

Negative pas 75 ditësh! Modelja italiane shërohet nga Covid-19

Parashikimi i Ricciardos: Starti i Botërorit, me emocione dhe gabime

Parashikimi i Ricciardos: Starti i Botërorit, me emocione dhe gabime

Uber, Airbnb, Lyft largojnë mijëra të punësuar pasi Silicon Valley është në krizë nga virusi

Uber, Airbnb, Lyft largojnë mijëra të punësuar pasi Silicon Valley është në krizë nga virusi

Mayweather e thotë troç: Luftoj nëse argëtohem dhe fitoj 600 milionë

Mayweather e thotë troç: Luftoj nëse argëtohem dhe fitoj 600 milionë

Jehona Lumi publikon me videoklip këngën “Lotët”

Jehona Lumi publikon me videoklip këngën “Lotët”

Milani del i pastër, asnjë tampon nuk nxori të infektuar me COVID-19

Milani del i pastër, asnjë tampon nuk nxori të infektuar me COVID-19

Çka jeni hallakatë?

Çka jeni hallakatë?

Trajneri personal i Adele shpjegon transformimin e këngëtares, pasi e akuzuan se kishte bërë operacion për humbje në peshë

Trajneri personal i Adele shpjegon transformimin e këngëtares, pasi e akuzuan se kishte bërë operacion për humbje në peshë

Rihanna së shpejti sjell koleksionin e ri të syzeve

Rihanna së shpejti sjell koleksionin e ri të syzeve

Loredana dhe Capital Bra, të parët në Gjermani

Loredana dhe Capital Bra, të parët në Gjermani

Kida jep lajmin e mirë për fansat

Kida jep lajmin e mirë për fansat

Leonora Jakupi kalon ditën në shoqërinë më të mirë

Leonora Jakupi kalon ditën në shoqërinë më të mirë

Interi mendon për pasuesin e Handanovic, preferohet portierin e Udineses

Interi mendon për pasuesin e Handanovic, preferohet portierin e Udineses

Vali Corleone flet për Hashim Thaçin e Albin Kurtin: Ja kush janë këta

Vali Corleone flet për Hashim Thaçin e Albin Kurtin: Ja kush janë këta