Mustafa kundër Mini-Schengenit Ballkanik, e quan “mini-Jugosllavi”

10.11.2019 11:45
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mustafa kundër Mini-Schengenit Ballkanik, e quan “mini-Jugosllavi”

Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, ka dalë kundër idesë së Mini-Schengenit Ballkanik. Këtë projekt, ai po e quan “mini-Jugosllavi” të re.

Ndonëse thotë se në shikim të parë ideja e Unionit Doganor të shteteve të Ballkanit Perëndimor, e Tregut të Përbashkët të shteteve të Ballkanit Perëndimor dhe së fundmi e Mini-Schengenit duken projekte atraktive, “në esencë çojnë në një Jugosllavi të re, me Shqipërinë e pa Kroacinë dhe Slloveninë”.

“Janë ide që nuk i kemi përkrahur sa e kemi drejtuar qeverinë dhe nuk do t’i përkrahim si Lidhje Demokratike e Kosovës, as në pozitë dhe as në opozitë. Ashtu siç nuk përkrahim ndryshimin e kufijve shtetëror të Kosovës”, ka thënë Mustafa në një postim në Facebook.

Ai thotë se Kosova duhet të aspirojë tregun unik evropian, fillimisht mbi bazën e MSA-së që rregullon edhe doganat dhe Kosova të bëhet pjesë e Marrëveshjes Schengen, ku janë shtetet e BE-së.

“Marrëveshja e Mini-Schengenit lindi kur nuk u realizua projekti i ideuar në Serbi për Unionin Doganor dhe ideja për Unionin Ekonomik të Vendeve të Ballkanit Perëndimor, për shkak të kundërshtimit të Kosovës dhe të Malit të Zi. Marrëveshjet e tilla çojnë në një situatë kur tatimet në kufi, qoftë TVSH-në, tatimin doganor, akcizën do t’i mbledh në pjesën më të madhe Serbia për Kosovën (e cila nuk e ka njohur pavarësinë e Kosovës), sepse kemi kufirin më të gjatë më të, e në pjesët e tjera, Shqipëria, Maqedonia dhe Mali i Zi. Kosova nuk kufizohemi tanipërtani me asnjë nga vendet anëtare të BE-së. Prandaj me këtë marrëveshje sovranitetin tonë do ua kalonim vendeve fqinje, sepse siç dihet Schengeni (mini apo maxi) nënkupton politika unike të vendeve anëtare për kalimin e lirë të kufijve pa kontroll dhe kjo do të vlente edhe për Mini-Schengenin e Serbisë dhe të përkrahësve të hegjemonisë së saj”, ka thënë më tej kreu i LDK-së.

Ish-kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, thotë më tej se politikat e Mini-Schengenit i largojnë vendet e Ballkanit Perëndimor nga rruga e integrimeve evropiane dhe i çojnë “në strofullën euroaziatike të dominuar nga Rusia”.

“Janë këto manovrime të Serbisë për të bishtnuar detyrimet ndaj Bashkimit Evropian për normalizim të marrëdhënieve me Kosovën dhe për njohje të pavarësisë së Kosovës. Ndoshta kryeministri i Shqipërisë dhe ai i Maqedonisë Veriore e kanë të qartë se ku janë interesat e vendeve të tyre, por Kosova assesi”, ka përfunduar Mustafa.

Kujtojmë se më 9 tetor u zhvillua takimi i parë i të ashtuquajturit Mini-Schengeni Ballkanik në Novi Sad të Serbisë. Në takim, përveç presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, morën pjesë edhe kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, dhe ai i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev.

Ndërkaq dje në Ohër ka nisur takimi i dytë dyditor me të njëjtin nivel përfaqësimi, kurse sot Zaevit, Ramës e Vuçiqit u janë bashkuar edhe përfaqësues të Bosnjë e Hercegovinës dhe të Malit të Zi.

Kosova ndërkaq ka refuzuar pjesëmarrjen. Presidenti Hashim Thaçi tha dje se nuk merr pjesë në këtë takim për shkak se, mes tjerash, aty janë dy shtete që nuk e njohin pavarësinë e Kosovës, duke iu referuar Bosnjës e Serbisë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kosova – Diasporë për Serbinë (VIDEO)

Kosova – Diasporë për Serbinë (VIDEO)

Lumir Abdixhiku nuk ka pranuar të jetë ministër në Qeverinë Hoti

Lumir Abdixhiku nuk ka pranuar të jetë ministër në Qeverinë Hoti

13 raste të reja me koronavirus sot, 7 prej tyre në Prishtinë

13 raste të reja me koronavirus sot, 7 prej tyre në Prishtinë

LDK i bën publikë emrat e ministrave në Qeverinë Hoti

LDK i bën publikë emrat e ministrave në Qeverinë Hoti

Qeveria ndan nga 30 mijë euro për familjet e dy minatorëve të Artanës

Qeveria ndan nga 30 mijë euro për familjet e dy minatorëve të Artanës

Kryetari i Ulqinit premton se për turistët këtë vit do të ketë zbritje

Kryetari i Ulqinit premton se për turistët këtë vit do të ketë zbritje

Eksperti gjerman: Po bëhet presion i jashtëzakonshëm për një marrëveshje të ndytë Kosovë -Serbi

Eksperti gjerman: Po bëhet presion i jashtëzakonshëm për një marrëveshje të ndytë Kosovë -Serbi

Nis mbledhja e LDK-së, vendoset për emrat e ministrave

Nis mbledhja e LDK-së, vendoset për emrat e ministrave

Vjosa Osmani shpreh ngushëllime për vdekjen e dy minatorëve

Vjosa Osmani shpreh ngushëllime për vdekjen e dy minatorëve

Minatorët kërkojnë t’u bashkohen ekipeve të kërkimit për nxjerrjen e trupave nga Miniera e Artanës

Minatorët kërkojnë t’u bashkohen ekipeve të kërkimit për nxjerrjen e trupave nga Miniera e Artanës

Agjencia kundër Korrupsionit njofton se afati i fundit i deklarimit të pasurisë është data 19 qershor 2020

Agjencia kundër Korrupsionit njofton se afati i fundit i deklarimit të pasurisë është data 19 qershor 2020

Duda Balje: Do ta votoj Qeverinë Hoti sepse është më përkrahëse ndaj boshnjakëve

Duda Balje: Do ta votoj Qeverinë Hoti sepse është më përkrahëse ndaj boshnjakëve

Hoti shpreh ngushëllime për vdekjen e dy punëtorëve në minierë

Hoti shpreh ngushëllime për vdekjen e dy punëtorëve në minierë

Shkupi regjistron shifra të larta me COVID-19, mjekët qetësojnë situatën

Shkupi regjistron shifra të larta me COVID-19, mjekët qetësojnë situatën

Haziri: Ndërrimi i shpeshtë i qeverive ka shkaktuar ndërrim të prioriteteve nëpër komuna

Haziri: Ndërrimi i shpeshtë i qeverive ka shkaktuar ndërrim të prioriteteve nëpër komuna

OAK kërkon nga Ministria e Financave të ofrohet përkrahje për organizuesit e eventeve

OAK kërkon nga Ministria e Financave të ofrohet përkrahje për organizuesit e eventeve