Mustafa: Kushtetuesja e ka thënë qartë, çdo parti që siguron shumicën mund ta bëj Qeverinë

08.05.2020 20:53
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mustafa: Kushtetuesja e ka thënë qartë, çdo parti që siguron shumicën mund ta bëj Qeverinë

Kreu i LDK-së Isa Mustafa, në emisionin Argument Plus, theksoi se Gjykata Kushtetuese e ka thënë qartë se mandatarin për formimin e qeverisë mund ta ofrojë çdo subjekt që siguron shumicën parlamentare, dhe se kjo nuk ka të bëjmë me shkelje të kushtetutës apo të vullneti të qytetarëve.

“Është mëse e qartë se Gjykata ka thënë se këtë mund ta bëjë edhe partia e dytë, edhe e treta, edhe e katërta edhe çdo subjekt tjetër i cili mund ta sigurojë shumicën në Kuvend, kështu e ka intepretuar edhe z.Kurti në vitin 2014”, tha Mustafa,transmeton Lajmi.net.

Sa i përket mosdorzimi të mandatarit nga Kurti, Mustafa tha se askush nuk mund ta shfrytëzojë afatin kohorë pa kufijë.

“Askush nuk mund ta shfyrtëzojë afatin kohor pa kufij sepse duhet të ekzistojë kufiri që partia që ka dalë e para dhe ta japë mandatarin dhe vet fakti që partia e parë abstenon, del që ajo parti nuk është e interesuar ta bëjë qeverinë. Gjykata Kushtetuese mund të ketë vështrimin e vet, por askund nuk thuhet se partia e parë mund ta shfrytëzojë këtë afat pakufi sepse vendi nuk mund të mbetet pa qeveri ose me qeveri në detyrë”, tha Mustafa.

Mustafa tha se zgjedhjet janë për Kuvendin dhe jo për qeverinë, andaj partia që e bën shumicën e formon qeverinë.

“Qytetari nuk vendos se kush do të qeverisë vendin. Vota e qytetarit vendos për deputetët dhe vendos se cila parti do të ketë më shumë e më pak deputetë, por nuk vendos se kush do të qeverisë vendin. Zgjedhjet e përgjithshme nuk votohet për qeverinë, por për Kuvendin dhe pastaj Kuvendi e zgjedh qeverinë”, tha Mustafa.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Sherifi në Michigan vendosë armën poshtë dhe marshon bashkë me protestuesit

Sherifi në Michigan vendosë armën poshtë dhe marshon bashkë me protestuesit

Të gjitha vendimet që u morën sot në mbledhjen e 38-të, të Qeverisë në detyrë

Të gjitha vendimet që u morën sot në mbledhjen e 38-të, të Qeverisë në detyrë

Gazetari Arben Ahmeti, pronar i ri i Rrokum TV

Gazetari Arben Ahmeti, pronar i ri i Rrokum TV

Ahmeti iu bën thirrje prindërve të mos i dërgojnë fëmijët në çerdhe pa u sqaruar rregullat

Ahmeti iu bën thirrje prindërve të mos i dërgojnë fëmijët në çerdhe pa u sqaruar rregullat

Merr formë shtëpia muze e heroit Rexhep Malaj

Merr formë shtëpia muze e heroit Rexhep Malaj

Plus 13 raste të reja Kosovë, në ditën kur u vendos për hapje të plotë

Plus 13 raste të reja Kosovë, në ditën kur u vendos për hapje të plotë

Nga nesër rihapen çerdhet dhe disa prej kufijve tokësorë

Nga nesër rihapen çerdhet dhe disa prej kufijve tokësorë

Veseli: Albin Kurti mashtrues, nisi reciprocitetin pasi e kuptoi nga Kushtetuesja se nuk do të jetë kryeministër

Veseli: Albin Kurti mashtrues, nisi reciprocitetin pasi e kuptoi nga Kushtetuesja se nuk do të jetë kryeministër

Thaçi: Kurti po e rrezikon Shtetin, po i vazhdon mashtrimet patriotike

Thaçi: Kurti po e rrezikon Shtetin, po i vazhdon mashtrimet patriotike

Ekspertët në Maqedoninë e V: Fondet për pandeminë të menaxhohen me kujdes

Ekspertët në Maqedoninë e V: Fondet për pandeminë të menaxhohen me kujdes

Rama për ”Le Monde”: Informacioni i cunguar pashmangshmërisht shndërrohet në një gënjeshtër të madhe

Rama për ”Le Monde”: Informacioni i cunguar pashmangshmërisht shndërrohet në një gënjeshtër të madhe

Për masat shtesë të reciprocitetit, Kurti: Serbia ka ndërruar qasje…, i kundërvihemi me masë reciproke

Për masat shtesë të reciprocitetit, Kurti: Serbia ka ndërruar qasje…, i kundërvihemi me masë reciproke

Avdullah Hoti propozon ministrat e LDK’së, votohen pastaj në Kryesi

Avdullah Hoti propozon ministrat e LDK’së, votohen pastaj në Kryesi

Lajçak kërkon heqjen e menjëhershme të reciprocitetitP

Lajçak kërkon heqjen e menjëhershme të reciprocitetitP

Ky është vendimi i plotësuar rreth reciprocitetit me Serbinë

Ky është vendimi i plotësuar rreth reciprocitetit me Serbinë

Daçiq: S’ka dialog pa heqjen e reciprocitetit, duam kompromis por s’do pranojmë Kosovën

Daçiq: S’ka dialog pa heqjen e reciprocitetit, duam kompromis por s’do pranojmë Kosovën