Nagavci: Ministria ta shqyrtojë kërkesën që studentët të lirohen nga pagesat

18.09.2020 11:47
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Nagavci: Ministria ta shqyrtojë kërkesën që studentët të lirohen nga pagesat

Edhe sot ka vazhdar seanca plenare në Kuvendin e Kosovës ku është thirrur në interpelancë ministri i Arsimit dhe Shkencës, Ramë Likaj.

Deputetja e Vetëvendosjes, Arbërie Nagavci ka thënë se ministria nuk ka bërë asnjë plan të qarë për fillim vitin e ri akademik.

“Ndonëse është thënë për angazhimin e 1 mijë mësimdhënëseve që do të jenë të gatshëm të punojnë në rast nevoje akoma nuk ka asgjë konkrete dhe një numër i konsiderueshëm i mësimdhënësve me probleme kronike, me probleme të ndryshe shëndetësore janë të obliguar që në rrethana të mos humbjes së punës dhe përgjegjësive janë të detyruar të rrezikojë në veten dhe të dalin në shkolla. ministria nuk ka një plan të qartë se si do të filloj viti i ri akademik, si do të bëhet aplikimi nëpër fakultetet apo në çfarë forme do të mbahet provimi pranues, apo nuk dot ë bëhet…cili është plani për fillimin e vitit të ri akademik dhe ndonëse nuk ka shumë opsione. Secili është planifikimi i ministrisë, cili është buxheti që është ndarë dhe cilat janë përgatitjet që po bëhen sepse jemi dëshmitarë që ato akoma nuk po bëhen”, tha Nagavci.

Nagavci ka thënë edhe se është shqetësuese që nuk po hapen bibliotekat.

Ajo po ashtu kërkoi nga MASH që të shqyrtojnë kërkesës që studentët të lirohen nga pagesat.

“Shqetësuese është edhe pse nuk po hapen biblioteka. Çfarë kuptimi ka të mbahen të hapura kafiterit. Çështjet tjetër është edhe që ministria duhet të ketë parasysh është edhe shqyrtimi i kërkesave të studentëve nga lirimi nga pagesat dhe tarifave për studime. Cilat planifikimet e ministrisë edhe sa i përket hapjes së konvikteve dhe menzës”, theksoi Nagavci.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Nagavci: Ministria ta shqyrtojë kërkesën që studentët të lirohen nga pagesat

Nagavci: Ministria ta shqyrtojë kërkesën që studentët të lirohen nga pagesat

Nis seanca, pritet të votohet rezoluta për dialogun

Nis seanca, pritet të votohet rezoluta për dialogun

Demi: Gjysma e qytetarëve mund të tërheqin nga Trusti vetëm 31 euro

Demi: Gjysma e qytetarëve mund të tërheqin nga Trusti vetëm 31 euro

Shukri Buja dënohet me dy vite burg

Shukri Buja dënohet me dy vite burg

KEK dhe KESH të gatshëm për thellimin e bashkëpunimit në sektorin energjetikë

KEK dhe KESH të gatshëm për thellimin e bashkëpunimit në sektorin energjetikë

18 pacientë po trajtohen me COVID-19 në Spitalin e Pejës, 5 në gjendje më të rëndë

18 pacientë po trajtohen me COVID-19 në Spitalin e Pejës, 5 në gjendje më të rëndë

Arrestohen 23 persona

Arrestohen 23 persona

2 mijë e 87 raste aktive me COVID-19

2 mijë e 87 raste aktive me COVID-19

Drita mund Sileksin dhe sfidon Legian në Poloni

Drita mund Sileksin dhe sfidon Legian në Poloni

Osmani thotë se Shtëpia e Bardhë e ofroi njohjen reciproke, por qeveria Hoti hoqi dorë

Osmani thotë se Shtëpia e Bardhë e ofroi njohjen reciproke, por qeveria Hoti hoqi dorë

Shala ironizon me Kurtin, marrëveshjen e Uashingtonin e quan vetëm zotim

Shala ironizon me Kurtin, marrëveshjen e Uashingtonin e quan vetëm zotim

Basha: Hoti është i paaftë intelektualisht

Basha: Hoti është i paaftë intelektualisht

​Krasniqi-Hotit: Në Uashington nuk u arrit asnjë marrëveshje, nuk ka asgjë historike

​Krasniqi-Hotit: Në Uashington nuk u arrit asnjë marrëveshje, nuk ka asgjë historike

​Përbërja e delegacionit në Uashington përplas PDK-në me Hotin

​Përbërja e delegacionit në Uashington përplas PDK-në me Hotin

Reformat e premtuara në drejtësi, shihen me skepticizëm nga ekspertët

Reformat e premtuara në drejtësi, shihen me skepticizëm nga ekspertët

Selmanaj e vlerëson fitore marrëveshjen e Uashingtonit, Selimi e quan të padurueshëm

Selmanaj e vlerëson fitore marrëveshjen e Uashingtonit, Selimi e quan të padurueshëm