Mustafa: Vendi është në bllokadë, duhet të shkohet në zgjedhje

11.03.2019 13:40
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mustafa: Vendi është në bllokadë, duhet të shkohet në zgjedhje

Lideri i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, zgjodhi përvjetorin e 29-të Forumit të Gruas që të flasë për zgjedhjet e reja duke thënë se Qeveria aktuale nuk po merret me interesat e qytetarëve, raporton Gazeta Express.

Sipas tij, pjesëmarrja e grave në institucione është meritë e LDK-së.

“Vet fakti që ne jemi në një bllokadë qeverisëse të vendit, tregon se vendi duhet të shkojë në zgjedhje. Nuk do të ishte e drejtë që të kthehemi në histori dhe të flasim për rolin e gruas sepse ky rol po përmirësohet në vazhdimësi.Tani gruan e kemi gjithkund dhe të rinjtë i kemi gjithkund. Edhe në Kuvend edhe në Komuna ata po bëjnë një punë të shkëlqyer dhe kjo është meritë e LDK-së. Gjithashtu edhe të rinjtë i kemi aktiv në çdo sferë. Kjo për shkak se ne si LDK kur kemi qeverisë asnjëherë nuk kemi praktiku që ti segmentojmë interesat e qytetarëve.Kosovës i nevojitet një orientim i tillë dhe pa një të tillë ne nuk mund të shkojmë përpara. Ne ja kemi bërë me dije edhe Qeverisë aktuale që duhet ta ndërrojë qasjen e saj”, ka thënë Mustafa.

Tutje i pari i LDK-së theksoi se është me interes të qytetarët që t’i përmbushin kërkesat e Bashkimit Evropian.

“Ne nuk i kemi dy shtëpi sikur Serbia që ka Rusinë dhe BE-në, por e kemi vetëm një. Pra neve na mungon që të bëhemi pjese e BE-së dhe të kemi zhvillim ekonomik në vend.Qeveria nuk po merret me interesat e qytetarëve. Problem i madh është korrupsioni, papunësia dhe kapja e shtetit.Ndërsa ata po i mbulojnë këto probleme me disa vendime të tyre që i kanë marrë vet. Ashtu si i kanë marrë këto vendime, ashtu duhet t’i zgjidhin.Ne do të japim kontributin tonë në dialog me Serbinë, por do ta bëjmë këtë si opozitë.Tani ndodhemi pranë proceseve të brendshme në LDK. Në fund të vitit të kaluar ne kemi hartuar një platformë për zgjedhjet e brendshme në LDK”,ka shtuar Mustafa.

Lideri i LDK-së theksoi se qeveria e kaluar, e udhëhequr nga ai kishte më shumë gra në Qeveri, krahasuar me qeverinë e tanishme.

“Unë mendoj se janë kritere shumë të mira. E rëndësishmja këtu është se LDK synon që përmes këtij procesi ta forcojë edhe më tej partinë.Nganjëherë na keni kritikuar me të drejtë se kemi pasur numër jo të mjaftueshëm të grave në Qeveri. Mirëpo nëse e krahasojmë me Qeverinë aktuale, ne kemi qenë shumë ma mirë.Nuk kisha dashur që LDK-ja ta synojë opozitën sepse po ua lamë këtyre që të udhëheqin, ata do të qeverisin keq dhe do ta shkatërrojnë Kosovën.Prandaj ne duhet ta synojmë pozitën. Ju ftoj që edhe në të ardhmen të jemi bashkë, në mënyrë që gjatë zgjedhjeve të ardhshëm të dalim fitues”, përfundoi Mustafa.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


A rrezikohet zgjerimi i BE-së pas zgjedhjeve Parlamentare?

A rrezikohet zgjerimi i BE-së pas zgjedhjeve Parlamentare?

Arrestohen dy persona të dyshuar për veprën penale ‘përdorim i armës apo mjetit të rrezikshëm’

Arrestohen dy persona të dyshuar për veprën penale ‘përdorim i armës apo mjetit të rrezikshëm’

Certifikohen rezultatet e zgjedhjeve të komunave veriore

Certifikohen rezultatet e zgjedhjeve të komunave veriore

Ministria e Financave dhe Banka Botërore mbajtën tryezën e parë për Instrumentin për Zhvillimin e Politikave

Ministria e Financave dhe Banka Botërore mbajtën tryezën e parë për Instrumentin për Zhvillimin e Politikave

Policia e Kosovës në bashkëpunim me Ministrinë e Shëndetësisë  sekuestron medikamente me origjinë të dyshimtë

Policia e Kosovës në bashkëpunim me Ministrinë e Shëndetësisë sekuestron medikamente me origjinë të dyshimtë

Haradinaj: Në Kosovë ekzistojnë plot vlera të përbashkëta- vlera që nuk ndajnë, por bashkojnë

Haradinaj: Në Kosovë ekzistojnë plot vlera të përbashkëta- vlera që nuk ndajnë, por bashkojnë

Mocioni i mosbesimit ndaj Qeverisë arsyeja pse Mustafa takoi deputetët e partisë së tij

Mocioni i mosbesimit ndaj Qeverisë arsyeja pse Mustafa takoi deputetët e partisë së tij

Eurostat publikon statistika të reja: Kosova vazhdon të ketë çmimin më të ulët të rrymës

Eurostat publikon statistika të reja: Kosova vazhdon të ketë çmimin më të ulët të rrymës

Aktakuzë për ngacmim seksual

Aktakuzë për ngacmim seksual

Nënshkruhet Memorandum Mirëkuptimi ndërmjet MPB dhe IOM

Nënshkruhet Memorandum Mirëkuptimi ndërmjet MPB dhe IOM

Zaev paralajmëron ndryshime në Qeveri, opozita kërkon zgjedhje

Zaev paralajmëron ndryshime në Qeveri, opozita kërkon zgjedhje

Mustafa takoi Ambasadorin e Francës, Didier Chabert

Mustafa takoi Ambasadorin e Francës, Didier Chabert

Ministri Ismaili nënshkruan Udhëzimin Administrativ që ulë çmimet e barnave në Kosovë

Ministri Ismaili nënshkruan Udhëzimin Administrativ që ulë çmimet e barnave në Kosovë

Opozita bojkoton seancën për Kosovën: Vuçiq dëshiron ta shëndrrojë Parlamentin në reality show

Opozita bojkoton seancën për Kosovën: Vuçiq dëshiron ta shëndrrojë Parlamentin në reality show

Thaçi: Mungesa e marrëveshjes Kosovë-Serbi mund të ketë pasoja

Thaçi: Mungesa e marrëveshjes Kosovë-Serbi mund të ketë pasoja

Lajiq: Lejlekët s’e kthejnë dot Kosovën në Serbi

Lajiq: Lejlekët s’e kthejnë dot Kosovën në Serbi