MZHE ndan 290 mijë euro për sektorin e arsimit në Gjakovë

15.03.2019 16:10
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
MZHE ndan 290 mijë euro për sektorin e arsimit në Gjakovë

Në vazhdën e implementimit të projektit “Promovimi i Efiçiencës së Energjisë në nivel lokal përmes zbatimit të masave të Efiçiencës së Energjisë”, Ministria e Zhvillimit Ekonomik ka nënshkruar memorandum të bashkëpunimit me Komunën e Gjakovës.

Ky memorandum i bashkëpunimi kap shifrën totale prej 319 mijë euro, ku 290 mijë sosh do të ndahen nga MZHE dhe 29 mijë nga Komuna e Gjakovës për restaurimin e shkollës fillore dhe të mesme të ulët “Ylli Morina” në Gjakovë, duke e bërë atë më efiçiente nën kornizën e zbatimit të planit te zbatimit të masave efiçiente.

Ministri Lluka gjatë fjalimit tha se ky nuk do të jetë donacioni i vetëm që do të bëhet në shkollat e qytetit të Gjakovës.

“Ky investim prej 290 mijë euro nga ana e Ministrisë së Zhvillimit Ekonomik është pjesë e zbatimit të masave të eficiencës së energjisë në nivel lokal. Me anë të këtij fondi do ta restaurojmë shkollën “Ylli Morina” duke e bërë atë më eficiente. Ky donacion nuk do të jetë i fundit, ashtu siç kemi investuar më herët në krijimin e laboratorit të informatikës në shkollë, ne do të vazhdojmë me investime në fushën e tenologjisë, duke krijuar qendrën kreative dhe investime të ngjashme do të ndodhin në shkollat tjera të qytetit të Gjakovës”, tha ministri Lluka.

Nga ana tjetër  Ardian Gjini Kryetari i Komunës së Gjakovës tha se është shumë falënderues për shumën e ndarë për restaurimin e shkollës.

“Falënderojmë ministrin Lluka për ndarjen e shumës prej 290 mijë euro për renovim të shkollës, ne shpresojmë se do të thellojmë edhe më tej bashkëpunimin mes Komunës së Gjakovës dhe Ministrisë së Zhvillimit Ekonomik.”, tha Gjini.

Ndërsa drejtori i shkollës, Berat Bejtullahu falenderoi ministrin Lluka dhe kryetarin Gjini për ndarjen e mjeteve për bërjen e shkollës më efiçiente duke pohuar  se kjo do ta lehtëson mësimim për nxënësat  e kësaj shkolle

Në fund ministri Lluka takoi bashkëluftëtarët e dëshmorit Ylli Morina dhe stafin e shkollës që mban emrin e dëshmorit. /Infosot/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


MZHE ndan 290 mijë euro për sektorin e arsimit në Gjakovë

MZHE ndan 290 mijë euro për sektorin e arsimit në Gjakovë

Zvicra do të vazhdoj të mbështesë BQK-në

Zvicra do të vazhdoj të mbështesë BQK-në

Tahiri për vrasjen e Ivanoqviqit: Vuçiq urdhërdhënësi, Radojçiqi ekzekutuesi

Tahiri për vrasjen e Ivanoqviqit: Vuçiq urdhërdhënësi, Radojçiqi ekzekutuesi

25 punonjës të IPK-së u trajnuan dhe u certifikuan nga agjentë special të FBI-së

25 punonjës të IPK-së u trajnuan dhe u certifikuan nga agjentë special të FBI-së

Hamza i ofroj përkrahje të fuqishme ATK-së dhe drejtorit Murtezaj për realizimin e objektivave

Hamza i ofroj përkrahje të fuqishme ATK-së dhe drejtorit Murtezaj për realizimin e objektivave

Shkup: Dënohen me 211 vjet burgim të akuzuarit për dhunën në Kuvend

Shkup: Dënohen me 211 vjet burgim të akuzuarit për dhunën në Kuvend

Pesë vjet burg për personin që pranoi se ka ndihmuar grabitësin në Istog, ku u vra polici Izet Demaj

Pesë vjet burg për personin që pranoi se ka ndihmuar grabitësin në Istog, ku u vra polici Izet Demaj

U kërkohet mediave të heqin videot e sulmit në Zelandë të Re

U kërkohet mediave të heqin videot e sulmit në Zelandë të Re

Filloi puna në zgjerimin e Dollc-Gjakovës

Filloi puna në zgjerimin e Dollc-Gjakovës

MPJ : Nuk ka kosovarë të prekur nga sulmi terrorist në Zelandë të Re

MPJ : Nuk ka kosovarë të prekur nga sulmi terrorist në Zelandë të Re

Merkel: Jam e pikëlluar tek vritën njerëz që në mënyrë paqësore po faleshin në xhami

Merkel: Jam e pikëlluar tek vritën njerëz që në mënyrë paqësore po faleshin në xhami

Veseli për marrëdhëniet Kosovë-Japoni: Miqësia e vërtetë nuk njeh distanca gjeografike

Veseli për marrëdhëniet Kosovë-Japoni: Miqësia e vërtetë nuk njeh distanca gjeografike

FIFA dënon edhe Man Cityn, s’ka transferime për dy afate

FIFA dënon edhe Man Cityn, s’ka transferime për dy afate

Gjuriq: Pas vrasjes së Ivanoviqit qëndrojnë Thaçi e Veseli

Gjuriq: Pas vrasjes së Ivanoviqit qëndrojnë Thaçi e Veseli

MPJ: Nuk ka kosovarë të vdekur në Australi

MPJ: Nuk ka kosovarë të vdekur në Australi

Shkon në 49 numri i të vdekurve nga sulmi në Zelandë të Re

Shkon në 49 numri i të vdekurve nga sulmi në Zelandë të Re