NATO dhe KE verifikojnë sistemet e tyre informatike pas sulmit kibernetik

19.12.2020 20:33
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
NATO dhe KE verifikojnë sistemet e tyre informatike pas sulmit kibernetik

NATO dhe Komisioni Europian njoftuan sot se do të verifikojnë sistemet e tyre informatike pas një sulmi masiv kibernetik kundër agjencive qeveritare amerikan, për të cilin Uashingtoni akuzon Moskën si përgjegjëse.

“Në këtë fazë, ne nuk kemi zbuluar ndonjë provë që siguria e ndonjë rrjeti të NATO-s është komprometuar”, theksoi një zyrtar i NATO-s.

“Ekspertët tanë po vazhdojnë të vlerësojnë situatën, për të identifikuar dhe për të reduktuar çdo rrezik të mundshëm për rrjetet tona”, shtoi ai.

Microsoft theksoi se kishte informuar më shumë se 40 klientë të prekur nga softueri i përdorur nga hakerat, duke specifikuar se shumica ndodhen në SHBA.

Mes vendeve të tjera të përfshira bëjnë pjesë anëtarët e NATO-s si Belgjika, ku ndodhet selia e Aleancës, Kanadaja apo Britania e Madhe, raporton ATSh.

Hakerat kanë arritur gjithashtu të kompromentojnë softuerin Orion të firmës amerikane SolarWinds, të përdorur për menaxhimin dhe mbikëqyrjen e rrjeteve kompjuterike të kompanive apo administratave të mëdha.

Zyrtari i NATO-s tregoi se organizata përdori softuerin SolarWinds në disa prej sistemeve të saj kompjuterike.

“NATO disponon gjithashtu një ekip të shpejtë të ndërhyrjes informatike që mund mobilizohet në çdo moment dhe qendra jonë operacionale për hapësirën kibernetike po funksionon normalisht”, theksoi zyrtari, duke folur në kushtet e anonimatit.

SHBA-ja akuzoi Rusinë se ndodhej pas sulmit masiv kibernetik. Rusia hodhi poshtë çdo përfshirje.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


NATO dhe KE verifikojnë sistemet e tyre informatike pas sulmit kibernetik

NATO dhe KE verifikojnë sistemet e tyre informatike pas sulmit kibernetik

ShBA mbyll konsullatat në dy qytete të Rusisë

ShBA mbyll konsullatat në dy qytete të Rusisë

Dorëhiqet ministri i Shëndetësisë, shkak gjendja me pandeminë Covid-19

Dorëhiqet ministri i Shëndetësisë, shkak gjendja me pandeminë Covid-19

Mike Pompeo: Moska parapa sulmit kibernetik

Mike Pompeo: Moska parapa sulmit kibernetik

Në Merdare nuk ka pritje, te Dheu i Bardhë deri 40 minuta

Në Merdare nuk ka pritje, te Dheu i Bardhë deri 40 minuta

Identifikohet një i dyshuar për raste të grabitjeve

Identifikohet një i dyshuar për raste të grabitjeve

Gratë “Hasjane” vendosen në sheshin “Zahir Pajaziti”

Gratë “Hasjane” vendosen në sheshin “Zahir Pajaziti”

Biden vaksinohet të hënën kundër COVID-19

Biden vaksinohet të hënën kundër COVID-19

Mërgimtarët ia mësyjnë Kosovës

Mërgimtarët ia mësyjnë Kosovës

Haradinaj për grabitjet: Institucionet të japin provimin duke kapur kriminelët

Haradinaj për grabitjet: Institucionet të japin provimin duke kapur kriminelët

Hoti i reagon Vuçiqit: S’ka marrëveshje pa njohje reciproke

Hoti i reagon Vuçiqit: S’ka marrëveshje pa njohje reciproke

8 të vdekur dhe 345 raste të reja me koronavirus në Kosovë

8 të vdekur dhe 345 raste të reja me koronavirus në Kosovë

Talla: Të pezullohet TVSH-ja për prodhuesit vendor

Talla: Të pezullohet TVSH-ja për prodhuesit vendor

​Krasniqi: Do t’i mbështesim 80 %e bizneseve të prekura nga pandemia

​Krasniqi: Do t’i mbështesim 80 %e bizneseve të prekura nga pandemia

​Grabitje e armatosur në Prishtinë, Policia jep detaje

​Grabitje e armatosur në Prishtinë, Policia jep detaje

OBSh: Kombet më të varfra do t’i marrin vaksinat në gjysmën e parë të 2021

OBSh: Kombet më të varfra do t’i marrin vaksinat në gjysmën e parë të 2021