Mustafa: Opozita e ka shfrytëzuar Demarkacionin për ta bllokuar liberalizimin e vizave

28.10.2016 12:34
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mustafa: Opozita e ka shfrytëzuar Demarkacionin për ta bllokuar liberalizimin e vizave

Kryeministri Isa Mustafa, në mbledhjen e Këshillit Kombëtar për Integrimin Evropian të thirrur nga presidenti Hashim Thaçi, ka thënë se Marrëveshja e Stabilizim Asoocimit do të ishte më e plotë me liberalizimin e vizave.

“MSA do të jetë më kuptimplote kur liberalizohen vizat dhe qytetarët e bizneset tona do të jenë të barabartë”.

“Mënyra se si ne në Kosovë e kemi pranuar integrimin evropian flet se në mënyrë të qartë e kemi refuzuar izolimin”.

 “Kosova sigurisht ka pasur kriteret më të mëdha dhe të gjitha këto kritere jemi munduar t’i plotësojmë, prandaj edhe kemi marrë rekomandimet për liberalizimin e vizave duke shtuar edhe dy kriteret atë për Demarkacionit dhe luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar”.

Mustafa ka thënë se BE-ja ndaj Kosovës ka përdorur standarde të dyfishta, që janë shfrytëzuar nga opozita, njofton Klan Kosova.

“Ne duam që të trajtohemi në mënyrë të barabartë. Me kriterin për shënjimin e vijës kufitare, kemi ardhur në një situatë që opozita e ka shfrytëzuar këtë duke e bllokuar. Prandaj, ky kriter duhet të rivlerësohet dhe të trajtohemi njëjtë sikur vendet e tjera”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Kurti nga Tirana bën thirrje për “pranverë shqiptare”

Kurti nga Tirana bën thirrje për “pranverë shqiptare”

Sylejman Selimi: Do të merrem në pyetje nga Gjykata Speciale

Sylejman Selimi: Do të merrem në pyetje nga Gjykata Speciale

Nuk ia varrosin nënën pa paguar anëtarësinë në BIK, detyrohet ta shesë viçin 2 muajsh

Nuk ia varrosin nënën pa paguar anëtarësinë në BIK, detyrohet ta shesë viçin 2 muajsh

Selimi: Foton e Rugovës e mbanim në mur

Selimi: Foton e Rugovës e mbanim në mur

Daut Haradinaj: Kadri Veseli nuk ka partner më serioz se Ramush Haradinaj

Daut Haradinaj: Kadri Veseli nuk ka partner më serioz se Ramush Haradinaj

Arrestohet avokati, dyshohet se mashtroi klienten duke ia marrë 10 mijë euro

Arrestohet avokati, dyshohet se mashtroi klienten duke ia marrë 10 mijë euro

Kusari: Alternativa nuk ka votuar pro buxhetit të varfërisë

Kusari: Alternativa nuk ka votuar pro buxhetit të varfërisë

Bahtiri paralajmëron luftë nëse preket Mitrovica

Bahtiri paralajmëron luftë nëse preket Mitrovica

Një muaj paraburgim ndaj të dyshuarit serb për krime lufte në Kosovë

Një muaj paraburgim ndaj të dyshuarit serb për krime lufte në Kosovë

Fillon trajnimi për zyrtarë policorë si reagues të parë të dhunës në familje

Fillon trajnimi për zyrtarë policorë si reagues të parë të dhunës në familje

Lidhja Socialdemokrate e papërcaktuar rreth zgjedhjeve të parakohshme

Lidhja Socialdemokrate e papërcaktuar rreth zgjedhjeve të parakohshme

58.8 milion euro të hyra për muajin janar 2019

58.8 milion euro të hyra për muajin janar 2019

Ministri Mustafa dërgon në MPJ kërkesat për marrje të rekomandimit për miratim në parim me shtetet e BE-së për njohje reciproke të patentë shoferëve

Ministri Mustafa dërgon në MPJ kërkesat për marrje të rekomandimit për miratim në parim me shtetet e BE-së për njohje reciproke të patentë shoferëve

​​Ministri Lekaj: Bashkë me autostradën e Dukagjinit, sanohet edhe shtrati i lumit Drini i Bardhë

​​Ministri Lekaj: Bashkë me autostradën e Dukagjinit, sanohet edhe shtrati i lumit Drini i Bardhë

PSD-ja me mocion për interpelancë për pagën minimale në Kosovë

PSD-ja me mocion për interpelancë për pagën minimale në Kosovë

Vetëvendosje: Kanceri nuk do të thotë vdekje

Vetëvendosje: Kanceri nuk do të thotë vdekje