NASA vihet në kërkim të UFO-ve

20.02.2019 20:35
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
NASA vihet në kërkim të UFO-ve

NASA lansoi një ekip ekspertësh për gjetjen e jetës në planetë të huaj së bashku me studiuesit e universiteteve kryesore.

Qendra e sapoformuar Shkenca për zbulimin e jetës (CLDS) do të trajtojë pyetjen “A jemi vetëm?” dhe NASA pretendon se shkenca mund të japë së shpejti një përgjigje përfundimtare.

Ekspertët e NASA-s do të punojnë së bashku me njerëz jashtë agjencisë hapësinore për të gjetur çdo shenjë të ekzistencës jashtëtokësore.

Tori Hoehler, hetuesi kryesor i CLDS dhe një studiues në qendrën për kërkime të NASA-s në Mountain View, Kaliforni, tha se për të pasur sukses duhet të zhvillojnë mjete dhe strategji për zbulimin e jetës në kushtet unike të botëve të tjera, të cilat janë shumë të ndryshme nga Toka.

Sarah Stewart Johnson i Universitetit Georgetown përcakton qëllimin e ekipit të saj si përpjekje për të njohur jetën, pasi ne nuk e njohim atë. Kjo, sipas saj, do të vendosë bazat për zbulimin e formave të jetës që mund të jenë shumë të ndryshme nga ato që gjenden në Tokë.

Britney Schmidt nga Georgia Tech do të hetojë mundësitë e jetës së kaluar ose të tanishme në oqeanet e hënave të akullta të huaja të Sistemit tonë Diellor, ose në Marsin e lashtë.

Shkencëtarët kanë nisur një portal në internet për të ndjekur të dhënat e krijuara nga kërkimi i vazhdueshëm për jetën e huaj në planetë të largëta.

Jill Tarter, një bashkë-themelues i institutit, drejtoi projektin që ka grumbulluar të dhëna që nga viti 1960 dhe vazhdon të shtojë gjetjet më të fundit.

Mjeti gjithashtu lejon përdoruesit të paraqesin kërkimet e tyre dhe të mbajnë bazën e të dhënave. /kp/Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Apple, Google, njoftim në telefon për ekspozimin ndaj koronavirusit

Apple, Google, njoftim në telefon për ekspozimin ndaj koronavirusit

Mjekët në Gjermani vijojnë të pozojnë nudo në shenjë proteste për mungesën e mjeteve mbrojtëse (Fotot)

Mjekët në Gjermani vijojnë të pozojnë nudo në shenjë proteste për mungesën e mjeteve mbrojtëse (Fotot)

Rusi/ 35 vjeçarja vret shoqen e saj, pjesët e trupit të viktimës përfundojnë në ushqim për qentë

Rusi/ 35 vjeçarja vret shoqen e saj, pjesët e trupit të viktimës përfundojnë në ushqim për qentë

Policia e interviston Gold AG për shkak të këngës së fundit

Policia e interviston Gold AG për shkak të këngës së fundit

Klubet që nuk preken nga kriza e Koronavirus sa i përket merkatos. Reali, Interi dhe…

Klubet që nuk preken nga kriza e Koronavirus sa i përket merkatos. Reali, Interi dhe…

Njerku i kapi duke kryer marrëdhënie intime, 16 vjeçarja dhe i dashuri punësuan dikë për ta vrarë

Njerku i kapi duke kryer marrëdhënie intime, 16 vjeçarja dhe i dashuri punësuan dikë për ta vrarë

Ina: Përjetova gjendje shoku, kur Geri doli në takim me Antonetën (Foto)

Ina: Përjetova gjendje shoku, kur Geri doli në takim me Antonetën (Foto)

Griezmann, Coutinho, Pochettino… Newcastle kërkon lavdinë

Griezmann, Coutinho, Pochettino… Newcastle kërkon lavdinë

Ja çka i ndërtoi gruas së tij!

Ja çka i ndërtoi gruas së tij!

Arrestohet punonjësja e supermarketit që falsifikoi testin e koronavirusit për t’iu shmangur punës

Arrestohet punonjësja e supermarketit që falsifikoi testin e koronavirusit për t’iu shmangur punës

Sallata 3 ngjyrëshe, më e shëndetshmja e stinës

Sallata 3 ngjyrëshe, më e shëndetshmja e stinës

Kamomil, qumësht dhe kanellë, kura natyrale që shëron trupin tuaj

Kamomil, qumësht dhe kanellë, kura natyrale që shëron trupin tuaj

Bale dhuron 500 mijë funta në spitalin ku ka lindur për të ndihmuar në betejën ndaj koronavirusit

Bale dhuron 500 mijë funta në spitalin ku ka lindur për të ndihmuar në betejën ndaj koronavirusit

Si u njoh me bashkëshorten, Lyrical Son: Në fillim e shihja si fëmijë! (Video)

Si u njoh me bashkëshorten, Lyrical Son: Në fillim e shihja si fëmijë! (Video)