Mustafa: Në shkurt përfundojnë të gjitha subvencionet e dyfishta për bujqit kosovarë

13.01.2021 12:25
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mustafa: Në shkurt përfundojnë të gjitha subvencionet e dyfishta për bujqit kosovarë

Ministri në detyrë i Bujqësisë, Besian Mustafa ka thënë sot se deri në shkurt përfundojnë të gjitha pagesat e dyta(dyfishta) të subvencioneve për bujqit dhe fermerët kosovarë.

Ndonëse pandemia ka ndikuar edhe në sektorin e bujqësisë, Mustafa tha se përkushtimi i Qeverisë ka qenë edhe më i madhe për fermerët.

Mustafa të mërkurën gjatë një takimi me fermerët në Rekë të Keqe të Gjakovës ka theksuar ministria të cilën e drejton ai ka ndarë mbi 100 milionë euro grante dhe subvencione për zhvillimin e bujqësisë.

“Diskutuam për përkrahjen e bujqve dhe blegtorëve me grante dhe subvencione për vitin 2020, pa përkushtuar edhe subvencionet e dyfishta(dy herë) të cilat do i vazhdojmë nga java e parë e muajit shkurt dhe për të përfunduar gjatë këtij muaji, shkurt. Natyrisht edhe 29 milionë euro grante për zhvillimin e aseteve në punim dhe përpunim në bujqësi. Pra, një buxhet për mbi 100 milionë euro për zhvillimin e bujqësisë në formë të granteve dhe subvencioneve”, tha ai, raporton KP, transmeton Klan Kosova.

Ministri në detyrë, Besina Mustafa gjatë ditës ka takuar edhe fermerët e Junikut.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mustafa: Në shkurt përfundojnë të gjitha subvencionet e dyfishta për bujqit kosovarë

Mustafa: Në shkurt përfundojnë të gjitha subvencionet e dyfishta për bujqit kosovarë

Osmani takohet me përfaqësuesit politikë të Belgjikës, u diskutua për liberalizimin e vizave

Osmani takohet me përfaqësuesit politikë të Belgjikës, u diskutua për liberalizimin e vizave

Hoxhaj fton bashkatdhetarët të regjistrohen për të votuar: PDK ka plan konkret për diasporën

Hoxhaj fton bashkatdhetarët të regjistrohen për të votuar: PDK ka plan konkret për diasporën

Osmani pritet nga Lajçak, flasin edhe për procesin e dialogut Kosovë-Serbi

Osmani pritet nga Lajçak, flasin edhe për procesin e dialogut Kosovë-Serbi

‘’Keni bërë vjedhje industriale’’, ‘’Kjo është gjuhë e rrugëve’’ – procesi zgjedhor përplas ashpër Pecin dhe Fetahun e PDK-së (VIDEO)

‘’Keni bërë vjedhje industriale’’, ‘’Kjo është gjuhë e rrugëve’’ – procesi zgjedhor përplas ashpër Pecin dhe Fetahun e PDK-së (VIDEO)

Kelmendi pas aderimit në PDK: Nuk largohem kur vendi ka nevojë, sidomos në mungesë fizike të Veselit dhe Thaçit

Kelmendi pas aderimit në PDK: Nuk largohem kur vendi ka nevojë, sidomos në mungesë fizike të Veselit dhe Thaçit

Palmer: SHBA do të jetë partner i qeverisë së re të Kosovës

Palmer: SHBA do të jetë partner i qeverisë së re të Kosovës

Ramiz Kelmendi do jetë pjesë e listës së PDK-së

Ramiz Kelmendi do jetë pjesë e listës së PDK-së

Daka: U ndjeva e ofenduar nga talljet për telefonatat e diasporës

Daka: U ndjeva e ofenduar nga talljet për telefonatat e diasporës

Fatmir Limaj tregon se si ia “mbylli derën” për koalicion Enver Hoxhaj

Fatmir Limaj tregon se si ia “mbylli derën” për koalicion Enver Hoxhaj

Limaj: Veseli e Thaçi kërkuan që PDK-ja të ketë partneritet me Nismën

Limaj: Veseli e Thaçi kërkuan që PDK-ja të ketë partneritet me Nismën

Akademiku serb tha se Kosova nuk është e Serbisë, Vuçiq e quan të guximshme deklaratën e tij

Akademiku serb tha se Kosova nuk është e Serbisë, Vuçiq e quan të guximshme deklaratën e tij

Lajçak del kundër marrëveshjes së Washingtonit, flet edhe për referendumin

Lajçak del kundër marrëveshjes së Washingtonit, flet edhe për referendumin

Përfundon afati, këto parti aplikuan për koalicione në KQZ

Përfundon afati, këto parti aplikuan për koalicione në KQZ

Verifikimi i aplikuesve jashtë Kosovës, Daka: KQZ asnjëherë nuk tentoi që diasporës t’ia pamundësojë votimin

Verifikimi i aplikuesve jashtë Kosovës, Daka: KQZ asnjëherë nuk tentoi që diasporës t’ia pamundësojë votimin

Armend Muja aderon në Vetëvendosje

Armend Muja aderon në Vetëvendosje