Mustafa: Me LVV-në do ta diskutojmë edhe çështjen e Presidentit

08.11.2019 15:21
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mustafa: Me LVV-në do ta diskutojmë edhe çështjen e Presidentit

Lideri i LDK-së, Isa Mustafa, pas përfundimit të mbledhjes së kryesisë së kësaj partie ka thënë se kanë diskutuar për punën që ka bërë grupi punues i LDK-së në takimet me LVV-në.

Mustafa ka thënë se ende nuk është diskutuar për ndarjen e ministrive me LVV-në.
“Ne sot në mbledhje të kryesisë së LDK-së u informuam nga ekipi ynë lidhur me rrjedhën e dialogut, bisedave që po zhvillohen me LVV-në për harmonizimin e programit qeverisës. Kryesia ka vlerësuar se ekipi ynë ka bërë një punë të mirë. Shumica e programit është harmonizuar. Janë disa çështje që duhet të harmonizohen. Ne parimisht jemi shprehur që ne do ta pranojmë që kryeministrin ta ketë partia që del e para dhe ne do t’i përmbahemi këtij parimi. Por kjo nuk do të thotë që çështja e kryeministrit është e përfunduar në pikëpamje të peshës që ka edhe në pozita tjera shtetërore”, ka thënë ai, përcjell Telegrafi.

Mustafa ka përmendur takimin kur do të flitet për ndarjen e posteve.

“Ne do ta kemi një takim me liderin e LVV-së, dhe nënkryetarët e LDK-së si dhe kandidatja për kryeministër nga LDK. Në këtë takim do të bisedojmë për çështjen e posteve dhe do ta bëjmë publike”, ka thënë ai.

Ai ka folur edhe për dialogun duke thënë se duhet ecur tutje.

“Do ta inkurajojmë qeverinë e ardhshme ta dërgojë dialogun përpara dhe nuk pres që do të kemi kundërshtim të LVV-së në këtë aspekt. Modalitetet pastaj caktohen rrugës. Lidhur me taksën ne jemi shprehur që do të aplikojmë reciprocitetin”, ka thënë ai.

Mustafa ka folur edhe për postin e Presidentit, duke thënë se do të diskutojnë me LVV-në se cilës parti i takon ta propozojë për të ardhmen.
“Po shoh që po bëhet zhurmë në medie për çështjen e Presidentit. Nuk e kemi në rend ditë këtë, e kemi çështjen e zgjedhjes së qeverisë dhe parlamentit. Por të gjitha çështjet që do të dalin gjatë kësaj periudhe duhet të diskutohen brenda katër vjetëve, e edhe çështja e Presidentit. Mirëpo, në asnjë rast unë nuk jam shpreh se do të jam i propozuar. Ky propozim do të vije kur të shpallen zgjedhjet për President dhe propozimi vije nga partia. Kjo çështje duhet të bisedohet me partnerët e koalicionit, dhe duhet të përkrahim të drejtën e një subjekti politik që nesër ta bëjë propozimin për këtë. Pra tani do të merremi vesh se kujt i takon ta propozojë kandidatin për president në të ardhmen. Por vetëm kujt i takon, e jo ta propozojë tani”, ka thënë ai.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ambasada shqiptare në Kinë s’ka mjete për t’ua paguar biletat shqiptarëve që ndodhen atje

Ambasada shqiptare në Kinë s’ka mjete për t’ua paguar biletat shqiptarëve që ndodhen atje

Seks në derën e shkollës, kodet për favore seksuale; dua një respekt… (Foto)

Seks në derën e shkollës, kodet për favore seksuale; dua një respekt… (Foto)

Veseli i quan “frikacakë” LVV-në e LDK-në, thotë se shpejt mund të vijë në pushtet PDK-ja

Veseli i quan “frikacakë” LVV-në e LDK-në, thotë se shpejt mund të vijë në pushtet PDK-ja

Pas takimit me LVV’në, Lutfi Haziri për Infosot: Vazhdojmë me bisedime

Pas takimit me LVV’në, Lutfi Haziri për Infosot: Vazhdojmë me bisedime

Takimi përfundon pa marrëveshje

Takimi përfundon pa marrëveshje

Grenell: Do ta finalizojmë me postë elektronike marrëveshjen për hekurudhat

Grenell: Do ta finalizojmë me postë elektronike marrëveshjen për hekurudhat

I teprojnë 30 milionë euro, Shpend Ahmetit kritikohet për menaxhim të dobët

I teprojnë 30 milionë euro, Shpend Ahmetit kritikohet për menaxhim të dobët

Përkujtohet dëbimi i 7 mijë hebrenjve nga Maqedonia e Veriut

Përkujtohet dëbimi i 7 mijë hebrenjve nga Maqedonia e Veriut

Shfaqet udhëheqësi i ri i ISIS-it

Shfaqet udhëheqësi i ri i ISIS-it

Zgjidhet Komiteti Ekzekutiv i ri i FFK-së

Zgjidhet Komiteti Ekzekutiv i ri i FFK-së

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, pas tërmetit i dërgon telegram ngushëllimi homologut turk

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, pas tërmetit i dërgon telegram ngushëllimi homologut turk

VV e LDK e nisin takimin

VV e LDK e nisin takimin

Vendi pa qeveri, po dëmton bizneset (Video)

Vendi pa qeveri, po dëmton bizneset (Video)

Mustafa: LDK-ja është e gatshme që marrëveshja të ndodhë sot

Mustafa: LDK-ja është e gatshme që marrëveshja të ndodhë sot

Agim Veliu: Oferta jonë është kryeparlamentari, presidenti dhe 5 ministri

Agim Veliu: Oferta jonë është kryeparlamentari, presidenti dhe 5 ministri

Kurti nga Prizreni: Ky ishte vendtakimi i së premtes me Mustafën, nuk ka ndodhur në Prapashticë

Kurti nga Prizreni: Ky ishte vendtakimi i së premtes me Mustafën, nuk ka ndodhur në Prapashticë