Mustafa: Kosova nuk guxon të qëndrojë në mes të SHBA-së dhe BE-së (VIDEO)

28.02.2020 16:09
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mustafa: Kosova nuk guxon të qëndrojë në mes të SHBA-së dhe BE-së (VIDEO)

“Ne duhet ta mbajmë partneritetin me SHBA-të sepse pa ta nuk ka zgjidhje të Kosovës dhe nuk ka dialog përmbajtjesor dhe dialog që do ta ketë si rezultat njohjen reciproke”.

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Musfata, ka thënë se sa i përket vendimit për heqjen e pjesshme të taksës 100 për-qind ndaj produkteve që vijnë nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina, Kosova nuk guxon të qëndrojë në mes të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimit Europian.

Në një intervistë ekskluzive për Klan Kosovën, Mustafa ka thënë se duhet të mbahet partneriteti me Shtetet e Bashkuara sepse pa to nuk mund të ketë zgjidhje për Kosovën.

“Sigurisht se unë do të kontaktoj edhe me Kurtin dhe do të bëjmë përpjekje që të gjejmë një zgjidhje, por zgjidhja është vetëm duke ruajtur partneritetin me SHBA-të dhe BE-në.

“Këto qëndrime duhet t’i harmonizojmë mes vete SHBA dhe BE – ne nuk guxojmë të qëndrojmë në mes të tyre. Çështjet e tyre duhet t’i zgjidhin ata mes vete, por ne duhet ta mbajmë partneritetin me SHBA-të sepse pa ta nuk ka zgjidhje të Kosovës dhe nuk ka dialog përmbajtjesor dhe dialog që do të ketë si rezultat njohjen reciproke”.

“Ne do të bëjmë përpjeke që edhe këtë çështje ta zgjidhim. Kemi pasur shumë sfida, e kemi edhe këtë një sfidë. Unë nuk flas sot për rrezikim të partneritetit, por flas për nevojën që ne të ulemi dhe t’i harmonizojmë qëndrimet dhe të gjejmë një zgjidhje sa më të mirë për Kosovën”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Data e zgjedhjeve, peng i pandemisë në Maqedoninë e Veriut

Data e zgjedhjeve, peng i pandemisë në Maqedoninë e Veriut

Qeveria heq karantinën për Klinën, Vitinë e Malishevën

Qeveria heq karantinën për Klinën, Vitinë e Malishevën

Mbi 1 milion euro janë mbledhur taksa nga importi i mallrave nga Serbia, që nga reciprociteti

Mbi 1 milion euro janë mbledhur taksa nga importi i mallrave nga Serbia, që nga reciprociteti

Skenarët e mundshëm të krizës

Skenarët e mundshëm të krizës

Emini: Krijimi i qeverisë Hoti ka shumë gjasë të sjellë destabilizim

Emini: Krijimi i qeverisë Hoti ka shumë gjasë të sjellë destabilizim

Jovic pranon ofertën e Milanit, “topi” kalon te Real Madrid

Jovic pranon ofertën e Milanit, “topi” kalon te Real Madrid

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje